Domy bliźniacze

Projekty domów typu bliźniak

Projekt domu w zabudowie bliźniaczej warto rozważyć, gdy mamy zaufanego partnera w inwestycji, który dysponuje podobnym do nas budżetem. Możemy wziąć ją pod uwagę także, gdy mamy do dyspozycji stosunkowo niewielką działkę w dobrej lokalizacji. W takiej sytuacji bliźniak na wąską działkę może być najlepszym rozwiązaniem. Jednakże, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto rozważyć wszystkie za i przeciw takiej nieruchomości.

 

Projekt bliźniaka – na czym można zaoszczędzić?

Na pierwszym miejscu bez cienia wątpliwości są oszczędności związane z zakupem działki. Podział terenu ma szczególnie duże znaczenie ekonomiczne, kiedy mamy do czynienia z działką znajdującą się w pobliżu centrum miasta, z doskonałą infrastrukturą usługowo – handlową oraz komunikacyjną. Parterowy bliźniak pozwoli nam najkorzystniej zagospodarować wąski teren, na którym wybudowanie dwóch domów wolnostojących byłoby co najmniej problematyczne o ile nie niemożliwe, ponieważ nie udałoby się dotrzymać przepisowych odległości od granicy działki.

Nie bez znaczenia są także bieżące koszty budowy, które w przypadku bliźniaka są niższe niż gdybyśmy zdecydowali się na wybudowanie domu jednorodzinnego. Dzieje się tak z prostej przyczyny: dużą część wydatków można z powodzeniem podzielić na dwie rodziny. Dotyczy to nie tylko podłączenia mediów, ale również zakupu projektu bliźniaka i materiałów budowlanych. Wspólna ściana pozwala dodatkowo zaoszczędzić na jej wykonaniu. Także wynagrodzenie przeznaczone dla kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego dzieli się na dwa, dzięki czemu część pieniędzy zostaje w domowym budżecie.

A biorąc pod uwagę fakt, że znaczna część prowadzonych w naszym kraju prywatnych inwestycji budowlanych jest finansowana z pomocą kredytów hipotecznych, oznacza to również mniejsze lub krótsze obciążenie w przyszłości. Szczególnie że oszczędności nie kończą się wraz z zakończeniem budowy.

 

Dom bliźniak – oszczędzasz nie tylko na budowie

Połączenie dwóch segmentów pozwala znacząco ograniczyć straty ciepła przeznaczonego do ogrzewania nieruchomości w sezonach, kiedy temperatura otoczenia tego wymaga. Dodatkowo nie musimy samodzielnie ogrzewać wspólnej ściany. Choćby dlatego warto wybierać projekty domów bliźniaczych, które stykają się większą powierzchnią niż garaż. Takie rozwiązanie daje co prawda większą prywatność, ale tracimy jednocześnie możliwość wygenerowania oszczędności na ogrzewaniu.

 

Bliźniak dwurodzinny – wyższy poziom bezpieczeństwa

Różnego rodzaju oszczędności to jednak tylko część zalet, jakie daje projekt bliźniaka dwurodzinnego. Kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkają dwie rodziny, wzrasta także poziom bezpieczeństwa mieszkańców obu części nieruchomości. Sąsiad za ścianą może być pomocny także w przypadku niespodziewanych wydarzeń losowych lub wyjazdu.

Dodatkowo można dzielić się obowiązkami związanymi z utrzymaniem porządku na posesji. A jeśli obie rodziny mają dzieci w zbliżonym wieku, można na przemian nadzorować ich wspólne zabawy czy pokusić się o naprzemienne odwożenie pociech do szkoły, czy przedszkola. Nie da się ukryć, że w obliczu ciągłego niedoczasu taka pomoc jest na wagę złota.

 

Projekt domu bliźniak – czy obie części muszą być identyczne?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie brzmi: nowoczesny bliźniak najkorzystniej wygląda, gdy jego połówki są zbliżone architektonicznie, jednak nie oznacza to, że muszą być identyczne. Dodatkowo, jeśli na terenie konkretnej działki niemożliwa jest zabudowa bliźniacza to można pokusić się o budowę domu jednorodzinnego, ale dwulokalowego. I jego części również nie muszą wyglądać tak samo. W takim przypadku należy jednak pamiętać, by po zakończeniu prac budowlanych wystąpić o podział działki. Budowę bliźniaka dwurodzinnego możemy również przeprowadzić samemu i dzięki temu zyskać dodatkowy lokal do wynajmu lub późniejszej sprzedaży.

 

Budowa bliźniaka – najważniejszy jest zaufany partner!

Niewątpliwie największym wyzwaniem podczas budowy bliźniaka jest dobór odpowiedniego partnera w inwestycji. Może być to zarówno rodzina, jak i bliscy znajomi czy przyjaciele. Najważniejsze jest jednak aby był kto ktoś godny zaufania, wyznający zbliżone do naszych wartości a dodatkowo dysponujący podobnymi zasobami finansowymi. Podobne poglądy na życie pozwolą nam na harmonijne współmieszkanie, a zbliżone możliwości finansowe dadzą nam gwarancję ukończenia budowy w terminie. Nie ma bowiem nic gorszego niż to, gdy sąsiadowi kończą się pieniądze i przerywa budowę, a tym samym my musimy skończyć swoją część inwestycji samodzielnie. A tam, gdzie miały być oszczędności, pojawiają się podwójne koszty. Od tego jest tylko krok do pierwszego poważnego konfliktu.

Zanim zdecydujemy się na wybudowanie projektu bliźniaka z drugim inwestorem, warto przeprowadzić stosunkowo proste, ale niezwykle ważne ćwiczenie praktyczne. Należy wyobrazić sobie wraz z najdrobniejszymi szczegółami wspólną codzienność i zastanowić się jaki poziom prywatności nas interesuje. Jasne postawienie granic na samym początku sąsiedztwa może zaoszczędzić nam mnóstwa stresów w bliższej i dalszej przyszłości. Od oczekiwanego poziomu intymności zależy także to, czy pomiędzy działkami zamontujemy ogrodzenie, żywopłot czy przepierzenie? Otwarta przestrzeń zawsze jest bardziej efektowna, jednak oznacza mniejszą prywatność.

