Prace deweloperskie

Drugim etapem budowy domu są prace deweloperskie. Zapoznaj się z naszą szczegółową ofertą dotyczącą tych prac. 

Po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego na budowie każdego domu przychodzi czas na wykonanie prac deweloperskich. W New-House współpracujemy jedynie z rzetelnymi, sprawdzonymi ekipami budowlanymi, dzięki którym doprowadzenie inwestycji do stanu deweloperskiego przebiega szybko, sprawnie i bez stresu dla przyszłych domowników. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


W Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej standardem jest budowanie domów pod klucz – inwestorzy powierzają jednej firmie całość prac zarówno budowlanych, jak i wykończeniowych, odbierając po ustalonym czasie gotowy do zamieszkania budynek. W Polsce trendy są nieco inne – inwestorzy indywidualni najczęściej decydują się na budowę domu w stanie deweloperskim, choć powoli i u nas popularność zyskuje budownictwo pod klucz. W New-House dostępne są obie wersje prowadzonej inwestycji, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych inwestorów. Nasi doradcy podczas rozmów z klientami analizują ich oczekiwania, pomagając w wyborze najkorzystniejszej opcji.


Stan deweloperski – co to jest?


Na początek warto sobie uświadomić, że w żadnych przepisach czy rozporządzeniach nie ma jednej, konkretnej i uniwersalnej definicji stanu deweloperskiego. Tak naprawdę to, co jest wykonywane na tym etapie budowy, zależy od podpisanej z generalnym wykonawcą umowy. Zazwyczaj jednak pod pojęciem tym kryje się doprowadzenie budynku do takiego stanu, że posiada wszystkie instalacje wewnętrzne, przygotowane do wykończenia ściany i podłogi, jest ocieplony, ma również wykonaną elewację. 


To jednak tylko przykład – w naszym przypadku oferta związana z pracami deweloperskimi jest bardzo korzystna dla inwestorów. W ich ramach wykonujemy standardowo takie roboty, które w wielu innych firmach traktowane są jako tzw. stan deweloperski podwyższony i za które trzeba dodatkowo płacić. Co więcej, dzięki współpracy z rzetelnymi ekipami budowlanymi gwarantujemy ciągłość prac deweloperskich. Jeśli nie mamy do czynienia z żadnymi niespodziewanymi przeszkodami i pozwala na to pogoda, wykonanie wszystkich prac deweloperskich zajmuje około trzech miesięcy.


Stan deweloperski – jakie prace obejmuje?


Pora przejść do konkretów! W New-House w ramach prac deweloperskich wykonujemy następujące działania w ściśle określonej kolejności.


•    Montaż instalacji elektrycznej
Polega na rozprowadzeniu zgodnie z projektem instalacji elektrycznej – z wszystkimi łącznikami, gniazdami, wyprowadzeniem pod punkty świetlne, a także instalacją domofonu. Na tym etapie montowane są także gniazdka telefoniczne i telewizyjne, a jeśli uwzględnia to wybrany projekt domu lub takie jest życzenie inwestora – powstaje również instalacja alarmowa oraz internetowa.


•    Tynki wewnętrzne
W około 90% inwestycji wykonujemy tynki gipsowe, w pozostałych 10% - tynki cementowo-wapienne. Te drugie są twardsze, mają bardzo estetyczną chropowatą fakturę, ale do ich zaciągania potrzebna jest spora wprawa – trzeba to robić od razu na całej powierzchni ściany, gdyż łączenie kolejnych warstw w niewidoczny sposób jest w zasadzie niemożliwe. Z kolei tynki gipsowe są ekologiczne, pozwalają uzyskać idealnie gładką powierzchnię sufitów i ścian, nawet bez konieczności nakładania dodatkowej gładzi. Są uznawane za cieplejsze od tynków cementowo-wapiennych.


•    Instalacja hydrauliczna
Instalacja hydrauliczna w domu to układ połączonych rur, przewodów, urządzeń i armatury doprowadzającej oraz odprowadzającej wodę. Jest ona doprowadzana do domu z sieci wodociągowej przez przyłącze – później poprzez instalację należy ją dociągnąć do punktów poboru w łazience, WC, kuchni, pomieszczeniach gospodarczych, czasem także do pralni lub garażu. Ostateczny kształt instalacji hydraulicznej zależy m.in. od tego, w jaki sposób podgrzewana będzie woda. 


Na typ etapie prac deweloperskich wykonywane jest również ogrzewanie podłogowe wodne – jest ono obecnie spotykane niemalże w każdym domu, tyle że w różnych proporcjach. Jedni inwestorzy chcą je mieć tylko na parterze, inni – również na piętrze. Mimo jego obecności, w wielu domach nadal montuje się także grzejniki, często spotykane przede wszystkim w łazienkach.


