Kamień dekoracyjny – rodzaje i zastosowanie

Kamień dekoracyjny to materiał przeznaczony do wykańczania różnych powierzchni, celem nadania im szlachetnego i wyjątkowego wyglądu. Doskonałym przykładem mogą być chociażby płyty lub też płytki kamienne przeznaczone do wykładania ścian oraz podłóg. Ze względu na wysoką cenę, kamień dekoracyjny często jest wykorzystywany jedynie w niektórych miejscach, aby uzyskać ciekawy akcent. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kamieniem dekoracyjnym obłożyć większą powierzchnię, np. całą elewację budynku, ale będzie to się wiązało z bardzo dużym kosztem.
Dość droga jest również usługa związana z montażem elementów wykonanych z kamienia naturalnego. Wymaga to sporządzenia projektu, przygotowania materiału oraz precyzyjnego docięcia do pożądanych wymiarów. Duży ciężar wymaga również bardzo trwałego przytwierdzenia, zwłaszcza w przypadku wykańczania powierzchni pionowych. Mimo to, właściwości kamienia dekoracyjnego sprawiają, że niezmiennie cieszy się on ogromną popularnością i jest chętnie wybierany przez inwestorów, którzy chcą uzyskać ekskluzywny wygląd nieruchomości lub konkretnego wnętrza.
Kamień dekoracyjny możemy podzielić na rodzaje ze względu na materiały wykorzystane do jego produkcji. Do produkcji materiałów wykończeniowych najczęściej wykorzystuje się takie kamienie naturalne, jak: granit, marmur, kwarcyt, onyks, piaskowiec, wapień, trawertyn. Zastosowania poszczególnych kamieni zależą od ich właściwości. Dla przykładu, marmur nie jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o wykańczanie elewacji lub innych powierzchni na zewnątrz, ponieważ pod wpływem mrozu oraz wilgoci z czasem może dochodzić do pękania tego materiału.
Pewnym minusem kamienia naturalnego jest jego duży ciężar. To ogranicza zastosowanie w miejscach, które nie powinny być poddawane zbyt dużym obciążeniom. Z tego względu zastosowanie znajdują spieki i konglomeraty kwarcowe. Są to produkty uzyskiwane na bazie naturalnego kamienia. Wykorzystuje się w tym celu mieszanki naturalnych minerałów, które następnie poddaje się mieszaniu i prasowaniu. Spieki najczęściej zawierają piasek kwarcowy, skały granitowe, iły. W procesie produkcji dodaje się również barwniki, które decydują o kolorze materiału.
Pod pojęciem kamienia dekoracyjnego czasami występują również materiały, które z kamieniem naturalnym nie mają nic wspólnego, poza wyglądem. Są to tzw. imitacje kamieniopodobne. Zaletą tych materiałów jest niższa waga oraz niższa cena, a jeśli chodzi o wady, mniej szlachetny wygląd i niższa trwałość. Do popularnych imitacji zaliczyć możemy kamień gipsowy, kamień uzyskany na bazie betonu, a także płytki ceramiczne lub gresowe z powłoką imitującą kamień.
Kamień dekoracyjny może być wykorzystywany zarówno do wykańczania wnętrz, zewnętrznych fragmentów budynku, jak również jako element zagospodarowania działki. Oto najczęstsze zastosowania dla kamienia dekoracyjnego:
Jak widzisz, kamień naturalny to bardzo uniwersalny materiał, który we współczesnym budownictwie można zastosować na wiele różnorodnych sposobów. Wybierając kamień dekoracyjny warto zwrócić uwagę na jego dokładne właściwości i upewnić się, że może on być wykorzystywany w wybrany sposób. Dla przykładu, nie wszystkie kamienie dekoracyjne mogą być wykorzystywane na zewnątrz budynku. Tyczy się to przede wszystkim wielu materiałów imitujących naturalny kamień.
Kamień dekoracyjny produkowany na bazie naturalnego kamienia odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu jest w stanie znieść naprawdę dużo, a pomimo to, przez wiele lat nie pojawią się na nim ślady użytkowania. Dobrym przykładem mogą być chociażby kamienne posadzki, które nawet po wielu latach mogą wyglądać jak nowe. Kamień dekoracyjny jest materiałem ekologicznym, a także gwarantującym wysoką higienę, jako iż w jego strukturze nie dochodzi do rozwoju pleśni i grzybów. Atutem jest również jego zjawiskowy wygląd. Kamień naturalny prezentuje się wyjątkowo szlachetnie i podnosi ekskluzywność nieruchomości. Producenci mogą zaoferować bardzo bogaty wybór ze względu na kolorystykę, fakturę, jak również dokładne przeznaczenie.
Wadą naturalnego kamienia dekoracyjnego jest jego wysoka cena. W przypadku granitowych czy marmurowych płyt do wykańczania różnych powierzchni trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 300 – 400 zł za metr kwadratowy tego materiału. Kosztowne jest również jego ułożenie – to ciężki i twardy materiał, który wymaga wyjątkowej precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Z tego względu wiele osób wybiera kamień dekoracyjny, który jedynie imituje naturalny kamień. Dla przykładu, kamienie na bazie gipsu czy betonu można kupić nawet od 40 – 50 zł za metr kwadratowy. Musimy się jednak liczyć z tym, że tego typu materiały nie mogą pochwalić się tak dobrymi właściwościami, co kamień naturalny.