 

Podsumowanie

Projekty bliźniaków tanich w budowie to niezwykle atrakcyjna koncepcja zarówno pod względem wykorzystania posiadanego terenu, jak i kosztów inwestycji. Ważne jest jednak to, aby ewentualne korzyści nie przysłoniły nam racjonalnego wyboru odpowiedniego partnera w tym przedsięwzięciu. Pamiętajmy, że od tego, kogo wybierzemy, zależeć będzie, z kim będziemy się stykać codziennie przez następne kilkanaście a często i kilkadziesiąt lat. Dlatego warto wybierać mądrze i świadomie.

Interesuje Cię budowa nowoczesnego bliźniaka? Sprawdź projekty domów z wyceną dostępne w naszej bazie!

 

 

Projekty domów dwupokoleniowych

Projekty domów dwupokoleniowych zyskują na popularności i nie może to dziwić! Na budowie tego typu domu można sporo zaoszczędzić, a dodatkowo – o wiele tańsza może być jego późniejsza eksploatacja. Przedstawiamy kilka przykładów projektów domów dwupokoleniowych z oferty naszej firmy New-House!

Popularność domów dwupokoleniowych ma zarówno podłoże społeczne, jak i ekonomiczne. Po pierwsze – społeczeństwo Polski nieuchronnie się starzeje, a niestety nie idą za tym odpowiednie rozwiązania ze strony państwa, zapewniające osobom starszym odpowiednią opiekę. Dla pokolenia dzisiejszych 30-40-latków niezwykle trudne jest łączenie pracy zawodowej, własnego życia rodzinnego i towarzyskiego z potrzebą troszczenia się o starszych rodziców mieszkających w oddzielnym mieszkaniu, często w innej dzielnicy, a nawet mieście. Wygodnym rozwiązaniem okazuje się więc budowa domu dwupokoleniowego.

Druga sprawa to koszty. Jeżeli w finansowaniu budowy domu biorą udział dwie strony – a więc starsi rodzice oraz ich dzieci – bez wątpienia dla wszystkich jest to korzystniejsze pod względem finansowym. O wiele tańsza może być później także eksploatacja domu – rachunki, koszty prac konserwacyjnych i remontowych dzieli się również na dwa gospodarstwa.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że zgodnie z obowiązującymi przepisami domy dwupokoleniowe są traktowane tak samo jak domy jednorodzinne, co oznacza, że można bez przeszkód budować je na działkach, na których warunki zabudowy dopuszczają wyłącznie zabudowę jednorodzinną.

Domy dwupokoleniowe – projekty bywają różne

Klasyczne projekty domów dwupokoleniowych uwzględniają tak naprawdę dwa oddzielne mieszkania ze wspólnym lub oddzielnym wejściem, znajdujące się w obrębie jednego budynku. W praktyce jednak bywa także inaczej – pod pojęciem „domów dwupokoleniowych” kryją się również domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe (rzadziej parterowe), które ze względu na zastosowane rozwiązania architektoniczne pozwalają na wygodne mieszkanie dziadków, rodziców i dzieci, z zachowaniem potrzebnej wszystkim intymności. Wystarczy do tego np. zlokalizowany na parterze pokój z przylegającą łazienką, którzy tworzy prywatny kącik dla seniorów, a na poddaszu/piętrze znajdują się sypialnie rodziców i dzieci. Zazwyczaj wspólna jest wówczas strefa dzienna oraz kuchnia.

Projekt domu dwupokoleniowego – przykłady

W ofercie naszej firmy New-House znaleźć można liczne projekty domów dwupokoleniowych – zarówno parterowych, jak i z poddaszem użytkowym oraz piętrowych – dopasowanych do potrzeb wielu rodzin. Oto kilka przykładów!

 • Raul dwupokoleniowy

Raul dwupokoleniowy to dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej wynoszącej 153 m2, w którym zaprojektowano tak naprawdę dwa oddzielne mieszkania. Pierwsze z nich, mniejsze, przeznaczone jest dla dwóch osób i zajmuje część parteru – składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, sypialni oraz łazienki. Z kolei większy lokal jest idealny nawet dla 4-osobowej rodziny. Na parterze znajduje się salon wypoczynkowy z jadalnią, kuchnia oraz WC. Na poddaszu zaplanowano trzy duże, wygodne sypialnie (jedna z własną garderobą) oraz rodzinną łazienkę.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/4953

 • Z97

Z97 to inny przykład klasycznego projektu domu dwupokoleniowego o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 199 m2. Mniejszy lokal – o powierzchni 58 m2 – mieści się na parterze i jest idealny np. dla osób starszych. Składa się z dużego salonu z częścią jadalnianą, kuchni ze spiżarnią oraz wygodnej sypialni i pełnowymiarowej łazienki. Drugie mieszkanie zajmuje pozostałą część parteru oraz poddasze. Na parterze znajduje się salon z jadalnią, kuchnia ze spiżarnią oraz WC. Z kolei poddasze to aż cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Prosta, klasyczna bryła oraz tradycyjny dach dwuspadowy sprawiają, że dom dwupokoleniowy Z97 jest prosty oraz ekonomiczny w realizacji.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/2689

Kolejny przykład projektu domu dwupokoleniowego – tym razem piętrowego – to dom Z351. Ma prostą bryłę, przykryty jest dachem dwuspadowym, a wyróżnia się piękną elewacją wykończoną płytkami klinkierowymi. Parter to strefa dzienna – stanowią ją dwa oddzielne mieszkania połączone pomieszczeniem gospodarczym – wystarczy je zamknąć z obu stron i mamy pełny efekt prywatności. Każda z parterowych stref dziennych posiada oddzielną sień, pokój dzienny z kominkiem i wyjściem na taras, kuchnię z jadalnią oraz własną łazienkę. Z obu lokali na parterze można wejść osobnymi schodami na całkowicie przedzielone piętro (nie ma tu możliwości przejścia z jednego mieszkania do drugiego). Prawe skrzydło, mniejsze, to dwie sypialnie, łazienka oraz niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Z kolei większe lewe skrzydło to trzy sypialnie, z czego jedna posiada własną przylegającą garderobę, a także duża wygodna łazienka. Dom jest idealny np. do wynajmu jednej części.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/2916

Więcej projektów domów dwupokoleniowych znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow. Zapraszamy!

