Optymalna działka pod budowę domu

Oferta

Powrót do działek

Optymalna działka pod budowę domu

Boom na rynku budownictwa jednorodzinnego oraz związana z nim ograniczona dostępność gruntów budowlanych sprawia, że poszukiwania idealnej działki budowlanej są zdecydowanie bardziej czasochłonne niż jeszcze kilka lat temu. Jednakże nawet w zaistniałej sytuacji (a może szczególnie teraz) każdy z inwestorów powinien zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które charakteryzują idealny teren pod budowę domu. Może się bowiem zdarzyć, że wzmożony popyt na działki uaktywni również nieuczciwych sprzedawców. Nie trzeba dodawać, że może to skutkować zakupem parceli, których nieświadomi zagrożenia inwestorzy nigdy nie powinni byli zakupić, a co za tym idzie znacznymi stratami finansowymi. Zdecydowanie lepiej sobie tego oszczędzić i zlecić zarówno znalezienie, jak i skontrolowanie działki budowlanej, a także całą budowę domu doświadczonemu partnerowi, który zajmie się tematem od przysłowiowego A do Z. Takim partnerem niewątpliwie jest firma New-House, która od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów na terenie całego kraju.

Jeśli chcesz wiedzieć, w czym możemy wyręczyć Cię w trakcie realizacji wymarzonego przedsięwzięcia budowlanego, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla wygody klientów działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.

Czym powinna charakteryzować się idealna parcela?

 • Powierzchnia działki budowlanej

Działka pod budowę domu jednorodzinnego nie powinna być zbyt mała – przyjmuje się parcela o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pozwala na wygodną realizację projektu budowlanego, a dodatkowo daje możliwość zorganizowania ogrodu lub innego miejsca służącego wypoczynkowi na świeżym powietrzu.


 

 • Kształt działki budowlanej

Działka przeznaczona pod dom jednorodzinny powinna mieć kształt kwadratu lub szerokiego prostokąta. Jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 16 metrów. W przypadku działek o niestandardowych kształtach oraz bardzo wąskich najczęściej konieczne jest wykonanie projektu domu na indywidualne zamówienie, co jest przedsięwzięciem czasochłonnym i kosztownym. Warto mieć tego świadomość już na starcie.


 

 • Ukształtowanie terenu działki budowlanej

Działka pod zabudowę jednorodzinną powinna mieć płaskie ukształtowanie terenu. Teren ze skarpą lub rozlicznymi wzniesieniami jest najczęściej bardzo malowniczy jednak także trudny i kosztowny w zabudowie, ponieważ dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa budynku w przyszłości konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań zabezpieczeniowych.


 

 • Rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych na działce budowlanej

Skład ziemi na parceli oraz występujący na niej poziom wód gruntowych mają znaczenie nie tylko podczas prowadzonych prac budowlanych. Nierzadko wpływają również na komfort użytkowania nieruchomości. Natomiast szczególne znaczenie mają, gdy inwestor planuje wybudowanie domu z piwnicą, wszak wysoki poziom wód gruntowych może skutecznie uniemożliwić taką realizację. Od rodzaju gruntu zależy również rodzaj fundamentów, jakie musimy zastosować, typ izolacji wodnej budynku oraz ogólne koszty wykonania instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy elektrycznej. Aby uniknąć niespodzianek, warto zlecić badania geotechniczne gruntu specjalistom jeszcze zanim sfinalizujemy zakup parceli.


 

 • Zastała roślinność na działce budowlanej

Rozmieszczenie drzew na parceli może uniemożliwić budowę bez wycinki. Uzyskanie pozwolenia na wycinkę jest czasochłonne, a samowola w tym zakresie może nas kosztować sporo. Warto więc sprawdzić, czy usytuowanie drzew na działce pozwoli nam na budowę bez dodatkowych formalności natury administracyjnej.


 

 • Umiejscowienie działki względem stron świata

Idealna działka wjazd będzie miała od strony północnej natomiast ogród i część rekreacyjną domu od strony południowej. Takie umiejscowienie ma szczególnie duże znaczenie dla inwestorów, którzy planują wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego.


 

 • Dojazd do działki budowlanej

Obowiązujące przepisy prawa stanowią, że działka pod zabudowę jednorodzinną powinna mieć dostęp do drogi publicznej lub dojazd do niej poprowadzony przez sąsiednie parcele. Jeśli mamy do czynienia z drugą sytuacją konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej, co w praktyce oznacza poświadczone notarialnie porozumienie z właścicielem sąsiadującego terenu. Należy jednak mieć świadomość, że za takie prawo może on zażądać stosownego wynagrodzenia. W przypadku braku porozumienia pozostaje jedynie wystąpienie na drogę sądową.


 

 • Media na działce budowlanej

Działki uzbrojone są droższe od nieuzbrojonych, ale pozwalają na szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. Jeśli jednak chcesz zakupić działkę, do której trzeba dopiero doprowadzić media, przed jej zakupem sprawdź, czy będzie to możliwe. W tym celu należy uzyskać pisemne potwierdzenia gotowości na przyłączenie i warunki techniczne takiego przyłącza wody, kanalizacji, gazu lub prądu.


