Akademia Budowlana

Architekci Warszawa – jak wybrać dobrego architekta?

Spis treści:

Architekt to fachowiec, którego nie może zabraknąć przy budowie domu. Niezależnie od tego, czy inwestor decyduje się na projekt indywidualny czy tez projekt gotowy, architekt będzie potrzebny na etapie przygotowań do budowy domu. Architekci Warszawa oferują bardzo zróżnicowane warunki współpracy, co oczywiście sprawia, że zasadne jest pytanie o to, jak wybrać właściwego architekta. W tym artykule mamy dla Ciebie kilka ważnych wskazówek.

 

Dlaczego architekt jest niezbędny przy budowie domu?

 

Na stronach pracowni architektonicznych, a także na stronie firmy budowlanej New-House dostępne są gotowe projekty domów. Osoby przygotowujące się do budowy domu mogą nie wiedzieć, dlaczego architekt jest niezbędny także w przypadku zakupu gotowego projektu. W końcu w ten sposób pozyskujemy już projekt pochodzący od doświadczonego i wykwalifikowanego architekta. To prawda. Jednakże gotowy projekt domu musi jeszcze przejść proces adaptacji. W tym procesie jest on dostosowany do uwarunkowań lokalnych, specyfiki działki, ale i do oczekiwań inwestora.

 

Alternatywą jest projekt indywidualny tworzony od razu pod kątem konkretnej działki, co oczywiście również wymaga skorzystania z usług wykwalifikowanego architekta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane. A zatem, jeśli przygotowujesz się do budowy domu, wcześniej czy później będziesz musiał zapoznać się z ofertami, jakie posiadają architekci Warszawa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wybierzesz kompleksową budowę domu z generalnym wykonawcą, który zatrudnia niezbędnych fachowców, w tym również architekta.

 

Kompleksowość usługi to podstawa

 

Niezależnie od tego, czy wybrałeś projekt gotowy, czy też interesuje Cię projekt indywidualny, najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór firmy budowlanej, która zatrudnia swojego architekta. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób na etapie adaptacji gotowego projektu lub tworzenia projektu indywidualnego architekt ma stały kontakt z inwestorem i wykonawcą. W proces projektowania zaangażowane są zatem wszystkie strony, co pozwala na bieżąco konsultować wszelkie podejmowane decyzje w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Dzięki temu, dużo szybciej można uzyskać projekt spełniający wszystkie oczekiwania inwestora.

 

Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

 

Projekt gotowy w większości przypadków okazuje się rozwiązaniem tańszym, a jednocześnie inwestor może dużo szybciej otrzymać projekt budowlany, co pozwoli rozpocząć przygotowania do budowy domu. Gotowe projekty domów można znaleźć w ofercie wielu pracowni architektonicznych, ale również na stronie firmy budowlanej New-House. Należy jednak pamiętać, że taki projekt musi zostać zaadaptowany, czyli dostosowany do uwarunkowań lokalnych oraz specyfiki działki. A im bardziej projekt będzie odstawał od tych elementów, tym kosztowniejsze będą zmiany wprowadzane na etapie adaptacji. W związku z tym, gotowy projekt domu warto kupować po uprzedniej analizie działki, tak, aby kosztowne zmiany nie były konieczne.

 

Projekt indywidualny powstaje w oparciu o konkretną działkę budowlaną i oczekiwania inwestora. Zrealizować mogą go doświadczeni architekci Warszawa posiadający stosowne uprawnienia budowlane. Taki projekt nie wymaga już adaptacji, dzięki czemu, po zakończeniu prac projektowych można od razu przystąpić do przygotowań do budowy domu. Warto jednak zauważyć, że projekt indywidualny jest zazwyczaj sporo droższy, a czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy. Jest to jednak dobry wybór dla inwestorów posiadających bardzo konkretne oczekiwania wobec przyszłego domu lub dla inwestorów dysponujących problematyczną działką budowlaną.

 

Czym kierować się przy wyborze architekta w Warszawie?

 

Jak już mówiliśmy, architekci Warszawa oferują bardzo zróżnicowane warunki współpracy, a ich renoma i doświadczenie mają ogromny wpływ na oczekiwane stawki. Architekci najdłużej obecni w branży i posiadający wiele pozytywnych referencji mogą oczekiwać wyższej zapłaty za swoją pracę. Z kolei młodzi i rozpoczynający dopiero karierę architekci zrealizują projekt znacznie taniej, ale w tym przypadku nie mamy stuprocentowej gwarancji, czy będzie to projekt jakościowy, który finalnie sprosta naszym oczekiwaniom.

 

Jak już mówiliśmy, podstawą jest kompleksowość usługi. Jeśli wybrałeś już generalnego wykonawcę, bardzo prawdopodobne jest to, że posiada on w swojej kadrach architekta, który zajmie się adaptacją gotowego projektu lub stworzy dla Ciebie projekt indywidualny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług niezależnego architekta z Warszawy, ale jak już mówiliśmy, najlepsze efekty można uzyskać, gdy architekt współpracuje na etapie projektowania z wykonawcą.

 

Zrealizuj indywidualny projekt domu z firmą New-House

 

Kompleksowym i wygodnym rozwiązaniem jest budowa domu z firmą New House. Nasza firma zatrudnia także doświadczonych architektów, którzy przygotują dla Ciebie projekt indywidualny lub zaadaptują gotowy projekt domu pod kątem uwarunkowań lokalnych i specyfiki działki. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem na temat projektu indywidualnego, w którym możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powstaje taki projekt i jakie oferuje korzyści. Zaletą wyboru firmy New House jest to, że na etapie projektowania architekt współpracuje z wykonawcą i konstruktorem, a także uwzględnia indywidualne oczekiwania ze strony klienta. Kompleksowa budowa domu obejmuje wsparcie inwestora na wszystkich etapach realizacji projektu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.