 

 

Projekty domów bliźniaczych

Choć na polskim rynku budowlanym królują domy jednorodzinne z poddaszem to trzeba przyznać, że architektura w Polsce potrafi być różnorodna. Jesteśmy firmą budowlaną z niemal trzydziestoletnim doświadczeniem i zrealizowaliśmy w tym czasie wiele projektów. Były wśród nich również projekty domów bliźniaczych, które choć są rzadkim wyborem wśród inwestorów, mają bardzo wiele zalet.

W usługach firmy New-House znajduje się kompleksowa budowa domów, którą wykonujemy z sukcesami od 1991 roku. Za nami jest już ponad 1500 wykonanych realizacji i nie mniej zadowolonych ze współpracy klientów. Wśród projektów, które wykonaliśmy, niejednokrotnie znajdowały się także projekty domów bliźniaczych. Są one wykonywane często na zlecenie deweloperów, którzy zajmują się budową osiedli lub na zlecenie indywidualne, dla dwóch rodzin lub rodziny wielopokoleniowej, które chcą pozostać blisko.

Kompleksowa budowa domu (zarówno jeśli chodzi o domy bliźniaki, jak i inne rodzaje budowy) jest wieloetapowym procesem, a zaczyna się już w momencie wyboru działki lub wykonania projektu. New-House współpracuje z cenionymi architektami, dzięki czemu oferujemy klientom gotowe projekty domów bliźniaczych, projekty wykonywane na zlecenie lub adaptacje wybranego planu domu. W proces kompleksowej usługi wchodzi wykonanie budowy domu pod klucz, a także zagospodarowanie terenu wokół. New-House, jako profesjonalna firma budowlana, odciąża również klienta w kontekście uzyskiwania odbiorów końcowych od specjalistów. Inwestorzy, którzy zdecydowali się by wybudować domy bliźniacze w formie kompleksowej usługi, bardzo sobie chwalą ten wybór. Budowa domu od A do Z w jednej firmie to przede wszystkim spokój i pewność dobrze wykonanej pracy, a także znacznie szybsze i sprawniejsze zakończenie wszystkich prac. Warto to wziąć pod uwagę zanim zdecydują się Państwo wybudować domy bliźniacze.

Domy bliźniacze – komu ten wybór się opłaci?

Badania polskiego rynku budowlanego dowodzą, ze coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Powody są różne – chęć posiadania własnego ogrodu, zwiększenie powierzchni mieszkalnej, a także potrzeba swobody i niezależności. Dobrze (przede wszystkim wygodnie i funkcjonalnie) zaprojektowany dom będzie to umożliwiał. Trudno jednak ukryć, że koszty budowy domu stale rosną wraz z sięgającą coraz wyższych wyników inflacją. Coraz większe są koszty pozyskania materiałów budowlanych, zakupu działki, a nawet opłacenia pracowników.

Projekt domów bliźniaczych może pomóc w obniżeniu ostatecznych kosztów budowy. To typ domu, który w jednym budynku obejmuje dwa niezależne mieszkania – zwykle są to rozwiązania o tym samym metrażu, a nawet lustrzanym odbiciu wszystkich pomieszczeń. Podzielenie kosztów zakupu działki i robocizny na dwóch inwestorów to duża oszczędność. Zwykle zakup hurtowo większej ilości materiałów, co jest konieczne, gdy są budowane domy bliźniacze, również pozwala na zaoszczędzenie części kosztów. Kolejny aspekt obniżenia wysokości kwoty realizacji to wspólna ściana łącząca oba domy – zmniejsza koszty robocizny, a także ogrzewania i tynkowania elewacji. Jeśli chodzi o domy bliźniacze projekty dają także możliwość znacznie efektywniejszego wykorzystania przestrzeni działki, a przy tym zapewniają własną przestrzeń i niezależność każdej z rodzin.

Dla kogo takie rozwiązanie będzie dobre? Z doświadczenia możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o domy bliźniaki projekty zdecydowanie najczęściej realizują deweloperzy budujący osiedla w różnych częściach Polski. Domy bliźniaki pozwalają im na zaoszczędzenie przestrzeni i ostatecznych kosztów budowy, ale także zapewniają przyszłym mieszkańcom domów swobodę i niezależność. Osoby, które również budują domy bliźniacze to także rodziny, które są ze sobą wyjątkowo blisko. Ich decyzja jest motywowana nie tylko zaoszczędzeniem poniesionych kosztów, ale pozostaniem w bliskiej relacji z najważniejszymi osobami. Popularnym rozwiązaniem jest na przykład by w jednym z mieszkań zamieszkali rodzice, a w drugiej części dorosłe dziecko ze swoją rodziną.

W przypadku, gdy domy bliźniaki są budowane na indywidualne zlecenie, koniecznym warunkiem realizacji jest to, by mieszkańcy obu części domu żyli w rzeczywiście dobrych relacjach. Bliskość sąsiadów i ich hałasy mogą generować konflikty. Podobnie może się okazać w momencie konieczności przeprowadzenia remontu, na przykład naprawy dachu. Ważne jest, by umieć się w takim momencie dogadać i znaleźć wspólny język.

Gotowe projekty domów bliźniaczych

Domy bliźniacze, ze względu na to, że są rzadkim wyborem wśród inwestorów, nie mają zbyt wielu gotowych projektów do realizacji. Jednak New-House, jako profesjonalna firma, stara się oferować swoim klientom możliwie jak bardziej zróżnicowaną bazę projektów. Wierzymy, że tylko takie podejście daje realną możliwość, by każdy inwestor miał szanę znalezienia projektu, który będzie spełniał jego oczekiwania – na przykład będą to domy bliźniacze.