•    Posadzki
W 95% domów wyborem inwestorów są posadzki cementowe – standardowe podkłady betonowe, których głównym składnikiem jest cement, a rolą – stworzenie stabilnej podbudowy pod parkiet, panele, terakotę czy wykładzinę. Są one odporne na działanie wilgoci, cechują się równą powierzchnią, dobrze przewodzą ciepło. Droższą alternatywą są posadzki anhydrytowe – doskonale wypełniające nawet trudno dostępne miejsca, dobrze przyjmujące i oddające ciepło, a także szybkoschnące, co pozwala przyspieszyć prace budowlane. Jednak jak wcześniej wspomniano, są one rozwiązaniem zdecydowanie bardziej kosztownym, nie zaleca się ich także w pomieszczeniach wilgotnych, np. w łazienkach.


•    Prace deweloperskie dachowe
Przy okazji prac deweloperskich kontynuowane są także roboty związane z dachem. Bardzo ważnym elementem jest jego ocieplenie – metodą międzykrokwiową lub nakrokwiową. Ocieplenie międzykrokwiowe to umieszczenie materiału izolacyjnego (wełny mineralnej, specjalnych płyt styropianowych lub płyt poliuretanowych PIR) pomiędzy krokwiami tworzącymi konstrukcję dachu. Jest to metoda zapewniająca dość dobrą izolację cieplną, ale z drugiej strony – związana z ryzykiem tworzenia się mostków termicznych na powierzchni krokwi. Wyeliminować to zjawisko pozwala ocieplenie nakrokwiowe, czyli ułożenie materiału izolacyjnego bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu dachu – tyle że nie można do tego użyć wełny, a płyt izolacyjnych. Po ociepleniu dachu na jego wewnętrznej połaci można zamontować płyty kartonowo-gipsowe


•    Elewacja
Elewacja to warstwa ochronna ścian domu, która ma jednocześnie olbrzymi wpływ na estetykę budynku – odpowiednio dopasowana może nadać mu pożądanego charakteru, poprawić proporcje bryły, tworzyć elegancką, spójną całość ze stolarką okienną, drzwiami oraz pokryciem dachowym. 


Elewacje wykonuje się z przeróżnych materiałów, odmiennych pod względem ceny, właściwości, a nawet sposobów montażu. Biorąc pod uwagę funkcjonalność elewacji oraz wymagania dotyczące estetyki, muszą być one odporne na działanie deszczu, śniegu i mrozu, ale także palącego słońca. Nie powinny płowieć ani nasiąkać wodą.


Z naszego doświadczenia wynika, że w 90% inwestycji indywidualnych zastosowanie jako elewacja znajduje styropian pokryty tynkiem zewnętrznym. Pozostałe 10% to wełny skalne z tynkiem zewnętrznym. Oczywiście na elewacji można dodatkowo zastosować dekoracyjne elementy drewniane, kamienne, z płytek klinkierowych, terakoty, płyt HPL czy płyt Cembrit.
Na tym etapie wykonuje się również cokół – w zależności od projektu z mozaiki, płytek klinkierowych lub innych materiałów.


•    Parapety zewnętrzne
Parapety zewnętrzne są niezwykle istotnym elementem wykończenia elewacji. Wybór dobrych parapetów i ich prawidłowy montaż zabezpiecza ściany – m.in. przed wilgocią – na długie lata. I tak zdecydować się można np. na parapety aluminiowe – są dość grube, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, nie wymagają też szczególnej konserwacji. Parapety zewnętrzne stalowe to bardzo popularny wybór wśród inwestorów indywidualnych – są przystępne cenowo, dobrze zabezpieczają ściany, ale niestety są również podatne na zarysowania. Podczas montażu zabezpieczone są cienką warstwą folii, zdejmowaną już po zakończeniu prac. Droższą alternatywą dla powyższych dwóch rozwiązań są parapety granitowe, z konglomeratu, ceramiczne oraz drewniane.


Ile kosztuje budowa domu w stanie deweloperskim?


Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – zależy to od rodzaju domu, jego wielkości, zastosowanych technologii i materiałów budowlanych, ale również cen robocizny, a nawet regionu Polski, w którym prowadzona jest budowa. Według wyliczeń jednego z największych portali doradczych z zakresu nieruchomości, w 2019 r. koszty budowy domu w stanie deweloperskim wynosiły:
•    253 tys. zł – dom parterowy o powierzchni 100 metrów kwadratowych,
•    298 tys. zł – dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 140 metrów kwadratowych,
•    348 tys. zł – dom z poddaszem użytkowym i piwnicą o powierzchni 195 metrów kwadratowych.


W New-House szybko i sprawnie poprowadzimy budowę Państwa domu do stanu deweloperskiego. Nad całym procesem budowy czuwają nasi doświadczeni specjaliści, a do Państwa dyspozycji cały czas pozostają doradcy klienta. Jeśli szukacie rzetelnej i niezawodnej firmy budowlanej, zgłoście się do nas -> https://new-house.com.pl/kontakt. Zapraszamy!
 

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły