Popularne projekty domów do 70m - ciekawe propozycje

W 2022 roku w Polsce weszły w życie przepisy, które umożliwiają inwestorom budowę domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na zabudowę. Zmiana przepisów błyskawicznie sprawiła, że ogromną popularnością zaczęły się cieszyć projekty domów do 70m. Tego typu projekty można obecnie znaleźć w katalogach wielu znanych pracowni architektonicznych. Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji dostępnych na stronie New-House.

 

Dlaczego domy do 70m są tak popularne?

 

Popularność tych projektów wzrosła w drugiej połowie 2022 roku. Wszystko za sprawą zmiany przepisów wprowadzonych wraz z programem Polski Ład. Do tej można było budować bez pozwolenia jedynie domy o powierzchni do 35 m2. Polski Ład wprowadził natomiast możliwość wybudowania bez pozwolenia domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2. Taki dom musi być jednak wznoszony w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Zamiast pozwolenia wystarczy dużo prostsza procedura zgłoszenia budowy. Do wniosku dołącza się zasadniczo te same dokumenty, ale czas oczekiwania na decyzję wynosi zaledwie 21 dni. Jeśli w tym czasie organ administracyjny nie wniesie sprzeciwu, inwestor zyskuje tzw. "milczącą zgodę" i może rozpocząć budowę domu. Z tego właśnie względu projekty domów do 70m cieszą się tak dużą popularnością.

 

Dla kogo odpowiednie są domy do 70m?

 

Projekty domów do 70m są bardzo zróżnicowane. Można wśród nich znaleźć projekty odpowiednie dla bezdzietnych małżeństw lub seniorów, jak również dla rodzin 3-4 osobowych. Mogą to być zarówno domy parterowe, jak również domy z poddaszem użytkowym. Domy do 70m posiadają zazwyczaj strefę dzienną, przynajmniej dwa pokoje i jedną łazienkę. Większe możliwości oferują oczywiście domy z poddaszem, ponieważ w ich przypadku na powierzchni 70m2 zabudowy można uzyskać znacznie większą powierzchnię użytkową. Prym wiodą domy usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem, jako iż są one najtańsze w budowie. Bogaty wybór projektów domów do 70m sprawia, że każdy inwestor znajdzie projekt dostosowany do swoich potrzeb oraz do specyfiki działki.

 

Przykładowe projekty domów do 70m

 

Jak już mówiliśmy, projekty domów do 70m cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, dzięki czemu bez trudu znajdziemy je w ofercie wielu pracowni architektonicznych. Szeroki wybór projektów jest dostępny także na stronie internetowej New House. Kilka ciekawych propozycji opisaliśmy poniżej. Być może znajdziesz wśród nich swój wymarzony projekt domu do 70m.

 

Itaka LMB120

 

To jednorodzinny dom parterowy usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 st. Powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 61 m2. Wejście do domu prowadzi przez wiatrołap do holu. Na prawo mieszczą się dwie sypialne, naprzeciwko łazienka, a po lewej stronie duży salon z aneksem kuchennym. Obok kuchni usytuowana jest kotłownia. Projekt Itaka LMB120 został opracowany przez Biuro Projektowe Lipińscy Domy, a do jego realizacji potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 17,60 x 17,10 m.  

 

 

Dom przy Bukowej 18

 

To dom parterowy zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 st. z kalenicą położoną równolegle do drogi. Ten dom zaoferuje domownikom: pokój dzienny z jadalnią, kuchnie, dwa pokoje, łazienkę oraz osobne pomieszczenie gospodarcze na kotłownię. W sumie, Dom przy Bukowej 18 posiada powierzchnię użytkową 65 m2. Projekt ten pochodzi z katalogu GaleriaDomow.pl, a do jego realizacji potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 18,00 x 17,05 m.

 

Sosenka wariant M

 

To jednorodzinny dom z poddaszem użytkowym zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45 st. Kalenica dachu jest położona równolegle do drogi. Budynek posiada jednostanowiskowy garaż przylegający do bocznej ściany. Powierzchnia użytkowa domu Sosenka wariant M wynosi 64 m2. Na parterze mieści się pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka, natomiast na poddaszu znajdziemy dwa pokoje, choć większą sypialnie można podzielić na dwie części. Jest to projekt autorstwa MG Projekt. Do budowy domu potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 19,00 x 13,65 m.

 

 

KA131

 

To dom parterowy usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 st. Do jednej ze ścian szczytowych przylega taras wyposażony w drewnianą pergolę. Powierzchnia użytkowa domu KA131 wynosi 52 m2, a do dyspozycji domowników pozostają: pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienka oraz kotłownia. Projekt ten został stworzony przez pracownię Projektyka, a do jego realizacji potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 17,54 x 14,85 m.

 

HomeKONCEPT-65 A

 

To klimatyczny i nowoczesny dom parterowy z antresolą zachowany w skandynawskiej stylistyce. Wieńczy go dwuspadowy dach o kącie nachylenia 35 st. Elewację domu wykończono naturalnym kamieniem, a w ścianach szczytowych zastosowano duże przeszklenia. Do bocznej ściany przylega taras z murowaną pergolą. Powierzchnia użytkowa domu HomeKONCEPT-65 A wynosi 54 m2. Na parterze mieści się przestronna strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią, a także łazienka. W antresoli położona jest sypialnia. Projekt ten stworzyła pracownia HomeKONCEPT, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 17,19 x 16,75 m.