Rozbudowa domu w dużej mierze wymaga podobnych formalności, co budowa domu. Trzeba zatroszczyć się o projekt architektoniczny, a także dopilnować, aby obiekt po rozbudowie nadal spełniał zasady narzucane przez uwarunkowania lokalne. Zakres formalności przy rozbudowie domu zazwyczaj jest jednak znacznie mniejszy, niż przy budowie nowego domu. W tym artykule sprawdzamy, jakie formalności są konieczne. Czy przy rozbudowie konieczne jest pozwolenie?
Co to jest rozbudowa domu?
Rozbudowa domu to prace budowlane, których celem jest powiększenie lub rozszerzenie istniejącego już obiektu. Zazwyczaj chodzi tu u rozbudowę wszerz, czyli dobudowanie nowych elementów, aczkolwiek w definicji rozbudowy mieści się także nadbudowa domu, czyli uzyskanie dodatkowej kondygnacji. O ile jednak rozbudowa domu zawsze wpływa na kubaturę, szerokość, długość i powierzchnię obiektu, o tyle nadbudowa nie musi ingerować w podstawowe parametry techniczne obiektu, oczywiście poza powierzchnią. Na rozbudowę domu często decydują się właściciele domów, którzy chcą wygospodarować dodatkową powierzchnię użytkową w istniejącym już budynku. Dokładny zakres prac przy rozbudowie może mieć wpływ na przebieg formalności.
Czy rozbudowa domu wymaga pozwolenia na budowę?
Jeszcze do 2015 roku rozbudowa domu wymagała takich samych formalności, co budowa domu. Właściciel domu musiał zatem składać wniosek o pozwolenie na budowę, a następnie czekać nawet ponad dwa miesiące na uzyskanie decyzji. Od 2015 roku pozwolenie na budowę nie jest już wymagane przy rozbudowie domu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy uproszczona procedura zgłoszenia prac budowlanych. Osoby zainteresowane rozbudową istniejącego obiektu wciąż muszą pamiętać jednak o wielu istotnych kwestiach, które pozwolą zrealizować prace budowlane w sposób sprawny, a zarazem bezpieczny.
Jak wyglądają formalności przy rozbudowie domu?
Właściciele domów planujący rozbudowę w pierwszej kolejności powinni zapoznać się z lokalnymi uwarunkowaniami narzucanymi przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Obiekt po rozbudowie musi bowiem spełniać obowiązujące wymagania, takie jak chociażby: maksymalna powierzchnia zabudowy, maksymalna wysokość, kąt nachylenia dachu. Jeśli na danym terenie nie ma MPZP, wówczas należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Inwestor musi także skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego, który sporządzi ekspertyzę techniczną zawierającą dokładny stan techniczny budynku. Następnie należy udać się do architekta, który przygotuje projekt rozbudowy.
Rozbudowa domu aktualnie nie wymaga pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że obszar oddziaływania inwestycji nie będzie wykraczał poza teren działki. Zgłoszenie robót budowlanych należy złożyć w miejscowym starostwie lub urzędzie miasta w wydziale architektoniczno-budowlanym. Jeśli w przeciągu 21 dni od momentu zgłoszenia wnioskujący nie spotka się ze sprzeciwem ze strony organu administracyjnego, wówczas jest to jednoznaczne ze zgodą na realizację prac. Na 7 dni przed startem prac należy zawiadomić starostwo powiatowe o terminie.
W jakich sytuacjach potrzebne jest pozwolenie na rozbudowę domu?
Zdarzają się jednak sytuacje, w których rozbudowa domu wymaga pozwolenia na budowę. Dzieje się tak, gdy obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza teren nieruchomości. Przykładem takiej sytuacji jest np. budowa w granicach działki, co jest możliwe na wąskich parcelach. Warto także zauważyć, że współczesne przepisy umożliwiają budowę domów do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Jeśli jednak planujesz rozbudowę tego domu, przez co jego powierzchnia stanie się większa, niż wspomniane 70 m2, wówczas taka inwestycja będzie możliwa po uzyskaniu pozwolenia. Pozwolenie może być potrzebne także wtedy, jeśli z jakichś powodów organ sprzeciwi się zgłoszonym pracom.
Rozbudowa domu krok po kroku
Zastanawiasz się, w jaki sposób przeprowadzić rozbudowę domu sprawnie, zgodnie z przepisami i bez nieoczekiwanych komplikacji? Wystarczy działać systematycznie i pamiętać o kilku kluczowych formalnościach. Tak powinna przebiegać rozbudowa domu krok po kroku:
- Inwestor zapoznaje się z ograniczeniami i wymaganiami opisanymi w MPZP lub w decyzji o warunkach zabudowy i sprawdza, czy obiekt po rozbudowie nie narusza przepisów.
- Rozbudowa domu wymaga ekspertyzy technicznej wykonanej przez rzeczoznawcę budowlanego. Zawiera ona szczegółowe informacje o stanie technicznym budynku.
- Inwestor powinien skorzystać z usług uprawnionego architekta, który zajmie się sporządzeniem projektu rozbudowy domu.
- Należy złożyć zgłoszenie prac budowlanych wraz z niezbędnymi dokumentami w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w wydziale architektoniczno-budowlanym.
- Jeśli w przeciągu 21 dni od momentu zgłoszenia nie otrzymasz sprzeciwu, wówczas jest to „milcząca” zgoda, która umożliwia rozpoczęcie inwestycji.
- Wyznacz kierownika budowy i zarejestruj dziennik budowy. Poinformuj starostwo powiatowe o terminie rozpoczęcia prac budowlanych na min. 7 dni wcześniej.
- Możesz już zgodnie z przepisami zrealizować wszystkie prace budowlane w ramach projektu, który był dołączony do zgłoszenia.
- Po zakończeniu prac należy poinformować o tym fakcie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, co czasami wiąże się z kontrolą inwestycji.
I to w zasadzie wszystko. Jeśli planujesz rozbudowę domu i chcesz, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie i szybko, dobrym rozwiązaniem może być wybór generalnego wykonawcy, jak chociażby firma budowlana New-House. Przy kompleksowej budowie lub rozbudowie domu wspieramy inwestora także na etapie załatwiania formalności niezbędnych do realizacji inwestycji.