Stan surowy

Stan surowy

Stan surowy domu jednorodzinnego to pojęcie, którego definicja de facto nie istnieje. Nie znajdziemy go bowiem w obowiązujących przepisach prawa. W tej sytuacji zakres prac, jaki wykonywany jest na tym etapie budowy domu, należy traktować umownie. Zwyczajowo budynek osiąga stan surowy zamknięty w momencie, gdy zakończone zostały prace konstrukcyjne i można przystąpić do robót wchodzących w skład kolejnego etapu – deweloperskiego. Dobrą praktyką, którą wdrażamy na budowach prowadzonych przez New-House jest doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego przed nastaniem pierwszych mrozów. Dzięki temu budynek może bezpiecznie przezimować zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Co do zasady w czasie zimy nie wykonuje się prac ziemnych i konstrukcyjnych, można jedynie prowadzić prace wykończeniowe jednak tylko w sytuacji, gdy zapewnimy pracownikom odpowiednie warunki, a budynek zostanie wyposażony w ogrzewanie i wentylację niezbędne do prawidłowego przebiegu prac deweloperskich. 

 

Jaki zakres prac obejmuje stan surowy? 

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że na stan surowy zamknięty domu jednorodzinnego składa się mniej więcej połowa prac budowlanych, jaka jest do wykonania w trakcie całej budowy. Inwestorzy zlecający kompleksową budowę domu New-House mogą liczyć na zakończenie robót obejmujących stan surowy zamknięty w ciągu 3-4 miesięcy. W tym czasie wykonane zostaną prace składające się na stan zero domu, stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. 

 

Stan zero budynku 

Na stan zero budynku składają się w większości prace organizacyjne, które mają za zadanie przygotowanie miejsca budowy do kolejnych działań tj. 
    • wytyczenie granic budynku, 
    • wykonanie fundamentów, 
    • wykonanie piwnicy – jeśli jest w projekcie, 
    • zakup i logistyka materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia kolejnych robót. 

 

Stan surowy otwarty

Dom w stanie surowym otwartym powinien mieć wszystkie elementy konstrukcyjne. Oznacza to, że wykonane są ściany, schody wewnętrzne, jeśli przewiduje je projekt, komin oraz dach bez docelowego pokrycia. 

 

Stan surowy zamknięty

Prace wykonywane w trakcie doprowadzania budynku do stanu surowego zamkniętego obejmują wszystkie powyższe prace oraz dodatkowo:
    • montaż stolarki okiennej, 
    • montaż drzwi zewnętrznych, 
    • montaż bramy garażowej, jeśli znajduje się ona w projekcie, 
    • montaż pokrycia dachowego, 
    • prace blacharskie konieczne do wykonania na dachu, 
    • montaż rynien, 
    • montaż ścianek działowych wewnątrz budynku. 
Powinieneś jednak pamiętać, że przedstawiony powyżej zakres prac wchodzący w skład poszczególnych etapów, których celem doprowadzenie jest do stanu surowego zamkniętego, jest jedynie orientacyjny i nie wyczerpuje możliwości naszego przedsiębiorstwa. To jakie prace faktycznie wykonamy dla Ciebie na tym etapie budowy domu jednorodzinnego, zależy wyłącznie od Ciebie, Twoich potrzeb i oczekiwań. 

 

Dlaczego trzeba doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego przed zimą? 

Dom doprowadzony do stanu surowego zamkniętego jest odpowiednio zabezpieczony na miesiące zimowe, kiedy to większość inwestorów zawiesza prace związane z budową domu. To niezwykle ważne, ponieważ silny mróz, opady deszczu i śniegu mogłyby negatywnie wpłynąć na nieodpowiednio zabezpieczoną konstrukcję budynku. Mówimy tutaj o poważnych, nieodwracalnych zmianach i zniszczeniach. Właściwe zabezpieczenie domu przed zimą sprawi, że wiosną można będzie bez problemów kontynuować prace składające się na stan deweloperski domu. Można również pokusić się o wykańczanie domu w miesiącach zimowych, kiedy to fachowcy są bardziej dostępni. New-House podejmuje się takich zadań, jednakże pod pewnymi warunkami: 
    1. W domu należy wcześniej zamontować ogrzewanie choćby w formie podstawowej tak, aby temperatura we wnętrzach wynosiła minimum 15 stopni Celsjusza. 
    2. Ważna jest także wentylacja, dzięki której unikniemy gromadzenia się wilgoci. 
    3. Trzeba zadbać również o właściwe oświetlenie wnętrz, które pozwoli kontynuować prace niezależnie od dostępu do światła słonecznego. 

 

Jak długo dom może pozostać w stanie surowym zamkniętym?

Może się zdarzyć tak, że stan finansów inwestora po sezonie zimowym nie pozwoli na kontynuowanie prac deweloperskich. Co w tej sytuacji? Czy dom może stać w stanie surowym zamkniętym przez dłuższy czas? Zasadniczo wszystko zależy od poziomu jego zabezpieczenia. I mamy tutaj na myśli nie tylko zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem zmiennej pogody, ale również zabezpieczenie przed wtargnięciem do domu osób trzecich. Nie jest bowiem rzadkością, że łupem złodziei pada nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz inne elementy wyposażenia. Warto mieć tego świadomość decydując się na pozostawienie domu w stanie surowym zamkniętym na wiele miesięcy. 