Na naszej stronie internetowej istnieje baza, w której znajdują się gotowe projekty domów. Można się z nią zapoznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow. W głównej mierze zostały tam umieszczone domy jednorodzinne, ale jeśli chodzi o domy bliźniacze projekty również bez problemu można tam znaleźć. Oto przykładowe projekty domów bliźniaków:

Benedykt Bliźniak – jest to idealne rozwiązanie dla osób, które interesują domy bliźniaki z poddaszem użytkowym. To połączenie dwóch budynków o powierzchni 181,06 metrów kwadratowych każdy. Pomieszczenia zostały tutaj rozmieszczone zgodnie z odbiciem lustrzanym. Każda część domu została wyposażona w dwustanowiskowy garaż. Aby wybudować te domy bliźniacze potrzebna będzie szeroka działka. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1229.

FILIP a bliźniak – ten budynek zalicza się do kategorii domy bliźniacze parterowe. Cała przestrzeń domu wynosi 174 metry kwadratowe i została zrealizowana z wykorzystaniem odbicia lustrzanego pomieszczeń. Budując domy bliźniacze parterowe należy pamiętać, że do realizacji potrzebna będzie względnie duża działka, ponieważ cały metraż domu rozkłada się na jednej kondygnacji. Dom FILIP a bliźniak w obu strefach ma zapewnioną część tarasową, ale w projekcie nie uwzględniono miejsca na garaż. Dokładny projekt oraz jego wizualizację można obejrzeć pod adresem: https://new-house.com.pl/projekt/8132.

Zb3 duo – jeżeli poszukują Państwo nowoczesnego domu bliźniaczego, to ten projekt będzie idealnym rozwiązaniem. Daje on poczucie wykorzystania ciekawych rozwiązań już na pierwszy rzut oka, gdy przyjrzymy się elewacji domu – ten projekt domu bliźniaczego wykorzystuje jasne kolory w połączeniu z ciemnymi, drewnianymi elementami. W projekcie zostało uwzględnione miejsce na taras oraz jednostanowiskowy garaż w obu częściach domu. Więcej szczegółów oraz cena dostępne w linku: https://new-house.com.pl/projekt/3225.

Po zapoznaniu się z tymi trzema projektami, zachęcamy również do sprawdzenia innych projektów domów bliźniaczych, które znajdują się w naszej bazie. Wierzmy, że znajdą tam Państwo coś dla siebie. Gdyby jednak było inaczej, zawsze istnieje możliwość, by wykonać projekt domu bliźniaczego na Państwa specjalne zamówienie. Takie rozwiązanie pozwoli, by zostały spełnione wszystkie Państwa oczekiwania.

Kompleksowa budowa domów to coś, w czym się specjalizujemy. Równie chętnie wykonujemy projekty domów jednorodzinnych, jak i projekty domów bliźniaczych. Jeżeli mają Państwo pytania, o którykolwiek z gotowych projektów lub o nasze usługi – zapraszamy do kontaktu. Nasz numer telefonu oraz adres mailowy są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt. Pracujemy codziennie, więc nie trzeba długo oczekiwać na naszą odpowiedź. Zadowolenie klienta to nasz priorytet!
 

 

Projekty domów do zabudowy bliźniaczej

Dom bliźniak nie jest popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów. Chociaż taka realizacja wiąże się często z możliwością zaoszczędzenia pieniędzy, to wymaga również znalezienia odpowiedniej osoby do współdzielenia budynku. Niektórzy bardzo wysoko cenią sobie pełną autonomię i odrzucają projekty domów do zabudowy bliźniaczej. Czy słusznie?

Projekt domu bliźniak składa się z dwusegmentowego budynku realizowanego na wspólnej działce. Po zakończonej realizacji można wydzielić osobne strefy przy pomocy ogrodzenia, ale sama budowa jest realizowana w formie wspólnoty i całkowicie odseparowanie się od pozostałych domowników może być trudne. Nie warto jednak rezygnować z tego pomysłu! Projekty domów do zabudowy bliźniaczej potrafią być piękne, funkcjonalne i świetnie dostosowane do potrzeb ich mieszkańców.

Czy warto zdecydować się na projekt domu bliźniaczego?

Za wyborem domu bliźniaczego przemawia bardzo wiele zalet. Warto się z nimi zapoznać i rozważyć zdecydowanie się na projekt domu bliźniaczego. Być może to będzie idealne dla Państwa rozwiązanie!

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że dom bliźniak budowany jest zazwyczaj razem z zaufanymi, bliskimi osobami. Losowo wybieranych sąsiadów można zastąpić najważniejszymi osobami ze swojego życia. To nie tylko pozwala na sprawniejsze wykonanie całej budowy domu, ale późniejsze funkcjonowanie w nim. Wspólne odwiedziny, pomoc w opiece nad dziećmi, wsparcie w wymagających tego sytuacjach. To świetne rozwiązanie, które cenią sobie szczególnie wielodzietne rodziny i bliscy sobie przyjaciele.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to wielkość działki. Dom bliźniak wymaga do budowy dużej przestrzeni, a co za tym idzie po zakończonej budowie można uzyskać bardzo duży ogród. Projekty domów do zabudowy bliźniaczej mogą być wykonywane już na działkach o szerokości 17 metrów, ale to minimalny wyznacznik – teren pod budowę może być znacznie szerszy. Decydując się na nie rozdzielanie przestrzeni zyskają Państwo dużą część rekreacyjną na świeżym powietrzu.

Jedną z ważniejszych kwestii, która w większości przekonuje wahających się inwestorów, jest cena realizacji. Projekt domu bliźniak jest zdecydowanie tańszy w budowie niż realizacja dwóch domów jednorodzinnych na osobnych działkach. Składa się na to wiele czynników, ale przede wszystkim fakt, że większe realizacje wiążą się z niższą ceną materiałów, a często także kosztów wykonawstwa czy też samej działki pod budowę.

