Akademia Budowlana

Projekty domów parterowych

Spis treści:

 

Projekty domów parterowych

 

Podejmując decyzję o budowie domu jednorodzinnego, inwestor staje przed wieloma różnorodnymi decyzjami, które mają go przybliżyć do realizacji wymarzonej nieruchomości. Jedną z najważniejszych z nich jest ta, jaki typ domu wybuduje – parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Coraz częściej wybór pada na projekt domu parterowego, który doskonale wpisuje się w potrzeby zarówno rodzin z małymi dziećmi, jak i rodzin wielopokoleniowych. Ich zalety doceniają także osoby cierpiące z powodu schorzeń układu ruchu, dla których wielokrotne wchodzenie po schodach stanowiłoby nie lada wyzwanie, a nierzadko byłoby zupełnie niemożliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto rozważyć budowę parterówki, zachęcamy do dalszej lektury.

 

 

Charakterystyka domów parterowych

 

Nie będzie grama przesady w stwierdzeniu, że projekty domów parterowych są uniwersalnym rozwiązaniem dla praktycznie każdego inwestora. Charakterystyka tego rodzaju zabudowy jednorodzinnej sprawia, że są to projekty przyszłościowe idealne dla singli, par, młodych małżeństw z małymi dziećmi, rodzin z nastolatkami oraz seniorów w jesieni życia. Oznacza to, że jeden dom może służyć nam nieprzerwanie przez wiele lat, nie tracąc absolutnie nic ze swojej pierwotnej funkcjonalności. Brzmi dobrze – prawda? Domy parterowe mogą mieć różnorodną kubaturę, dzięki czemu każda rodzina niezależnie od ilości domowników znajdzie projekt, który spełni jej oczekiwania w zakresie dostępnej przestrzeni. Parterówki najczęściej pokryte są stropodachem, czyli dachem płaskim nachylonym pod kątem 25 do 35 stopni, dzięki czemu sprawdza się w naszym klimacie (śnieg nie zalega na jego powierzchni), a jednocześnie prezentuje się elegancko i nienagannie od strony wizualnej.

 

Projekty domów parterowych w bazie New-House

 

W zasobach znajdujących się na stronie internetowej New-House pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow znaleźć można wiele gotowych projektów domów parterowych. W ofercie mamy zarówno domy nawiązujące stylistyką do eleganckich dworków, budynki klasyczne oraz nieruchomości na wskroś nowoczesne utrzymane w duchu prostoty i minimalizmu. Duża różnorodność w zakresie estetyki, powierzchni użytkowej oraz rozwiązań funkcjonalnych sprawia, że wśród nich każdy inwestor z powodzeniem znajdzie dom dla siebie.

Warto również dodać, że wszystkie projekty domów z naszej bazy posiadają aktualną wycenę, dzięki której możesz poznać koszt ich budowy do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego oraz pod klucz. Wystarczy, że na stronie wybranego projektu znajdziesz przycisk – zamów dokładną wycenę i wypełnisz formularz, do którego zostaniesz przeniesiony. Tylko tyle dzieli Cię od otrzymania wyceny budowy domu według wybranego projektu wprost na podany adres e-mail.

Tym, co niewątpliwie wyróżnia projekty parterówek, jest powierzchnia zabudowy. Co do zasady dom tego typu zawsze będzie potrzebował większej działki niż dom piętrowy czy taki z poddaszem użytkowym. Powierzchnia parceli przeznaczonej pod budowę domu parterowego powinna być na tyle duża, aby możliwe było zachowanie wymaganych prawem odległości budynku od granic działki. Warto wziąć pod uwagę również poczucie prywatności mieszkańców, możliwość zorganizowania ogrodu oraz zapewnienia właściwego nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych. Do tego wszystkiego konieczna będzie działka, która będzie zdecydowanie większa od minimalnej wymaganej przez przepisy prawa.

 

domy parterowe

 

Przykłady projektów domów parterowych z zasobów New-House

 

Dom parterowy w typie dworkowym o powierzchni użytkowej 122 m², z garażem dwustanowiskowym,

Klasyczny dom parterowy o powierzchni użytkowej 124 m², z garażem jednostanowiskowym,

Stylowy dom parterowy o powierzchni użytkowej 201 m², z garażem dwustanowiskowym,

Minimalistyczny dom parterowy o powierzchni użytkowej 206 m², z garażem jednostanowiskowym,

Nowoczesny dom parterowy o powierzchni użytkowej 257 m², z garażem dwustanowiskowym,

Elegancki dom parterowy o powierzchni użytkowej 326 m², z garażem dwustanowiskowym.