 

 • Lokalizacja działki budowlanej

Nie mamy tutaj na myśli fizycznego umiejscowienie parceli w konkretnym regionie kraju a jej bezpośrednie sąsiedztwo. Bliskość drogi szybkiego ruchu lub torów kolejowych, uciążliwej działalności gospodarczej, szkoły lub innego obiektu, który może zakłócać spokój mieszkańców, nie wróży najlepiej. Warto również sprawdzić, czy jakaś tego rodzaju działalność nie jest planowana w przyszłości. Pozwoli to inwestorom uniknąć przykrych niespodzianek w stylu stworzenia w okolicy np. wysypiska śmieci lub przedsiębiorstwa zajmującego się hodowlą zwierząt.


 

 • Krajobraz

Przed zakupem działki warto sprawdzić jaki widok będziemy mieli z okien? Wydaje się to drobiazg, ale w obliczu faktu, że dom budujemy z reguły raz na całe życie, a co za tym idzie, będziemy w nim mieszkać i wypoczywać latami aspekt ten nabiera zupełnie innego znaczenia.


 

 • Okoliczna zabudowa

Jeśli okoliczna zabudowa ma status zabytku, to należy mieć świadomość, że każde posunięcie budowlane będzie musiało być konsultowane z miejscowym konserwatorem zabytku. Może to również oznaczać, że będziemy musieli mocno zmienić swoje plany oraz przygotować się na znaczne koszty. Możemy także nie otrzymać zgody na wyburzenie obiektów znajdujących się na działce, nawet jeśli będą jedynie ruinami.


 

 • Infrastruktura ułatwiające życie

Mieszkanie w totalnej głuszy pośrodku lasu ma oczywiście swoje plusy i wśród naszych klientów znajdują się tacy, którzy decydują się na zamieszkanie z dala od cywilizacji. Należy jednak mieć świadomość, że takie oddalenie oznacza, że do załatwienia każdej – nawet najbardziej błahej sprawy – będziemy musieli skorzystać z samochodu. Osobną kwestią pozostaje to, że domy zlokalizowane na uboczu są bardziej narażone na włamania. Dlatego też najrozsądniej jest poszukać parceli, która pozwoli nam na nieskrępowane korzystanie z choćby podstawowej infrastruktury handlowej, medycznej, edukacyjnej czy transportowej.


 

 • Status prawny działki budowlanej

Idealnie jest, jeśli działka budowlana ma jednego właściciela. Jeśli natomiast właścicieli jest kilku, to będziemy zmuszeni zaspokoić roszczenia każdego z nich. Tylko dzięki temu możemy stać się jedynym właścicielem, co pozwoli nam samodzielnie gospodarować zakupioną parcelą. Informacje o właścicielach znajdują się w księdze wieczystej założonej dla konkretnej działki budowlanej. W tym samym miejscu znajdziemy również informacje o ewentualnych obciążeniach (hipoteka, wierzytelności) ciążących na terenie, którego zakup rozważamy.


 

 • Jaki status ma działka budowlana?

W ewidencji gruntów znajdziemy informacje, jaki status ma konkretna działka, może się bowiem okazać, że parcela, którą ktoś próbuje nam sprzedać jako działkę budowlaną, jest w istocie działką rolną lub leśną. W takiej sytuacji warto poważnie przemyśleć zakup, zdając sobie sprawę z ogromu formalności i kosztów, jakie bezpośrednio wiążą się ze zmianą statusu działki na budowlany.


 

 • Prawo lokalne

Przed zakupem działki przeznaczonej pod budowę naszego wymarzonego domu należy sprawdzić, co na tym terenie przewiduje lokalne prawo? Aby się tego dowiedzieć, trzeba wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli natomiast interesujący nas teren nie jest objęty takowym planem, trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W dokumentach tych znajdziemy szczegóły dotyczące rodzaju budowy dopuszczalnej na danym terenie, dowiemy się również np. jaki dom będziemy mogli wybudować, z jakim dachem i wykończeniem.

Jak widzisz ilość zmiennych, jakie charakteryzują optymalną działkę pod budowę domu, jest znaczna. Skontrolowanie wszystkiego samodzielnie pochłania nie tylko czas, ale również środki finansowe. Dlatego też inwestorzy, którzy zdecydowali się na kompleksową budowę domu z New-House mogą liczyć na wsparcie praktycznie od momentu podjęcia decyzji o realizacji prywatnego przedsięwzięcia budowlanego. Wspieramy klientów na etapie poszukiwania idealnego terenu pod budowę we wskazanej lokalizacji, jak również podczas sprawdzania wszystkich parametrów działki, którą są zainteresowani. Wieloletnie doświadczenie naszego zespołu i posiadana przez specjalistów wiedza fachowa oraz umiejętności praktyczne pozwalają uniknąć inwestorom nietrafionych zakupów parceli, które pod budowę domu się zwyczajnie nie nadają lub takich, na których budowa jest problematyczna, a co za tym idzie kosztowna.

Warto również pamiętać, że wsparcie New-House obejmuje także każdy z pozostałych etapów budowy domu od formalności administracyjnych przez zakup i logistykę materiałów budowlanych i fizyczne roboty na aranżacji wnętrz oraz zagospodarowaniu terenu wokół nieruchomości kończąc. To rozwiązanie idealne dla zapracowanych inwestorów, którzy oczekują, że realizacja marzenia ich życia będzie biegła niejako obok ich codzienności w sytuacji, gdy oni będą normalnie pracować i spędzać czas z bliskimi. Jeśli taka budowa jest dla Ciebie atrakcyjna i chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy dostępni są siedem dni w tygodniu.


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt40@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new