O czym należy pamiętać, decydując się na dom bliźniak?

Projekty domów do zabudowy bliźniaczej mają wiele zalet i warto się na nie decydować. Jednak przed rozpoczęciem realizacji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, aby współpraca pomiędzy inwestorami przebiegała sprawnie i bezkonfliktowo.

Przede wszystkim warto przedyskutować kwestię finansowania budowy. Realizacja domu jest w tym przypadku rozkładana na dwie osoby, a co za tym idzie konieczna jest pewność, że obie strony mają wystarczającą ilość środków pieniężnych do dyspozycji. W momencie, gdy zabraknie pieniędzy jednemu z inwestorów, cała budowa może stanąć w miejscu – stracą na tym wszyscy.

Gotowy projekt domu bliźniaczego warto wybierać po wspólnie określonych potrzebach i priorytetach. Konieczne jest ustalenie na przykład kwestii autonomii. Dom bliźniak może być rozdzielony garażem, co pozwoli na większą swobodę obu rodzinom, ale negatywnie wpłynie na koszty ogrzewania. Zamiast tego rozwiązania można na przykład zdecydować się na to, by ściana łącząca obie strefy mieszkalne była pokryta dodatkową izolacją. Inwestorzy często wybierają warstwową ścianę łączącą, gdzie pomiędzy dwoma warstwami umieszcza się wełnę mineralną. Tak wykonany dom bliźniak zyskuje nie tylko na izolacji termicznej, ale także na izolacji akustycznej, a każda rodzina może się czuć swobodnie w swojej przestrzeni.

Kolejna kwestia to omówienie realizacji ewentualnych remontów i napraw. W wielu przypadkach, zabudowa bliźniacza po latach zaczyna wyglądać zupełnie inaczej po obu stronach mieszkalnych. Wynika to z faktu, że jeden z inwestorów inwestuje więcej lub częściej niż drugi. Warto odpowiednio wcześnie określić zakres wspólnych prac i obowiązków, zasady dbania o łączącą oba domy przestrzeń i sposób rozliczenia wspólnych kosztów remontu. To bardzo ważne, aby móc się wspólnie cieszyć pięknym otoczeniem i przyjazną atmosferą na co dzień.

Ostatnią ważną sprawą jest kwestia podziału przestrzeni. Ewentualne konflikty wśród inwestorów wynikają na przykład z niejasnego wydzielania stref własności. Czasami ktoś ma poczucie prawa wyłączności do terenu, który jest wspólny lub odwrotnie – ma poczucie wspólnoty terenu, który powinien należeć do drugiego inwestora. Pojawiają się kłótnie, gdy jedna ze stron chce poszerzyć garaż, taras, postawić mały warsztat i tym podobne. Lepiej wcześniej ustalić jasne zasady, aby później unikać niepotrzebnych konfliktów.

Projekty domów do zabudowy bliźniaczej od New-House

Jeżeli chcą Państwo wybudować taki dom to bez problemu można wykorzystać gotowy projekt domu bliźniaczego. Indywidualny projekt domu bliźniaczego będzie co prawda lepiej dopasowany do Państwa potrzeb, ale będzie także zdecydowanie droższy. Z kolei gotowe projekty bliźniaków są nie tylko tanie, ale także bardzo ciekawe. Na rynku budowlanym można znaleźć różne propozycje takich realizacji, dzięki czemu nie trzeba się ograniczać przy wyborze. Co więcej, każdy gotowy projekt domu bliźniaczego może zostać poddany adaptacji i dopasowany pod skonkretyzowane, indywidualne potrzeby. To wciąż tańsze rozwiązanie niż indywidualny projekt domu.

Gotowy projekt domu bliźniaczego mogą Państwo znaleźć w bazie projektów od firmy New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow/domy-blizniacze. Każdy z domów ma przedstawioną cenę, projekt oraz jego wizualizację i wymiary. Ponadto mogą Państwo sprawdzić cenę realizacji do stanu deweloperskiego lub zamówić szczegółową wycenę budowy.

Gotowe projekty bliźniaków mogą wyglądać na przykład w ten sposób:

Atlas – to przepiękny dom bliźniak, który w elewacji wykorzystuje drewniane i kamienne elementy. Cały budynek obejmuje 132 metry kwadratowe, w których mieszczą się dwa parterowe domy bez garażu. Pomieszczeniem łączącym oba domu jest kotłownia. Więcej o tym projekcie można znaleźć na stronie: https://new-house.com.pl/projekt/2185.

Ipandema D – ten projekt domu bliźniaczego obejmuje dwa dwupiętrowe mieszkania oddzielone jednostanowiskowymi garażami. Pełna powierzchnia użytkowa budynku to 314 metrów kwadratowych. Oba domy mogą zmieścić nawet pięcio- lub sześcioosobową rodzinę. Ten projekt domu bliźniak można obejrzeć pod adresem: https://new-house.com.pl/projekt/19415.

Seattle LMBL17 – tym razem propozycją jest dom bliźniaczy z poddaszem użytkowym. W projekcie nie zostały ujęty garaże. Powierzchnia użytkowa całej realizacji obejmuje 220 metrów kwadratowych. W każdym z domów znajdują się trzy sypialnie, w tym dwie z nich są dwuosobowe. Więcej na temat tej realizacji można się dowiedzieć pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/4200

Jeżeli spodobał się Państwu któryś projekt domu bliźniak lub poszukują Państwo firmy, która przygotuje taki projekt na indywidualne zamówienie – zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy firmą budowlaną, która oferuje kompleksową budowę domów od 1991 roku. Zajmujemy się przygotowaniem projektu, wykonawstwem, a także merytorycznym wsparciem dla klienta w procesie realizacji. Więcej informacji na temat naszych usług lub odpowiedzi na pytania o projekty domów do zabudowy bliźniaczej, mogą Państwo znaleźć po bezpośrednim kontakcie z naszą firmą. Zawsze chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Nasze dane kontaktowe są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

 

Dom bliźniak – 5 świetnych, gotowych projektów

Chociaż domy bliźniacze nie są najpopularniejszym rozwiązaniem wśród inwestorów to niosą one ze sobą szereg silnych zalet. Dom bliźniak sprawdzi się w wielu sytuacjach, a projekty takich realizacji na rynku są coraz ciekawsze. Firma New-House realizuje różnego typu domu jednorodzinne, w tym również domy typu bliźniak. W tym artykule przedstawiamy Państwu pięć interesujących gotowych projektów domów bliźniaczych.

