Ściany dwuwarstwowe są obecnie najczęstszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wykorzystywanym przy budowie domów jednorodzinnych. Zastosowana w nich termoizolacja pozwala dużo łatwiej sprostać normom WT 2021 w kwestii współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród konstrukcyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, jak zbudowane są ściany dwuwarstwowe, a także, jakie są ich mocne oraz słabe strony.
Jak zbudowana jest ściana dwuwarstwowa?
Ściana dwuwarstwowa składa się z warstwy nośnej, czyli muru, a także warstwy termoizolacyjnej, która ma zabezpieczyć dom przed chłodem w okresie zimowym, ale również gorącem w okresie letnim. Dawniej standardowym rozwiązaniem były ściany jednowarstwowe nieposiadające ocieplenie. Choć można je zastosować także dzisiaj, jest to dużo trudniejsze ze względu na obowiązujące normy, zgodnie z którymi współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być wyższy niż 0,20 W/(m2*K). Stosując termoizolacje można łatwiej sprostać tym wymaganiom, a jednocześnie ograniczyć grubość warstwy nośnej.
Warstwą nośną w ścianach dwuwarstwowych mogą być różne materiały. W technologii murowanej stosuje się: pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, bloczki z silikatów wapienno-piaskowych, czy też bloczki i pustaki keramzytobetonowe. Warstwę termoizolacyjną najczęściej wykonuje się ze styropianu, styroduru lub wełny mineralnej, choć coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także pianka poliuretanowa. Na termoizolację nakłada się siatkę zbrojącą i grunt, a finalną warstwą jest tynk chroniący przed czynnikami zewnętrznymi i decydujący o stylistyce budynku.
Porównanie ze ścianami jednowarstwowymi i trójwarstwowymi
Omawiając zalety i wady ścian dwuwarstwowych warto porównać je z pozostałymi rozwiązaniami, a zatem ścianami jednowarstwowymi i trójwarstwowymi. W zestawieniu ze ścianami zbudowanymi z jednej warstwy, ściany dwuwarstwowe odznaczają się zazwyczaj lepszą termoizolacyjnością, dają większy margines błędu oraz mogą być budowane z innych materiałów. Ponadto, stosując warstwę termoizolacji można sprawić, że ściany dwuwarstwowe będą dużo cieńsze, aniżeli ściany jednowarstwowe, które muszą być naprawdę grube, aby zapewnić dobrą termoizolację. Zastosowanie materiału termoizolacyjnego sprawia, że ściany dwuwarstwowe są jednak droższe i bardziej czasochłonne w budowie.
Porównując ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe, na korzyść tych pierwszych zadziała tym razem dużo niższy koszt wykonania oraz krótszy czas pracy. W ścianach trójwarstwowych dochodzi bowiem warstwa elewacyjna, która zapewnia większą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, poprawia termoizolację, a także wpływa na estetykę budynku, ale jest dość kosztowna do wykonania. Wydaje się zatem, że ściany dwuwarstwowe jako opcja środkowa wydają się po prostu rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym. Poza tym, tego typu ściany zawsze można wzbogacić o warstwę elewacyjną w przyszłości, gdy pozwoli na to większy budżet.