Pomoc w znalezieniu działki

Oferta

Powrót do działek

Pomoc w znalezieniu działki

Znalezienie i zakup działki budowlanej to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, jakie musisz wykonać, kiedy zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to proste zadanie – wystarczy skorzystać z któregoś z portali lub aplikacji ogłoszeniowych, wybrać interesującą nas lokalizację oraz zakres cenowy, aby w mgnieniu oka znaleźć setki, jeśli nie tysiące opcji do wyboru. Należy jednak mieć świadomość, że odpowiednie miejsce i cena to jedynie dwie z wielu zmiennych, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a co za tym idzie, proces weryfikacji parceli jest znacznie bardziej złożony i czasochłonny. Jeśli bowiem chodzi o zakup terenu pod budowę domu, to spontaniczne zakupy nigdy nie są dobrym pomysłem.

Dobrze – możesz powiedzieć – ale ja nie znam się na tych wszystkich detalach, nie wiem, na co zwrócić uwagę więc nie jestem w stanie rzetelnie ocenić zalet i wad wybranej działki. Uwierz nam, w takiej samej sytuacji jest zdecydowana większość inwestorów prywatnych. Pracują bowiem w innych branżach i są fachowcami w swoich zawodach.

Czy w takiej sytuacji musisz zdać się na ślepy los lub zupełnie porzucić marzenia o własnym domu na wsi, lub przedmieściach? Nic bardziej mylnego. Zdajemy sobie sprawę, że lokalizacja domu ma kluczowe znaczenie w kontekście komfortu życia Twojego i Twojej rodziny w nadchodzących latach, dlatego możesz liczyć na naszą kompleksową pomoc nie tylko podczas budowy domu, ale praktycznie od chwili podjęcia decyzji i realizacji przedsięwzięcia budowlanego. W praktyce oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na kompleksową współpracę z New-House możesz liczyć na wsparcie już na etapie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej. Dysponujemy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy znajdą dla Ciebie parcelę na wskazanym terenie, a następnie zajmą się jej drobiazgowym sprawdzeniem zarówno pod kątem technicznym, jak i również administracyjnym. Dzięki temu sprawnie unikniesz kosztownych w skutkach błędów związanych za zakupem terenu, który np. nie nadaje się pod budownictwo jednorodzinne, znajduje się w lokalizacji, której atrakcyjność w najbliższych latach mocno się obniży lub ma inne wady, których nie sposób zauważyć bez stosownego doświadczenia w branży.

Poszukiwania działki budowlanej – jakie wsparcie oferujemy?

Znalezienie parceli w wybranej przez inwestora lokalizacji

Wsparcie New-House rozpoczynamy już na etapie poszukiwania działki budowlanej w wybranej przez klienta części polski. Możemy szukać w obrębie konkretnego miasta, z którym inwestor jest związany zawodowo lub rodzinnie. Możemy również skupić się na wybranym regionie naszego kraju, poszukując parceli w górach, nad jeziorami czy nad morzem. Inwestorzy planujący budowę często mają wymagania także względem umiejscowienia działki względem dostępnej infrastruktury oświatowej, zdrowotnej, handlowej oraz transportowej. Zamieszkanie na kompletnym odludziu, choć niewątpliwie kuszące ma również rozliczne ograniczenia, warto mieć tego świadomość już na starcie. Zadaniem naszych specjalistów jest również sprawdzenie, czy w okolicach terenu pod budowę nie jest prowadzona uciążliwa działalność gospodarcza lub inne działania, które mogą zakłócić spokój mieszkańców. Wszystko po to, aby działka spełniała wszystkie wymagania inwestora w kontekście lokalizacji i zapewniła mu wygodne życie w przyszłości.

Znalezienie działki budowlanej w cenie, która mieści się w budżecie inwestora

Nie ma się co oszukiwać – atrakcyjna cena terenu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego działa na inwestorów jak magnes, szczególnie że rok 2021 przyniósł znaczne wzrosty cen działek spowodowany tym, iż większa ilość Polaków zdecydowała się rozpocząć budowę wymarzonego domu. Dlatego też poszukując działki dla naszych klientów, zwracamy baczną uwagę również na tę zmienną, zdając sobie jednocześnie sprawę, że na koszt parceli składa się wiele czynników tj. lokalizacja, powierzchnia, otoczenie czy stan prawny terenu.