Firma New-House działa na rynku budowlanym już od 1991 roku. Przez lata pracy z inwestorami spotykaliśmy się z różnorodnymi oczekiwaniami, potrzebami, a także z różnorodnymi możliwościami działkowymi. Dom bliźniak to realizacja, którą chętnie wybierają deweloperzy oraz silnie zżyte ze sobą rodziny lub przyjaciele. Niekwestionowaną zaletą takiej realizacji jest spora oszczędność pieniędzy – domownicy mogą podzielić między siebie koszt zakupu odpowiedniej działki pod realizację, a także zoptymalizować i podzielić koszty budowy i zakupu odpowiednich materiałów. Co więcej, dom bliźniak zapewnia często niższe koszty ogrzewania (dzięki wspólnej ścianie) i ewentualnych remontów, w przypadku na przykład dachu lub innych części wspólnych. Dom bliźniak jest również ceniony przez inwestorów przez to, że pozwala im na uzyskanie za sąsiada osób zaprzyjaźnionych, do których mogą się zwrócić w przypadku potrzeby pomocy.

Interesują Państwa projekty domów pod zabudowę bliźniaczą? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakupić gotowy projekt domu bliźniaczego. To coraz częściej  wybierane przez inwestorów rozwiązanie – są one zdecydowanie tańsze od projektów tworzonych na indywidualne zamówienie, a przy tym ich wybór jest bardzo szeroki. Firma New-House oferuje swoim klientom dostęp do szeroko rozbudowanej bazy projektowej, gdzie również można z łatwością znaleźć dom bliźniak. Są one zróżnicowane pod kątem stylistyki, technologii, powierzchni i kosztów realizacji. Gotowe projekty bliźniaków mogą Państwo obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow/domy-blizniacze.

 

Gotowe projekty domów bliźniaków od New-House

Miramar B – to piękny dom bliźniak, który świetnie sprawdzi się na wąskich działkach budowlanych. Powierzchnia użytkowa tego projektu wynosi 284 metry kwadratowe, a dom został zrealizowany jako budynek z poddaszem użytkowym. Do każdej części domu przynależy dwustanowiskowy garaż wbudowany we frontową część budynku. Dom bliźniak Miramar B prezentuje się nowocześnie i elegancko, a przy tym jego realizacja jest przystępna cenowo. W każdym z domów zostały umieszczone cztery pokoje sypialniane, dzięki czemu mogą je zamieszkiwać dwie nawet pięcioosobowe rodziny. Więcej na temat projekt dowiedzą się Państwo na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/projekt/19422.

Ipanema D – to interesujący gotowy projekt domu bliźniaczego, który jest realizowany w formie dwupiętrowego domu z czterospadowym dachem o kącie nachylenia 25 stopni. Dom został zaprojektowany w formie prostej bryły, dzięki czemu jego wnętrze jest funkcjonalne i łatwe w realizowaniu aranżacji. Powierzchnia użytkowa domu obejmuje 314 metrów kwadratowych, w których zostały zaplanowane cztery sypialnie. Dom bliźniak Ipanema D oddziela obie części jednostanowiskowym garażem i pomieszczeniem gospodarczym. Projekt domu mogą Państwo obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19415.

Iskra Bliźniak B – jeżeli interesują Państwa projekty domów do zabudowy bliźniaczej, ale o nieco mniejszej powierzchni użytkowej niż przy poprzednich propozycjach, ta pozycja będzie idealna. Dom Bliźniak Iskra B obejmuje 162 metry kwadratowe, obie części mieszkalne są ze sobą połączone ścianą nośną, co pozwala na zaoszczędzenie w kwestii ogrzewania budynków. Jest to budynek z poddaszem użytkowym, na piętrze obu realizacji mieszczą się trzy sypialnie, więc może tam zamieszkać nawet czteroosobowa rodzina. To dom o świetnie wykorzystanej przestrzeni, dzięki czemu jest bardzo wygodny i funkcjonalny. Projekt nie uwzględnia realizacji garażów. Więcej informacji o tej realizacji znajduje się na stronie: https://new-house.com.pl/projekt/19647.

Havana B – kolejna propozycja to dom bliźniak w wydaniu piętrowym. Jest to bardzo realizacja łącząca elementy klasyki i nowoczesności, na co wskazuje piękna jasna elewacja z elementami drewna i szklanymi balkonami. Co, więcej Havana B to dom bliźniak, który bez wątpienia przypadnie do gustu wszystkim inwestorom, którzy poszukują projektu na wąską działkę. Powierzchnia użytkowa całej realizacji to 204 metry kwadratowe, projekt obejmuje dwa jednostanowiskowe garaże łączące obie części mieszkalne. Projekt domu Havana B oferuje trzy pokoje (dwa na piętrze, jeden na parterze) oraz przestrzenny salon. Realizację jest skierowana raczej dla trzy-, czteroosobowych rodzin. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdą Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19499.

Neptun – to dom bliźniak o największej, z dotychczas proponowanych, powierzchni użytkowej. Cała realizacja obejmuje aż 491 metrów kwadratowych i składa się na piękny, potężny dom bliźniak o interesującej elewacji z wieloma elementami drewnianymi. Jest to dom dwupiętrowy, powierzchnia użytkowa każdej z części wynosi 245,65 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 196,6 metrów kwadratowych. Bez wątpienia domy będą odpowiadać dużym rodzinom, nawet siedmioosobowym. W projekcie został ujęty również dwustanowiskowy garaż dla każdej z rodzin. Cały projekt domu oraz jego wizualizację mogą Państwo obejrzeć na stronie firmy New-House: https://new-house.com.pl/projekt/1349.

