Rozbudowa domu w Polsce. Pozwolenie i inne niezbędne dokumenty

Na czym polega rozbudowa domu?
Jak wyglądają przygotowania do rozbudowy domu?
Rozbudowa domu w Polsce – jakie formalności są wymagane?
Jakich dokumentów potrzeba przy rozbudowie domu?
Formalności po zakończeniu rozbudowy domu
Rozbudowa domu to rodzaj robót budowlanych, których celem jest powiększenie powierzchni użytkowej istniejącego budynku. W zależności od sposobu prowadzenia tych prac wyróżnić możemy nadbudowę (rozbudowa w pionie) oraz dobudowę (rozbudowa w poziomie). Dokładny zakres prac budowlanych przy rozbudowie będzie decydował o tym, jakie formalności trzeba będzie załatwić przed podjęciem robót. W wyniku rozbudowy domu, poza powierzchnią użytkową zmianie mogą ulec także inne, charakterystyczne cechy istniejącego budynku, a zatem: długość, szerokość, wysokość i kubatura.
Rozbudowa domu w Polsce to dość popularne przedsięwzięcie. Na taki krok decydują się często osoby, które kupują dom z rynku wtórnego, a następnie chcą go przystosować do swoich potrzeb. Rozbudowa domu to także dobra propozycja dla rodzin, które spodziewają się potomstwa i w z związku z tym potrzebują zwiększyć metraż obecnego domu. Aby wszystkie prace budowlane zostały przeprowadzone sprawnie i fachowo, warto z wyprzedzeniem zabrać się za przygotowania.
W pierwszej kolejności właściciel nieruchomości powinien przestudiować warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Rozbudowa domu w Polsce, podobnie zresztą jak budowa, musi być zgodna z założeniami planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy dla danej działki. Należy zatem sprawdzić, czy planowana inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana.
Gdy wiemy już, że warunki zabudowy i zagospodarowania terenu nie stoją na drodze do rozbudowy, należy skorzystać z usług architekta, który najpierw wykona ekspertyzę techniczną budynku, a następnie zajmie się sporządzeniem projektu rozbudowy domu. Warto oba te zadania powierzyć temu samemu architektowi, jako iż informacje zawarte w ekspertyzie będą potrzebne na etapie projektowania nowej części budynku. Projekt musi uwzględniać stan techniczny istniejącej części, tak, aby wszystkie prace zostały zrealizowane w bezpieczny sposób.
Po uzyskaniu projektu można już ustalić kosztorys oraz przygotować odpowiedni budżet. Przy planowaniu harmonogramu należy pamiętać o tym, że rozbudowa domu w Polsce wymaga załatwienia pewnych formalności, co oznacza, że prace budowlane będzie można rozpocząć najwcześniej za kilka tygodni.
Do 2015 roku rozbudowa domu w Polsce bezwzględnie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, takiego samego, jakiego oczekuje się przy budowie domu. Obecnie przepisy nie są już tak restrykcyjne i rozbudowę domu można często przeprowadzić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Stosuje się natomiast uproszczoną procedurę zgłoszenia budowy. Należy to zrobić w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. W dużej mierze potrzebne są tutaj te same dokumenty, co w przypadku pozwolenia, ale procedura jest prostsza i krótsza. Po uzyskaniu wszystkich dokumentów urząd ma 21 dni na ewentualny sprzeciw. Jeśli w tym czasie inwestor nie otrzyma sprzeciwu, wówczas jest to równoznaczne z uzyskaniem zgody na rozpoczęcie prac budowlanych.
Wyjątkiem od powyższej reguły jest sytuacja, w której obszar oddziaływania obiektu wykracza poza obręb działki, na której realizowana jest inwestycja. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości musi uzyskać pozwolenie na budowę, wydawane w drodze postępowania administracyjnego. Po poprawnym dokonaniu zgłoszenia lub po uzyskaniu pozwolenia należy jeszcze powiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac.
Przed wizytą w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym należy przygotować wszystkie dokumenty. Rozbudowa domu w Polsce wymaga następujących dokumentów:
I to wszystko. Dysponując powyższymi dokumentami możesz złożyć zgłoszenie budowy lub wniosek o pozwolenie na budowę, gdy jest on konieczny w tym konkretnym przypadku. Jak już mówiliśmy, w przypadku zgłoszenia czas oczekiwania wynosi 21 dni, natomiast w przypadku pozwolenia czas oczekiwania zwykle wynosi do 30 dni, ale czasem może przedłużyć się do 60 dni.
Po zakończeniu prac związanych z rozbudową domu należy zgłosić zakończenie inwestycji w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Należy przedłożyć następujące dokumenty: kompletny dziennik budowy, oświadczenia kierownika budowy o wykonaniu rozbudowy zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego, protokoły kontroli nowych instalacji wewnętrznych, inwentaryzację geodezyjną powykonawczą oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej sporządzonego po rozbudowie. Nadzór budowlany ma 21 dni na ewentualną kontrolę i wydanie sprzeciwu w tej sprawie. Jeśli w przeciągu