 

Zalety domów parterowych   

 

Dom parterowy jest tańszy w budowie

 

Domy parterowe z racji prostszej konstrukcji są łatwiejsze, szybsze i tańsze w budowie. Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to bynajmniej niższej funkcjonalności czy wygody użytkowania w przyszłości. Realizacji parterówki jest niższa, ponieważ specyfika tego rodzaju projektów oznacza najczęściej ograniczenie wykorzystania kosztownych elementów konstrukcyjnych tj. schody czy ściany nośne. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na zakup wysokiej jakości materiałów budowlanych, dzięki którym konstrukcja domu będzie nam służyć przez lata w niezmienionej formie.

 

Dom parterowy pozwala na jasny podział funkcjonalny dostępnej przestrzeni 

 

Parterowe domy jednorodzinne pozwalają na niezwykle funkcjonalny podział przestrzeni na przestronną część dzienną oraz przytulną część nocną z sypialniami każdego z domowników. Nierzadko podział ten wygląda w taki sposób, że każda z części funkcjonalnych domu znajduje się w osobnym skrzydle nieruchomości, a oddzielają je pomieszczenia uzupełniające oraz sprawnie zorganizowane ciągi komunikacyjne.

 

Dom parterowy wydaje się wizualnie większy niż jest w istocie

 

Cały dom zlokalizowany na jednym poziomie wizualnie wydaje się o wiele większy, niż wskazywałby na to metraż. Dodatkowo brak drugiej kondygnacji pozwala na zastosowanie wysokiego stropu i dużych przeszkleń np. w salonie, dzięki czemu efekt przestronności jest jeszcze lepiej zauważalny. A jeśli dodatkowo zdecydujemy się na podział funkcjonalny przestrzeni dziennej jedynie z wykorzystaniem odmiennej kolorystyki i nie przeładujemy wnętrza nadmiarem mebli oraz bibelotów to możemy być pewni, że każdy z odwiedzających nas gości będzie przekonany, że nasz dom ma o wiele więcej metrów kwadratowych, niż figuruje w jego oficjalnym projekcie.

 

Dom parterowy harmonijnie przenika się z ogrodem  

 

Większość projektów domów parterowych jest bezpośrednio połączona z ogrodem. Łącznikiem najczęściej jest w tym przypadku taras, który stanowi naturalne przedłużenie salonu. Nierzadko aktywnie wspierają go znacznych rozmiarów przeszklenia oraz możliwość wyjścia na zewnątrz z większości pomieszczeń znajdujących się w budynku. Dzięki tym rozwiązaniom zieleń ogrodu z łatwością wnika do wnętrza domu, tworząc z nim harmonijną całość. Jednak, aby taka sytuacja była możliwa do zrealizowania będziemy potrzebować odpowiednich rozmiarów działki budowlanej, która umożliwi nam zarówno wybudowanie domu, jak i urządzenie tarasu oraz ogrodu. Warto o tym pamiętać już na etapie wyboru parceli, aby później nie przeżyć niemiłego rozczarowania, którego skutki będziemy odczuwać latami. Jeśli planujesz budowę domu parterowego i nie wiesz, jak dużą działkę powinieneś kupić, skontaktuj się z naszymi doradcami. Chętnie omówimy z Tobą dostępne możliwości i wskażemy najlepsze rozwiązania.

 

Dom parterowy daje możliwość aranżacji poddasza – teraz i później

 

Parterowe domy jednorodzinne najczęściej mają niewielkie poddasze, choć nie są rzadkością sytuacje, gdy znajduje się ono nad całym budynkiem. Jeśli na etapie budowy domu wyposażymy strych w odpowiedni rodzaj stropu, to przestrzeń tą można wykończyć do użytkowania zarówno od razu, jak i również później, gdy nieruchomość jest zamieszkana. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla inwestorów, którzy na etapie realizacji inwestycji budowlanej nie dysponują środkami na zagospodarowanie poddasza, jak i również dla tych, którzy w momencie budowy po prostu nie potrzebują tej przestrzeni – co nie oznacza przecież, że nie będą jej potrzebować za rok, za pięć czy piętnaście lat np. gdy małe w tej chwili dzieci staną się nastolatkami.

 

Projekty domów parterowych z New-House

 

Projekty domów parterowych – dla kogo są idealne?

 

Dom parterowy zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym

 

Dom parterowy z racji swojej specyfiki jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ najczęściej nie posiada schodów oraz okien na piętrze, które mogłyby realnie zagrażać bezpieczeństwu najmłodszych. Nadto, gdy wszyscy domownicy znajdują się na jednej kondygnacji, znacznie łatwiej jest kontrolować to, co robią maluchy, jednocześnie nie ograniczając ich samodzielności, swobody działania oraz nauki rozlicznych umiejętności.