Sprawdzenie powierzchni terenu pod budowę domu

Wybierając działkę budowlaną, zwracamy również uwagę na to, aby miała ona powierzchnię umożliwiająca wygodne posadowienie budynku. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki dla domu jednorodzinnego wynosi około 700 metrów kwadratowych, najlepiej jednak by oscylowała w okolicach 1000 metrów kwadratowych. Naszym zadaniem jest znalezienie parceli, która pozwoli na wybudowanie domu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi odległości budynku od granicy działki oraz oddalenia budynku od frontu. Niemniej ważne jest także to, aby po postawieniu domu została jeszcze odpowiednia ilość miejsca na ogród lub inne miejsce przeznaczone do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

Skontrolowanie kształtu parceli

Niemniej ważny od wielkości parceli jest jej kształt, ponieważ od niego zależy czy wybrany dom uda się sprawnie wkomponować w dostępny teren. Dlatego też podczas wyboru działek dla współpracujących z nami inwestorów zwracamy uwagę na to, aby miały one odpowiedni kształt i szerokość. Unikamy terenów o nieregularnym kształcie oraz takich, które są długie, a ich szerokość jest mniejsza niż 16 metrów, ponieważ takie parcele trudno jest zabudować domem opartym o gotowy projekt. Działki niestandardowe najczęściej wymagają sporządzenia indywidualnego projektu domu, który oczywiście jest do zrealizowania, jednakże wiąże się ze znacznie większym nakładem czasu inwestora oraz środków finansowych koniecznych do jego przygotowania.

Przeanalizowanie usytuowania działki budowlanej względem stron świata

Inwestorzy najczęściej oczekują, że wjazd na działkę będzie zlokalizowany od chłodnej strony północnej natomiast ogród lub taras za domem od najlepiej nasłonecznionej strony południowej. Jednak istnieje grupa klientów, dla których usytuowanie działki względem stron świata ma szczególnie duże znaczenie. Chodzi o inwestorów, którzy planują wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego. Dlatego również tą zmienną bierzemy pod uwagę, poszukując parceli dla współpracujących z nami klientów.

Sprawdzenie ukształtowania terenu przeznaczonego pod budowę domu

Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz szeroko rozwiniętymi umiejętnościami praktycznymi podczas poszukiwania działek budowlanych dla klientów zwracają także uwagę na to, aby teren był odpowiednio ukształtowany. Bo choć skarpy oraz innego rodzaju spadki prezentują się spektakularnie i niejednokrotnie są malownicze, to budowa na nich już do takich atrakcyjnych nie należy. Działki tego typu najczęściej wymagają wykonania indywidualnego projektu domu a nierzadko również zastosowania specjalistycznych (a co za tym idzie, drogich) rozwiązań technicznych, które odpowiednio zabezpieczą budynek przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z niekorzystnego ukształtowania terenu.

Skontrolowanie czy parcela posiada drogę dojazdową?

To czy działka budowlana ma dostęp do drogi dojazdowej, ma znaczenie nie tylko w kontekście wygody przyszłych mieszkańców domu. Również obowiązujące w naszym kraju przepisy prawa stanowią, że parcela musi mieć drogę dojazdową o określonej szerokości. Co więcej, najlepiej, aby była to droga publiczna. Jeśli dostęp do tego rodzaju drogi nie jest możliwy, konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej, która w praktyce prowadzić będzie przez pobliskie działki. Jeśli sąsiedzi są pozytywnie nastawieni do tematu, taki dostęp nie będzie nastręczał problemów. Gorzej sprawa wygląda, jeśli mamy do czynienia z nieprzychylnie nastawionymi właścicielami. W takim przypadku sprawy nierzadko znajdują swój finał w sądzie. Poszukując parceli dla naszych klientów, zwracamy uwagę na to, aby miały one dostęp do drogi publicznej, a jeśli jest on niemożliwy, a inwestor nadal jest zainteresowany, zakupem pomagamy w formalnościach związanych z ustanowieniem drogi koniecznej.

Analiza gruntu na działce budowlanej

Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że badanie gruntu wykonane po zakupie działki budowlanej nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej jest zlecić je przed zakupem, aby uzyskać informacje o rodzaju gleby oraz poziomie wód gruntowych na działce. Takie podejście pozwala uniknąć kosztownych w skutkach błędów związanych z zakupem ziemi problematycznej w zabudowie lub takiej, na której budowa będzie w ogóle niemożliwa albo jej realizacja pochłonie znacznie więcej środków finansowych, niż inwestor planuje wydać. Dlatego każdorazowo rekomendujemy wykonanie analizy gruntu na działce i zajmujemy się jej przeprowadzeniem przez doświadczonych specjalistów.

Sprawdzenie, czy działka ma dostęp do mediów?