 

W jaki sposób zrealizować dom bliźniak?

Jeżeli żaden gotowy projekt domu bliźniaczego nie spodobał się Państwu w stu procentach, można zdecydować się na realizację w nieco innym rodzaju. Przede wszystkim warto rozważyć wykonanie adaptacji. Jeżeli spodobał się Państwu któryś z projektów, ale chcieliby Państwo wprowadzić w nim drobne zmiany – w zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Adaptacja gotowego projektu to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie możliwie najbardziej dopasowanej do indywidualnych oczekiwań realizacji. Nasi projektanci chętnie zrealizują to dla Państwa!

Drugim sposobem jest możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu pod zabudowę bliźniaczą. Wówczas będą Państwo mogli mieć Państwo pewność, że projekt będzie dokładnie dopasowany do wybranej działki i panującej na niej warunków, a także do Państwa indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami, a także do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi realizacjami: https://new-house.com.pl/realizacje.

 

Dom bliźniak w realizacji firmy New-House

W jaki sposób firma New-House realizuje projekty domów do zabudowy bliźniaczej? Solidnie i zachowaniem najwyższego poziomu jakości! New-House buduje domy od 1991 roku i wykonuje je w sposób kompleksowy, tak aby klient mógł przejść przez cały proces bez strachu i stresu. Co więcej, budowa domu pod klucz to w naszym wykonaniu tylko dziewięć miesięcy. Na całą realizację otrzymają Państwo aż dziesięć lat gwarancji! Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą z naszą firmą, dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt. Jesteśmy dostępni każdego dnia tygodnia, w  godzinach 7-21 i chętnie odpowiemy na Państwa pytania i bliżej przedstawimy naszą ofertę.

Zachęcamy do współpracy!

Projekty bliźniaków – co trzeba wiedzieć przed decyzją o budowie?

Chociaż indywidualni inwestorzy najczęściej decydują się na wolnostojące domy jednorodzinne, to wciąż nie brakuje osób, które interesują projekty bliźniaków. To ciekawe rozwiązanie, które generuje zupełnie inna koszty w trakcie budowy i w utrzymaniu. Czy rzeczywiście jest to tak korzystne rozwiązanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się ze strony inwestorów pytania o domy bliźniacze.

Firma New-House rozpoczęła działalność w 1991 roku, od tego czasu wybudowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych, w tym niejednokrotnie był to dom dwurodzinny. Współpracujący z nami inwestorzy mogą liczyć na fachowe wykonanie budowy oraz merytoryczne wsparcie w trakcie realizacji. Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji oraz poznanie wszystkich wad i zalet, jakie mają projekty bliźniaków, odpowiemy między innymi na poniższe pytania:

 • Czy projekty bliźniaków są rzeczywiście tak opłacalne?
 • Domy dwurodzinne czy szeregowe – które z nich charakteryzują silniejsze zalety?
 • Na co zwrócić uwagę w kontekście prawnym realizacji? 
 • Gdzie znaleźć interesujące projekty bliźniaków?

Posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu takich realizacji znacznie ułatwia przejście przez proces budowy domu dwurodzinnego, dlatego nasi klienci mogą używać „know-how” firmy New-House i korzystać z doradztwa naszych sprawdzonych, doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin budownictwa.

 

Czy opłaca się realizować projekty bliźniaków?

Wśród deweloperów często można się spotkać z decyzją o budowie domu szeregowego lub domu bliźniaka. Dlaczego? Zwykle jest to kierowane chęcią maksymalnego wykorzystania możliwości, które daje dana działka budowlana. Jednak, czy budując indywidualnie dom dwurodzinny, to będzie to nadal opłacalna decyzja? W rzeczywistości realizując projekt bliźniaka można spodziewać się obniżenia takich kosztów, jak:

 • Zakup działki – jeżeli mają Państwo wybraną konkretną lokalizację pod budowę domu, warto rozważyć projekt bliźniaka. Koszt zakupu działki można podzielić na dwie osoby, a zrealizowany budynek pozwoli na zachowanie prywatności obu rodzinom. Co ważne, projekty bliźniaków dają możliwość znacznego zaoszczędzenia przestrzeni działki. Budowa domów wolnostojących wymaga zachowania co najmniej 4 metrów od sąsiedniej działki. Decydując się na dom bliźniak na jednej działce, maksymalnie wykorzystuje się przestrzeń mieszkalną.
 • Zakup projektu lub koszt współpracy z architektem – oszczędności mogą Państwo również znaleźć przy projektowaniu całej realizacji. Koszt powstania projektu będzie niższy, jeżeli zdecydują się Państwo go dzielić z drugim inwestorem.
 • Współpraca ze specjalistami, pozyskiwania pozwoleń i dokumentów – dom bliźniak pozwala na to, by koszty opłacenia współpracy z różnymi usługodawcami były podzielone na dwie osoby. Cena uzyskania różnych urzędowych pozwoleń, czy też map od geodetów również będzie niższa w przeliczeniu na jedną osobę.
 • Postawienie ścian – jako jedną z głównych zalet, jakie mają projekty bliźniaków, wymienia się ścianę łączącą obie przestrzenie mieszkalne. Dzięki niej obniżają się koszty postawienia ścian nośnych, a także pokrycia ich izolacją. Co więcej, wspólna ściana może pozwolić również na obniżenie kosztów ogrzewania dla obu części budynku.
 • Wspólne przyłącza budowlane – kosztowne wykonanie instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych może mieć znacznie przystępniejszą cenę, gdy budowany jest dom bliźniak.

Dom bliźniak czy dom wolnostojący – co wybrać?

