Akademia Budowlana

Projekty domów powyżej 200m – ciekawe propozycje

Spis treści:

Domy o powierzchni użytkowej ponad 200 m2 możemy już z powodzeniem kwalifikować jako duże domy. Zwykle są one adresowane do 5-6 osobowych rodzin lub większych. Wiele zależy tu oczywiście od zastosowanego rozkładu wnętrz i liczby sypialni. Projekty domów powyżej 200m stanowią bardzo istotną kategorię w katalogu każdej pracowni architektonicznej. W tym artykule omówimy kilka ciekawych propozycji i wskażemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

 

Do kogo adresowane są projekty domów powyżej 200m?

 

Projekty dużych domów o powierzchni powyżej 200 m2 są adresowane przede wszystkim do inwestorów, którzy chcą wybudować dom dla 5-6 osobowej rodziny. Taki dom posiada przynajmniej cztery sypialnie, a do tego zazwyczaj dochodzą pokoje dodatkowe, które można wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb, np. na gabinet lub pokój gościnny. Projekty domów powyżej 200m zazwyczaj posiadają trzy łazienki lub dwie łazienki i toaletę. Powszechnym rozwiązaniem jest także garaż dwustanowiskowy, który lepiej odpowiada potrzebom większej rodziny. Charakterystyczną cechą takich domów jest także przestronny salon, w którym bez trudu można przyjmować wielu gości.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego projektu?

 

Kluczową kwestią jest oczywiście dokładny sposób zagospodarowania dostępnej powierzchni użytkowej, a mianowicie liczba pokoi oraz liczba łazienek. To właśnie od tych czynników zależy to, dla ilu domowników przeznaczony jest wybrany projekt. Domy wyposażone w cztery sypialnie i trzy łazienki są adresowane do rodziny pięcioosobowej (sypialnia małżeńska + trzy pokoje pojedyncze). Projekty domów powyżej 200m często posiadają liczne pomieszczenia pomocnicze, takie jak: pralnia, spiżarnia, schowek, gabinet, biblioteka. Jeśli zakładasz, że Twoja rodzina w przyszłości może ulec powiększeniu, dobrą propozycją może okazać się projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji. Poprzez adaptację poddasza w przyszłości zyskasz możliwość stworzenia dodatkowych pomieszczeń dla nowych członków rodziny.

 

Przykładowe projekty domów powyżej 200m

 

Duże domy o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 200 m2 cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony wielu inwestorów. To sprawia, że w katalogu wielu pracowni architektonicznych można znaleźć liczne projekty domów powyżej 200m, zarówno domy parterowe, jak również domy z poddaszem użytkowym i domy piętrowe. Poniżej omówimy kilka ciekawych propozycji:

 

E-149

To piętrowa rezydencja zachowana w nowoczesnej stylistyce. Wieńczy ją czterospadowy dach o kącie nachylenia 25 st. Elewację wykończono białym tynkiem, a także kamienną i drewnianą okładziną. Przed ścianę frontową wysunięty jest dwustanowiskowy garaż, którego płaski dach służy jako taras. Powierzchnia użytkowa domu E-149 wynosi 234 m2, a składają się na nią: strefa dzienna, biblioteka, toaleta i spiżarnia na parterze oraz cztery sypialnie, dwie łazienki i pralnia na piętrze. Jest to dom stworzony z myślą o 5-osobowej rodzinie. Projekt został stworzony przez pracownię E-domy, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,00 x 24,90 m.

 

 

Rezydencja Parkowa

Jest to dom parterowy z poddaszem do adaptacji, zachowany w klasycystycznej stylistyce. Ujawnia się ona poprzez elegancki podcień łukowy z kolumnami, wykusze, duże okna ze szprosami i sztukaterią, a także boniowane naroża. Dom wieńczy wielospadowy dach o kącie nachylenia 30 st. Budynek został wyposażony w garaż dwustanowiskowy. Rezydencja Parkowa oferuje 259 m2 powierzchni użytkowej. Do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna, cztery pokoje, dwie łazienki i toaleta. Na uwagę zasługuje duży taras z podcieniem i kominkiem zewnętrznym. Poddasze do adaptacji pozwala uzyskać dodatkowe 67 m2 powierzchni użytkowej. Projekt stworzyła pracownia MG Projekt, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 38,00 x 29,52 m.

 

HomeKONCEPT-30

To modernistyczny dom piętrowy zachowany w minimalistycznym stylu zwieńczony stropodachem. W bryle domu znajduje się dwustanowiskowy garaż. Powierzchnia użytkowa domu HomeKONCEPT-30 wynosi 247 m2. Na parterze dostępne są następujące pomieszczenia: salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, gabinet i łazienka. Na piętrze do dyspozycji domowników pozostają: cztery sypialnie, garderoba oraz dwie łazienki. Zaletą jest przestronny taras na piętrze otoczony szklaną balustradą. Projekt opracowało studio HomeKONCEPT, a do jego realizacji potrzebna jest działka budowlana o min. wymiarach: 28,70 x 20,15 m.