Rodzice doceniają także niewielką odległość strefy dziennej domu od strefy nocnej, ponieważ pozwala im ona na regularne doglądanie najmłodszych członków rodziny zarówno w nocy, jak i podczas popołudniowej drzemki. Odpowiedni układ funkcjonalny domu parterowego daje również możliwość wspólnego spędzania wolnego czasu, nawet gdy każdy z mieszkańców zajmuje się swoimi sprawami, pozostając jednak w zasięgu wzroku i słuchu pozostałych domowników. Jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom prywatności, dzięki czemu ryzyko występowania konfliktów znacząco maleje. No tak – można powiedzieć – brzmi świetnie, gdy dzieci są małe, a co zrobić, kiedy urosną i konieczne będzie wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni? Nic prostszego. W każdej chwili można zaaranżować nieużywane wcześniej poddasze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba tego robić od razu w trakcie budowy domu, dzięki czemu jej początkowy koszt jest niższy.

 

Dom parterowy wspiera samodzielność seniorów i osób niepełnosprawnych ruchowo

 

Znaczna część inwestorów myśli o przyszłości w kontekście naturalnego powiększenia rodziny o dzieci. Warto nie zapominać również o innego typu zmianach dotyczących np. konieczności zaopiekowania się seniorami – rodzicami, teściami czy dziadkami. Każdy w perspektywie ma również swoją własną starość. Dom bez piętra sprawdzi się we wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach. Dzieciom zapewni bezpieczeństwo a seniorom, pozwoli na samodzielność nawet w sytuacji ograniczonej sprawności ruchowej. Zalety tego rodzaju budownictwa docenią z pewnością również osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu, których stan uniemożliwia wchodzenie po schodach. Parterowy budynek jednorodzinny sprawi, że nie będą wyłączeni z życia rodzinnego i będą mogli korzystać ze wszystkich dostępnych pomieszczeń. Taka sytuacja zdecydowanie sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych pomiędzy wszystkimi mieszkańcami niezależnie od ich wieku oraz stanu zdrowia.

 

Kompleksowa budowa domu parterowego z New-House

 

Jeśli planujesz budowę parterowego domu jednorodzinnego, a na co dzień nie zajmujesz się budownictwem, pewnie masz w sobie dużo obaw dotyczących tego, jak sobie poradzisz z tak odpowiedzialnym i złożonym przedsięwzięciem. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży wskazuje, że większość inwestorów ma takie lęki. Istnieje jednak prosty sposób, aby im zaradzić – wystarczy kompleksową budowę domu powierzyć sprawdzonemu partnerowi takiemu jak New-House. Domy dla polskich rodzin budujemy nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie zrealizowaliśmy z powodzeniem ponad 1500 projektów na terenie całego kraju.

A dzięki doświadczeniu, rozległej wiedzy fachowej, umiejętnościom praktycznym i nieustannej obserwacji rynku możemy zaoferować najwyżej jakości usługi na każdym etapie budowy. Dzięki temu, że nasz zespół tworzą profesjonaliści reprezentujący różne dziedziny związane z budownictwem jednorodzinnym, bierzemy na siebie zarówno fizyczne roboty budowlane, jak i również wszystkie formalności niezbędne, aby budowa przebiegała sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem.

Współpracując z nami, nie musisz się zajmować ani poszukiwaniem działki budowlanej i projektu domu, ani formalnościami niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę i tymi związanymi z doprowadzeniem przyłączy mediów, ani zakupem materiałów budowlanych i ich logistyką, ani robotami budowlanymi, których celem jest doprowadzenie domu do wybranego przez Ciebie stanu, ani aranżacją wnętrz i otoczenia domu, ani zgromadzeniem dokumentacji niezbędnej do sprawnego odbioru technicznego domu.  Nie musisz, ponieważ od tego masz nas!

Naszą kompleksową ofertę skonstruowaliśmy na podstawie obserwacji zmieniających się potrzeb współczesnych inwestorów, którzy nie chcą, aby budowa zajmowała cały ich czas i nadmiernie ingerowała w ich życie zawodowe, rodzinne i osobiste. Budując dom z New-House możesz normalnie pracować, żyć i aktywnie odpoczywać w czasie, gdy Twój wymarzony dom będzie nabierał kształtów zgodnie z harmonogramem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat współpracy z naszym przedsiębiorstwem, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00. Zapraszamy!

Contact

* - required field
Yes   No
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Yes   No
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Information obligations.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.