Akademia Budowlana

Domy w stylu amerykańskim. Czym się charakteryzują?

Spis treści:

 

Domy w stylu amerykańskim

 

Nie ma jednoznacznej definicji tego, jak powinien wyglądać dom w stylu amerykańskim. Wystarczy chociażby włączyć słynny film świąteczny: „Kevin sam w domu”, aby przekonać się, że domy w USA są bardzo zróżnicowane i nieco inne style wiodą prym na wschodnim wybrzeżu, a nieco inne na zachodzie. Jednak istnieje pewna grupa domów, które łączą wspólne elementy. I to właśnie one pozwalają nam scharakteryzować domy w stylu amerykańskim.

 

Projekty domów w stylu amerykańskim

 

 

Wybór stylu architektonicznego ma ogromne znaczenie w kontekście tego, jak zagospodarowana będzie cała działka budowlana, a także, jaki będzie układ wnętrz w środku. W Polsce krajobraz architektoniczny jest dość ubogi, choć nowoczesne i modernistyczne style wprowadzają powiew świeżości. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych krajobraz architektoniczny jest niezwykle zróżnicowany i ciekawy. Nie ma bowiem jednego, kanonicznego stylu amerykańskiego. Spotkamy tu bardzo wystawne rezydencje, klasyczne domki wiejskie z werandą, bungalowy, a także domy jednorodzinne o skomplikowanej i urozmaiconej bryle. Pozostając w obrębie wyłącznie stylu amerykańskiego wciąż można liczyć na naprawdę dużą różnorodność.

 

Czym charakteryzują się domy w stylu amerykańskim?

 

Styl amerykański pod wieloma względami jest bardzo odmienny od stylów tradycyjnych. Domy te mają się wyróżniać i prezentować bardzo okazale. Na przedmieściach bardzo często spotkamy się domami z poddaszem użytkowym. W dachu stosuje się duże lukarny, które mają zapewnić lepsze oświetlenie wnętrz. Bryłę domu w stylu amerykańskim bardzo często urozmaicają także wykusze oraz inne elementy architektoniczne. Urządza się w nich jadalnie, bibliotekę, czy też strefę wypoczynkową.

 

Warto także wskazać charakterystyczne cechy wizualne, jakimi odznacza się projekt domu w stylu amerykańskim. Dominuje tu biała kolorystyka, aczkolwiek sama elewacja często jest wykończona także czerwoną cegłą, klinkierem lub drewnianymi panelami. Charakterystyczne są także białe obramowania lukarn oraz okien. Domy w stylu amerykańskim niemal zawsze posiadają garaż w bryle, ale nieco wysunięty poza część mieszkalną od strony frontowej. Nad garażem nierzadko znajduje się dodatkowe wnętrze użytkowe doświetlane lukarną. No i weranda – projekt domu w stylu amerykańskim bardzo często będzie posiadał wystawną werandę wykończoną drewnem.