Akademia Budowlana

Projekty domów w kształcie litery L – ciekawe propozycje

Spis treści:

Projekty domów w kształcie litery L to dobra propozycja dla inwestorów, którym zależy na wybudowaniu funkcjonalnego, a zarazem ciekawego stylistycznie budynku. Bryła w kształcie litery L dobrze wypada pod kątem energooszczędności, a zarazem oferuje rozkład wnętrz, który pozwoli łatwiej oddzielić od siebie poszczególne strefy domu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku domów parterowych. W tym artykule omówimy, czym charakteryzują się projekty domów w kształcie litery L, a także wskażemy kilka ciekawych propozycji.

 

Czym charakteryzuje się dom w kształcie litery L?

 

Jak sama nazwa wskazuje, projekty domów w kształcie litery L odznaczają się bryłą usytuowaną na planie litery L. Możemy wyróżnić dwa rodzaje budynków, które są klasyfikowane do tej grupy. Mogą to być domy zaprojektowane na planie prostokąta z wysuniętym garażem, jak również domy, w których część mieszkalna jest położona na planie litery L. Niewątpliwą zaletą takich domów jest funkcjonalny rozkład wnętrz i możliwość łatwego oddzielenie od siebie poszczególnych stref, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku domów parterowych.

 

Kolejnym plusem jest to, że projekty domów w kształcie litery L mogą pochwalić się ciekawym wyglądem, a jednocześnie zwartą bryłą, która korzystnie wpływa na energooszczędność. Uzyskanie tego kształtu domu wiąże się jednak z nieco większym zużyciem materiału, w porównaniu z domami prostokątnymi, co przekłada się na nieznacznie wyższe koszty budowy. Mimo to, domy w kształcie litery L niezmiennie cieszą się dużą popularnością. 

 

Przykładowe projekty domów w kształcie litery L

 

Projekty odznaczające się bryłą w kształcie litery L cieszą się dużym zainteresowaniem tych inwestorów, którzy cenią sobie funkcjonalne, a zarazem ciekawie prezentujące się budynki. Najczęściej są to domy parterowe lub domy z poddaszem użytkowym. Poniżej postanowiliśmy zaprezentować kilka ciekawych przykładów projektów domów w kształcie litery L:

 

Dom przy Olchowej 6

Jest to dom parterowy zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 35 st z kalenicą położoną równolegle do drogi. Przed ścianę frontową domu wysunięty jest dwustanowiskowy garaż zwieńczony dachem z kalenicą położoną prostopadle. Bryła części mieszkalnej została usytuowana na planie prostokąta, natomiast wysunięty garaż tworzy literę L. Dom przy Olchowej 6 oferuje 120 m2 powierzchni użytkowej, na która składają się: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, cztery pokoje, łazienka oraz toaleta. Projekt stworzyła pracownia GaleriaDomow.pl, a do jego realizacji potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 24,25 x 23,94 m.