Co to jest zielony dach i jak go zrobić?

Zielony dach to inaczej dach pokryty roślinnością. Mogą to być różne gatunki trawy, byliny, krzewy, a czasami nawet drzewa. Aby zaaranżować w ten sposób powierzchnię dachu, jego konstrukcja musi odznaczać się dużą nośnością oraz wielowarstwową konstrukcją.
Wśród tych warstw konieczne są: termoizolacja, hydroizolacja, paroizolacja, warstwa przeciwkorzenna, a także warstwa wegetatywna. Zielony dach zwiększa powierzchnię czynną biologicznie, a ponadto zapewnia budynkowi lepszą termoizolacyjność oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Roślinność na dachu produkuje również tlen i pochłania dwutlenek węgla, tworząc przyjazne środowisko do życia.
Zielone dachy można stosować zarówno na dachach płaskich, jak również dachach połaciowych o sporym kącie nachylenia. To drugie rozwiązanie jest jednak nieco trudniejsze, a ponadto, ogranicza wybór roślinności do niektórych gatunków traw.
Ponadto, zielony dach spadzisty nie jest dachem użytkowym. Z tego względu znacznie częstszym rozwiązaniem jest stropodach odwrócony pokryty roślinnością. Taki dach może być w pełni użytkowy, co oznacza, że pośród roślinności na dachu można stworzyć także taras, który pozwoli cieszyć się zaaranżowaną przestrzenią. I to właśnie na płaskich dachach najczęściej wykonuje się zielony dach.
Zielony dach jest dość kosztowny i skomplikowany w budowie. To dach wielowarstwowy, w którym wszystkie warstwy muszą zostać wykonane z troską i dużą dokładnością.
Konstrukcje zielonych dachów mogą się nieznacznie różnić, ale najczęściej spotkamy się z taką oto budową poszczególnych warstw (patrząc od warstwy najniższej):
Warstwa nośna – najczęściej jest to stropodach wykonany w technologii stopu żelbetowego monolitycznego. Posiada on nieznaczny spadek. Warstwa betonu jest odpowiednio gruntowana, a na niej układane jest także papa podkładowa.
Warstwa paroizolacji – materiał ten umożliwia bezpieczne odprowadzanie wilgoci gromadzącej się we wnętrzu budynku, chroniąc jednocześnie materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.
Warstwa izolacji termicznej – w tym miejscu znajduje się termoizolacja dachu. Najczęściej jest to styropian lub styrodur, choć zastosowanie znajduje także pianka poliuretanowa.
Warstwa ochronna – zadaniem tej warstwy jest zapobieganie dalszemu rozwojowi korzeni roślin, aby nie stanowiły one zagrożenia dla niżej położonych warstw. Jest to warstwa wodoszczelna, która jednocześnie pełni rolę hydroizolacji dachu.
Warstwa drenująco-filtracyjna – Jest to warstwa, która zapobiega utrzymaniu się dużych ilości opadów atmosferycznych na dachu. Pomaga w efektywnym odprowadzaniu wody z dachu zielonego. Ma także zapewnić korzystne warunki dla wzrostu roślin.
Warstwa wegetacyjna – i tak dochodzimy do najwyższej warstwy, czyli warstwy wegetacyjnej. Najczęściej składa się z mułu lub gliny z dodatkiem składników mineralnych i organicznych. Jest to warstwa, na której rosnąć będą rośliny.
We współczesnym budownictwie stosowanych jest kilka rodzajów stropodachów, które mogą się nieznacznie różnić budową i układem. Np. w przypadku stropodachów odwróconych hydroizolacja znajduje się pod termoizolacją, stanowiąc najniżej położoną warstwę poza warstwą nośną. Układ górnych warstw jest jednak bardzo zbliżony.
Zielone dachy możemy podzielić na trzy grupy, a mianowicie: dachy intensywne, dachy ekstensywne oraz dachy odwrócone. Dachy intensywne są zdolne do przenoszenia obciążeń do 1000 kg na m2, dzięki czemu oferują największą swobodę przy aranżacji.
Można na nich sadzić byliny, krzewy, trawniki, a nawet drzewa. Istnieje również możliwość wykonania oczka wodnego. Dachy ekstensywne pozwalają na posadzenie roślin o niskich wymaganiach wegetacyjnych, które będą w stanie samodzielnie się rozwijać i utrzymywać.
Nie wymagają dodatkowego podlewania. Na dachach ekstensywnych wykorzystuje się m.in.: mchy, rozchodniki czy kostrzewy. Ze względu na dobraną roślinność, zielone dachy można podzielić także na niskie oraz wysokie.
Omawiając koszty aranżacji zielonego dachu wyłączamy koszty związane z samą konstrukcją dachu, która i tak jest konieczna, niezależnie od tego, czy dach ma być zielony czy tradycyjny. Należy zatem wliczyć koszty odpowiednich izolacji, warstwy ochronnej i drenująco-filtracyjnej, warstwy wegetacyjnej, a także samych nasadzeń.
Tańszy w realizacji jest dach ekstensywny, który można wykonać w cenie od 300 do 400 zł za metr kwadratowy. Ceny dachów intensywnych zaczynają się od 500 zł za m2. Zielony dach jest zatem dość kosztowną inwestycją, ale biorąc pod uwagę korzyści jakie oferuje, warto się nad nim poważnie zastanowić.