Działki nieuzbrojone nierzadko wyróżnia atrakcyjna cena. Stąd istnieje grono inwestorów, którzy zlecają nam znalezienie właśnie takiej parceli. W takiej sytuacji zasadnym jest sprawdzenie, czy istnieje możliwość późniejszego doprowadzenia mediów do takiego miejsca. Warto również wspomnieć, że podłączenie do sieci energetycznej, gazowej, kanalizacyjnej i wodnej najczęściej wiąże się ze znacznymi kosztami, które koniec końców mogą pochłonąć oszczędności wygenerowane niską ceną zakupu działki. Dlatego, gdy klient chce zakupić działkę nieuzbrojoną, zawsze sprawdzamy, z jakiego rzędu kosztami musi się liczyć w kontekście samodzielnego doprowadzenia mediów i czy wykonanie przyłączy jest możliwe. To pozwala inwestorom podjąć w pełni świadomą decyzję o zakupie lub rezygnacji z niego.

Analiza stanu prawnego parceli

Specjaliści New-House poszukujący działek dla naszych klientów zajmują się również analizą sytuacji prawnej proponowanych parceli. Każda działka budowlana sprawdzana jest w wydziale geodezji starostwa właściwego lokalizacji terenu. Natomiast w ewidencji gruntów i budynków pobierają wypis z rejestru gruntów oraz mapę. W dokumentach tych znajdują się bowiem podstawowe informacje na temat parceli tj. przeznaczenie terenu, jego powierzchnia oraz klasa gruntu, właściciele, ustanowione służebności oraz ewentualne obciążenia w postaci np. hipoteki. Informacje na temat właścicieli dodatkowo sprawdzamy w księdze wieczystej założonej dla konkretnej działki. Nierzadko okazuje się bowiem, że właścicieli jest kilku, choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazywało.

Analiza zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy

Poszukując nowego miejsca do życia dla naszych klientów, sprawdzamy działki budowlane również w kontekście Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ dane zawarte w tym dokumencie informują nas nie tylko o parametrach technicznych działki, ale również o tym, czy budowa domu jednorodzinnego na tym terenie w ogóle jest możliwa? Dodatkowo Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego informuje nas o tym, jaki dom można wybudować w konkretnym miejscu, co ma szczególnie duże znacznie w sytuacji, gdy inwestor ma wymarzony obraz swojego domu i szuka miejsca, gdzie będzie mógł go z powodzeniem zrealizować. Należy jednak mieć świadomość, że znaczna część gruntów na terenie naszego kraju nie jest objęta MPZP. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją występujemy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla danego terenu. Możemy zrobić to w imieniu klienta, ponieważ do złożenia takiego wniosku nie trzeba posiadać żadnego tytułu prawnego do działki.

Wsparcie przy przekształceniu działki rolnej w działkę budowlaną

Nierzadko zdarza się tak, że w ogłoszeniu działka przedstawiana była jako budowlana, a analiza dokumentów przeprowadzona przez nasz zespół jasno wskazuje, iż jest to grunt rolny. W tej sytuacji najprościej jest zrezygnować z zakupu i poszukać innej parceli. Co jednak w sytuacji, gdy inwestor jest zakochany w konkretnym miejscu – wszak działki rolne często są niezwykle malowniczo położone? Wtedy konieczne jest przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną. Oczywiście wspieramy inwestorów w tym procesie, należy jednak zaznaczyć, że najczęściej jest on czasochłonny i kosztowny. Jeśli interesująca klienta działka rolna znajduje się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, to decyzja o zmianie jej statusu zależy jedynie od dobrej woli gminy. Gorzej, gdy takiej dobrej woli nie ma, wtedy sprawa może się ciągnąć latami. Jeśli natomiast działka nie jest ujęta w MPZP należy wystąpić o warunki zabudowy, które odpowiedzą na pytanie, czy budowa domu jednorodzinnego na parceli jest możliwa. Należy również mieć świadomość opłat jednorazowych i rocznych wynikających z wyłączenia gruntów rolnych w produkcji rolnej. Ich wysokość zależy od wielu różnorodnych czynników i najczęściej są to niemałe kwoty.

Jak pewnie zdążyłeś zauważyć ilość spraw, jakimi możemy się zająć, w kontekście znalezienia idealnej działki budowlanej jest naprawdę imponująca. Dzięki takiej pomocy inwestorzy oszczędzają mnóstwo czasu. Wsparcie profesjonalistów oznacza również komplet informacji na temat parceli, na podstawie których łatwiej podjąć świadomą decyzję o zakupie gruntu lub rezygnacji z inwestycji. Nie trzeba dodawać, że pozwala to również uniknąć kosztownych błędów związanych z zakupem terenu, pod którego budowę, którego nie powinno się nawet brać pod uwagę. Nie wspominając już o stresie, jaki taka inwestycja mogłaby spowodować zarówno na etapie budowy, jak i również późniejszej eksploatacji budynku i związanych z tym problemów. Zdecydowanie rozsądniej jest zlecić poszukiwanie działki budowlanej specjalistom z New-House, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu zrobią to w sposób profesjonalny.


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt88@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new