Czy projekt domu bliźniak będzie dla Państwa dobrym rozwiązaniem? W tej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Są inwestorzy, dla których będzie to idealne rozwiązanie, a inni nie wyobrażają sobie takiej realizacji dla siebie. W której grupie znajdują się Państwo? Aby znaleźć odpowiedź, warto zadać sobie kilka pytań.

Czy wspólna ściana nie będzie dla Państwa problemem?

Oczywiście, przede wszystkim muszą sobie Państwo odpowiedzieć na pytanie, czy dom bliźniak nie będzie dla Państwa naruszeniem prywatności, intymności. Warto wiedzieć, że domy dwurodzinne są aktualnie realizowane z bardzo mocną izolacją akustyczną na ścianie łączącej obie przestrzenie mieszkalne, a wejścia do budynków są wydzielone. W rzeczywistości jest to mieszkanie po sąsiedzku, które może, ale nie musi, generować konieczności bliższych kontaktów. Chociaż niewątpliwe może być to świetny atut, gdy budowa jest realizowana z zaufaną, bliską osobą. Domy nie będą oddzielone ośmioma metrami (cztery metry na każdej z działek), będą ściśle do siebie przylegać. Zanim zdecydują się Państwo na projekt domu bliźniak, konieczne będzie poznanie odpowiedzi na to pytanie.

Czy znają Państwo kogoś, z kim chcieliby wybudować dom bliźniak?

Realizując budowę domu bliźniak warto wybrać zaufanego inwestora do współpracy. Wówczas można mieć pewność, że cały proces decyzyjny w trakcie realizacji będzie bezkonfliktowy, a finansowanie budowy nie zostanie nagle przerwane. Projekty bliźniaków powinny być realizowane z zaprzyjaźnionymi osobami, ponieważ pozwala to również na zachowanie lepszych relacji sąsiedzkiej, gdy budowa domu zostanie już zakończona.

Czy oszczędności, które gwarantuje dom dwurodzinny, są Państwu potrzebne?

Owszem, projekty bliźniaków dają szansę na obniżenie kosztów realizacji. Warto jednak przeanalizować to, czy dom dwurodzinny nie jest przez Państwa wybierany za wszelką cenę. Jeżeli na poprzednie pytania nie odpowiedzieli Państwo twierdząco, warto poddać jeszcze analizie tę decyzję. Budowa domu jednorodzinnego to duża inwestycja i warto, żeby była przemyślana. Powinna być zrealizowana w taki sposób, żeby po latach przynosiła Państwu tę samą radość. Czy tak będzie w przypadku realizacji domu dwurodzinnego? Być może. Wszystko zależy od Państwa osobistych potrzeb i preferencji.

 

Projekty bliźniaków – co o nich mówi prawo?

Niestety, na rynku nieruchomości mogą się Państwo często spotkać z domami dwulokalowymi, zamiast z domami bliźniakami. Czym różnią się obie realizacje? Warto najpierw przeanalizować prawną definicję domu bliźniaczego. Jest to budynek, który musi mieć oddylatowanie ścian łączących, ważne jest również to, by obie części mieszkalne miały osobno zrealizowane fundamenty.

Kolejną kwestią, o którą często pytają inwestorzy, jest to czy obie części domu bliźniaka muszą być zrealizowane w sposób identyczny. Zgodnie z aktualnym prawem budowlanym nie istnieje zapis określający konieczność dwóch jednolitych realizacji. Warto podkreślić, że dom bliźniak to w rzeczywistości dwie odrębne nieruchomości, a każda z nich ma innego właściciela oraz swoją księgę wieczystą. W związku z tym, jeżeli jeden z inwestorów zdecyduje się na późniejsze przemalowanie/odświeżenie elewacji, a drugi nie będzie chciał się zgodzić na zrealizowanie podobnych prac po swojej stronie – ma do tego pełne prawo. Na drodze sądowej można jedynie próbować wyegzekwować od inwestora zwrot kosztów naprawy całego dachu.

Gdzie znaleźć projekty bliźniaków?

Jeżeli interesują Państwa projekty domów bliźniaczych można wybrać jedną z gotowych propozycji z gotowej bazy lub zdecydować się na indywidualną współpracę z architektem.

Gotowe projekty bliźniaków są często wybieranym rozwiązaniem. To tanie projekty, które występują jednak w różnych konfiguracjach, dzięki czemu mogą Państwo z łatwością znaleźć odpowiedni projekt. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z całą bazą gotowych projektów domów bliźniaczych od New-House. Wśród nich znajdą Państwo:

 • Sambor G1 – dom bliźniak z poddaszem użytkowym, każda z części ma powierzchnię 111 m2.
 • Miramar B – dom dwurodzinny z poddaszem, obie połówki po 284 metry kwadratowe.
 • Ipanema E – dwupiętrowy dom bliźniak, każda część ma 314 metrów kwadratowych.

Warto wiedzieć, że projekty bliźniaków mogą zostać również poddane adaptacji, jeżeli wyrażą Państwo taką prośbę. Oczywiście, jest możliwa również całkowicie indywidualna współpraca z architektem, której efektem będzie projekt domu bliźniak dopasowany pod każdym względem do Państwa oczekiwań i do możliwości, jakie oferuje wybrana działka pod budowę.

Domy bliźniacze w realizacji firmy New-House

Jeżeli poszukują Państwo odpowiedniej firmy do zrealizowania wymarzonej budowy domu bliźniaczego – zachęcamy do kontaktu z firmą New-House. Działamy od 1991 roku i realizujemy domy w sposób kompleksowy, dbając o solidność realizacji od A do Z. W ramach współpracy nasi klienci otrzymują dziesięcioletnią gwarancję jakości na całą realizację.

Jeżeli mają Państwo pytania o projekty bliźniaków lub o szczegółowy oferty firmy New-House, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie na nie odpowiedzą. Nasze dane kontaktowe są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Projekty bliźniaków są przez nas wykonywane sprawnie i solidnie. Zapraszamy do współpracy!

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły