Akademia Budowlana

Wady i zalety domów z poddaszem użytkowym

Spis treści:

Dom z poddaszem użytkowym niewątpliwie ma swój klimat, a jednocześnie pozwala uzyskać większą powierzchnię użytkową przy ograniczonej powierzchni zabudowy. Domy z poddaszem mogą być zwieńczone dwuspadowym lub czterospadowym dachem, choć spotkamy się także z dachami jednospadowymi. W dużej mierze to właśnie konstrukcja dachu decyduje o funkcjonalności poddasza. W tym artykule omawiamy najważniejsze wady i zalety takich domów.

 

Czym charakteryzuje się dom z poddaszem użytkowym?

 

Dom z poddaszem użytkowym zgodnie z obecnym kształtem prawa budowlanego jest domem dwukondygnacyjnym. Górna kondygnacja jest jednak niepełna, ponieważ jej powierzchnię użytkową ograniczają skosy dachu. Niemniej jednak, poddasze jest rozróżniane jako nieco inna kondygnacja np. przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten może zezwalać na budowę domu parterowego z poddaszem nie zezwalając jednocześnie na budowę budynków dwukondygnacyjnych (czyli domów piętrowych). Domy z poddaszem użytkowym najczęściej wieńczy dach dwuspadowy, a rzadziej dach czterospadowy i jednospadowy.

 

Dom z poddaszem zwieńczony dachem dwuspadowym posiada dwie ściany szczytowe, w których można zastosować okna lub portfenetry doświetlające wnętrza na górze. W takich domach najczęściej stosuje się następujący rozkład pomieszczeń: na dole znajduje się salon, jadalnia, kuchnia, łazienka (lub toaleta), a opcjonalnie także gabinet lub pokój gościnny. Z kolei na poddaszu usytuowane są przede wszystkim sypialnie, łazienka, czasem również pralnia. Domy z poddaszem użytkowym na planie prostokąta, zwieńczone dwuspadowym dachem, są obecnie uznawane za jedne z najtańszych w budowie. Na uwagę zasługują coraz popularniejsze nowoczesne stodoły.

 

Zalety domów z poddaszem użytkowym

 

Analizę domów z poddaszem użytkowym zacznijmy od wskazania mocnych stron. Co dokładnie sprawia, że domy te cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów?

 

Domy z poddaszem użytkowym to konstrukcje uniwersalne, które sprostają oczekiwaniom wielu rodzin. To świetna propozycja zarówno dla inwestorów szukających odpowiedniego projektu na mniejszą działkę oraz dla tych, którzy chcą wybudować dom za rozsądną cenę.

 

Minusy domów z poddaszem użytkowym

 

Decydując się na budowę domu z poddaszem użytkowym warto mieć świadomość, że posiada on również pewne minusy, które dla niektórych inwestorów mogą mieć spore znaczenie. Oto najważniejsze wady domów z poddaszem:

 

W przypadku domów z poddaszem użytkowym bardzo istotną kwestią jest rodzaj dachu i jego prawidłowe wykonanie. Błędnie wykonany dach z niewłaściwą termoizolacją sprawi, że dom z poddaszem będzie się łatwo wychładzał w zimie i szybko nagrzewał latem.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym?

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj dachu wieńczy dom z poddaszem. Najtańsze w budowie okazują się domy z dachem dwuspadowym. Zaletą tych dachów są także ściany szczytowe, w których można umieścić okna lub wykonać balkon. Dachy czterospadowe zabierają znacznie więcej przestrzeni, a ponadto wymagają okien dachowych lub lukarn. Z kolei dachy jednospadowe są dość rzadkim rozwiązaniem i nie wszędzie można je zastosować. Rodzaj dachu, kąt nachylenia i rodzaj pokrycia należy dostosować do czynników klimatycznych.

 

Analizując projekty domów z poddaszem warto zwrócić uwagę na dokładny rozkład wnętrz, a także powierzchnię poszczególnych pomieszczeń. Oglądając rzut poddasza warto sprawdzić jego wysokość w najniższym oraz najwyższym punkcie, co jest bardzo istotne w kontekście dalszej aranżacji wnętrz. Wpływ na koszty budowy domu może mieć rodzaj stropu, rodzaj schodów prowadzących na poddasze, rodzaj pokrycia dachowego, a także liczba okien dachowych. To właśnie w obrębie tych elementów często można znaleźć oszczędności i obniżyć koszty inwestycji.

 

Jakim inwestorom dedykowany jest dom z poddaszem użytkowym?

 

Domy z poddaszem użytkowym to dobra propozycja dla inwestorów, którzy myślą o budowie niewielkiego lub średniego domu dla 3-6 osobowej rodziny. Ze względu na kompaktowe rozmiary jest to dobra opcja dla osób szukających właściwego projektu na małą działkę budowlaną. Dom z poddaszem użytkowym można polecić zwłaszcza młodym i energicznym ludziom, którym nie przeszkadza konieczność częstego chodzenia po schodach. To dobry wybór także dla tych inwestorów, którzy chcą wybudować dom za rozsądną cenę. W katalogu dostępnym na stronie New-House dostępnych jest wiele różnorodnych projektów domów z poddaszem użytkowym, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie propozycję odpowiednią do swoich potrzeb.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.