 

Koszt stanu surowego zamkniętego 

Na ostateczny koszt doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego składa się wiele zmiennych, dlatego ich szczegółowe oszacowanie jest niezwykle trudne. Cena wykonania robót składających się na stan surowy zależy od: 
    • specyfiki projektu budowlanego, 
    • wielkości domu, 
    • ilości kondygnacji w budynku, 
    • liczby ścian, 
    • liczby otworów okiennych, 
    • rodzaju i konstrukcji dachu, 
    • rodzaju instalacji grzewczej, 
    • jakości wykorzystanych materiałów. 
Szacunkowo można przyjąć, że koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym powinien zamknąć się w kwocie od 150 do 250 tysięcy złotych i stanowi to najczęściej około 30-40% całkowitych kosztów budowy domu jednorodzinnego. Należy jednak pamiętać, że są to obliczenia orientacyjne i w przybliżeniu. 


W obliczu rosnących kosztów materiałów budowlanych i galopującej inflacji wielu inwestorów zastanawia się nad wygenerowaniem oszczędności podczas budowy domu. Nie brakuje również takich, którzy rozważają zakup niższej jakości (a co za tym idzie tańszych) materiałów budowlanych. Szczerze odradzamy takie postępowanie. Dlaczego? Ponieważ i owszem, budowa domu na tym etapie będzie kosztować Cię nieco mniej niż wtedy, gdy kupisz materiały budowlane wysokiej jakości, jednak najczęściej są to oszczędności chwilowe, których bolesne konsekwencje są odwleczone w czasie. Naprawdę nie ma sensu narażać się na problemy i wydatki w przyszłości. Zdecydowanie rozsądniej jest zainwestować w dobrej jakości sprawdzone materiały i spać spokojnie w trakcie wieloletniej eksploatacji domu.


Jeśli chcesz poznać orientacyjny koszt budowy domu według wybranego projektu gotowego znajdującego się w zasobach New-House możesz to zrobić szybko i bez wychodzenia z domu wszak są to projekty z gotową wyceną. Wystarczy, że znajdziesz gotowy projekt domu, który Cię interesuje, na jego stronie klikniesz odnośnik „zamów wycenę”, a następnie wypełnisz formularz, do którego zostaniesz przeniesiony. W odpowiedzi na jego przesłanie otrzymasz od nas wycenę budowy domu aktualną na dzień jej przesłania. Dodatkowo w podziękowaniu za zaufanie dostaniesz dostęp do wycen budowy innych projektów z naszej bazy. A wszystko to wprost z własnego fotela. Prościej już naprawdę się nie da. 

 

Dlaczego doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego warto zlecić fachowcom? 

Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego to ważny etap podczas budowy domu jednorodzinnego. Od jakości wykonanych w tym momencie prac zależy trwałość i wytrzymałość domu w trakcie jego późniejszej, wieloletniej przecież eksploatacji. Dlatego podobnie jak na materiałach budowlanych nie warto oszczędzać na fachowcach. Zlecając zadania składające się na budowę domu do stanu surowego zamkniętego profesjonalistom z doświadczeniem, możesz mieć pewność, że przeprowadzą oni wszystkie działania zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami prawa. 
Zespół New-House od ponad 30 lat buduje domy jednorodzinne na terenie całego kraju. W trakcie nieprzerwanej działalności zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów budowlanych, które stały się wymarzonymi miejscami do życia współpracujących z nami inwestorów oraz ich najbliższych. Potwierdzeniem kompetencji naszych pracowników oraz jakości wykonywanych przez nich robót jest dziesięcioletnia gwarancja udzielana na wszystkie wykonywane przez nas prace na każdym z etapów realizacji inwestycji jednorodzinnej. Naszym zadaniem jest maksymalne odciążenie klientów, dlatego wychodząc naprzeciw ich potrzebom w tym zakresie, oferujemy wsparcie i pomoc we wszystkich formalnościach oraz fizycznych pracach składających się na budowę wymarzonego domu z ogrodem. 

 

Co obejmuje budowa domu z New-House? 

    1. Znalezienie działki budowlanej na wskazanym przez inwestora terenie. 
    2. Sprawdzenie działki przed zakupem pod kątem technicznym oraz administracyjnym. 
    3. Znalezienie gotowego projektu domu zgodnego z oczekiwaniami inwestora i możliwego do zrealizowania na posiadanej parceli. 
    4. Wykonanie projektu domu na zamówienie – jeśli nie ma możliwości skorzystania z gotowego rozwiązania. 
    5. Formalności związane z doprowadzeniem mediów na działkę budowlaną. 
    6. Fizyczne wykonanie przyłączy prądu, gazu, wody i kanalizacji.
    7. Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu. 
    8. Roboty budowlane, których celem jest doprowadzenie domu do wybranego przez inwestora stanu – surowego zamkniętego, deweloperskiego lub budowa domu pod klucz. 
    9. Aranżacja wnętrz nowo wybudowanego domu. 
    10. Zagospodarowanie terenu wokół budynku. 
    11. Formalności związane z obowiązkowym odbiorem budynku. 
    12. Nadzór nad przebiegiem odbioru domu. 


Jeśli na budowę domu pod klucz nie chcesz poświęcać całego swojego wolnego czasu, zapraszamy Cię do współpracy. Chętnie weźmiemy na siebie wszystko, co konieczne, aby Twój dom powstał sprawnie oraz w ustalonym terminie. Jeśli chcesz poznać wszystkie możliwości współpracy, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz to zrobić, ponieważ jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły