Akademia Budowlana

Projekty domów 150 m2 – ciekawe propozycje

Spis treści:

Dom o powierzchni użytkowej 150 m2 zalicza się do segmentu średniej wielkości domów. Jest to jednak całkiem spora przestrzeń, w której spokojnie można rozplanować przytulną strefę dzienną, ok. 4-5 pokoi, a ponadto przynajmniej dwie łazienki. Projekty domów 150 m2 często wybierają inwestorzy, którzy chcą wybudować dom dla rodziny 4-6 osobowej, ale zależy im na tym, aby każdy domownik miał dla siebie dostatecznie dużą przestrzeń. Daje to oczywiście znacznie więcej swobody i gwarantuje większy komfort na co dzień.

 

Dla kogo przeznaczone są projekty domów 150 m2

 

 

Uniwersalne projekty domów o powierzchni 150 m2 zazwyczaj spełniają oczekiwania rodzin 4-6 osobowych. Tego typu domy najczęściej posiadają przynajmniej cztery pokoje (nie licząc salonu) oraz trzy łazienki, ewentualnie dwie łazienki i toaletę. W przypadku domów piętrowych i domów z poddaszem, na górnej kondygnacji mieści się strefa nocna z trzema sypialniami. Dodatkowy pokój jest dostępny na parterze i może być wykorzystany jako sypialnia, gabinet lub inny rodzaj wnętrza. Projekty domów 150 m2 posiadają przestronną strefę dzienną, najczęściej w otwartym planie, gdzie salon, jadalnia i kuchnia nie są od siebie oddzielone ścianami.

 

Na co zwrócić uwagę analizując projekt?

 

Analizując dostępne projekty domów 150 m2 warto zwrócić uwagę na to, w jaki dokładnie sposób wykorzystano dostępną powierzchnię użytkową. Kluczową kwestią jest liczba pokoi oraz liczba łazienek – to od tych wnętrz zależy to, ilu domowników będzie mogło komfortowo mieszkać w wybranym domu. Istotnym czynnikiem są także udogodnienia, takie jak chociażby: gabinet, pralnia, duży taras ogrodowy, tarasy widokowe i balkony. Dla osób zmotoryzowanych istotną kwestią jest oczywiście garaż. Wybierając gotowy projekt domu inwestor zawsze powinien zwrócić uwagę na to, czy jest on zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi (MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy), a także, czy jego działka jest dostatecznie duża, aby można było na niej zrealizować wybrany projekt.

 

Przykładowe projekty domów 150 m2

 

W katalogu dostępnym na stronie internetowej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów, wśród których dostępnych jest wiele propozycji domów o powierzchni 150 m2. To średniej wielkości domy przystosowane do potrzeb 4-6 osobowej rodziny. Poniżej przedstawiamy ciekawe projekty domów 150 m2, które podobają się wielu inwestorom:

 

E-139

To nowoczesny dom piętrowy zwieńczony czterospadowym dachem o kącie nachylenia 22 st. Przed frontową ścianę domu częściowo wysunięty jest jednostanowiskowy garaż zwieńczony płaskim dachem. Powierzchnia użytkowa domu E-139 wynosi 150 m2. Na parterze dostępne są: salon łączony z jadalnią, kuchnia, toaleta oraz kotłownia. Z salonu można przejść na duży taras ogrodowy. Na piętrze dostępne są natomiast trzy sypialnie i dwie łazienki. Nad garażem zastosowano taras widokowy, natomiast nad tarasem ogrodowym usytuowany jest balkon tworzący podcień. Projekt stworzyła pracownia E-domy, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 18,21 x 24,31 m2.

 

 

Kubiczny D30

To dom piętrowy zakończony stropodachem odznaczający się modernistyczną bryłą typową dla kubizmu. Budynek jest wyposażony w dwustanowiskowy garaż częściowo wysunięty przed ścianę frontową domu. Powierzchnia użytkowa domu Kubiczny D30 wynosi 148 m2. Na parterze do dyspozycji domowników pozostają: wysoki salon (wnętrze wysokie na 4 metry), jadalnia, kuchnia, gabinet, łazienka oraz kotłownia. Na piętrze dostępna jest strefa nocna obejmująca trzy sypialnie dwie łazienki oraz pralnię. Dużym udogodnieniem jest przestronny taras widokowy. Do budowy tego domu potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 20,65 x 26,24 m.

 

Cyprys 2

To dom piętrowy zwieńczony wielospadowym dachem o kącie nachylenia 21 st. Budynek odznacza się zwartą bryłą z ryzalitem i podcieniami, a przed frontową ścianę wysunięty jest dwustanowiskowy garaż, nad którym można zaaranżować taras widokowy. Powierzchnia użytkowa domu Cyprys 2 wynosi 150 m2. Na parterze dostępne są następujące wnętrza: przytulny salon z kominkiem dzielony z jadalnią, kuchnia, pokój, łazienka oraz kotłownia. Z tyłu domu znajduje się duży taras ogrodowy. Na piętrze dostępne są natomiast trzy sypianie, garderoba oraz łazienka. Poza wspomnianym tarasem nad garażem dostępny jest także balkon z tyłu domu. Projekt stworzyła pracownia Domy w Stylu, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 21,48 x 24,49 m.