Akademia Budowlana

Budowa domu na płycie fundamentowej – kiedy stosuje się to rozwiązanie?

Spis treści:

 

Budowa domu na płycie fundamentowej

 

We współczesnym budownictwie domy jednorodzinne coraz częściej buduje się na płycie fundamentowej, która w wielu sytuacjach stanowi korzystniejszą alternatywę dla tradycyjnych ław fundamentowych. Jest to rozwiązanie praktyczne, szybkie oraz gwarantujące dobrą stabilność nawet przy słabych gruntach. Fundamenty w domu jednorodzinnym muszą być zaprojektowane przez doświadczonego architekta, jako iż płyta wymaga dużo precyzyjniejszych obliczeń.

 

Czym jest płyta fundamentowa?

 

 

Płyta fundamentowa to popularny rodzaj fundamentu wykonywany najczęściej z żelbetonu. Składa się z kilku warstw, które wieńczy wylewka będąca podłogą najniższej kondygnacji. Płyty fundamentowe są dużo szybsze w budowie, jednak na etapie projektowania wymagają skomplikowanych obliczeń, co sprawia, że projekt powinien być adaptowany przez doświadczonego i wykwalifikowanego architekta. Dobrze zbudowana płyta fundamentowa gwarantuje jednak stabilność i trwałość, a ponadto doskonale izoluje nasz dom od chłodu i wilgoci pochodzących z gruntu.

 

Najczęściej stosuje się prefabrykowane płyty zamawiane pod kątem specyfiki budynku. W praktyce, pod domy o nierównomiernej i urozmaiconej bryle stosuje się kilka płyt łączących się ze sobą. O ile w przypadku domów na planie prostokąta płyta fundamentowa okaże się droższa od tradycyjnych fundamentów, o tyle w przypadku nieregularnej bryły może okazać się tańszym rozwiązaniem. W naszym artykule poświęconemu budowie domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej realizacji projektów w technologii murowanej.