Akademia Budowlana

Projekty garażu wolnostojącego – ciekawe propozycje

Spis treści:

Garaż wolnostojący to dobra propozycja dla inwestorów, którzy nie chcą ograniczać powierzchni domu na część gospodarczą i wolą ją stworzyć w osobnym budynku. Zwłaszcza w przypadku mniejszych działek warto pomyśleć o garażu wolnostojącym, co często ułatwi wybudowanie dostatecznie dużego domu z zachowaniem wymaganych odległości. W tym artykule omawiamy ciekawe projekty garażu wolnostojącego.

 

Jakie korzyści oferuje garaż wolnostojący?

 

Garaż wolnostojący pozwala oddzielić przestrzeń gospodarczą od części mieszkalnych. Ogranicza to problem przenikania przykrych zapachów do wnętrz naszego domu. Garaż wolnostojący o większej powierzchni zapewni nie tylko miejsce do przechowywania auta, ale również miejsce do majsterkowania czy wykonywania prac konserwacyjnych. Może to być również składzik na sprzęt i akcesoria ogrodowe. Rezygnując z garażu w bryle domu inwestor może zmniejszyć koszty budowy domu, natomiast budowę garażu wolnostojącego przesunąć na czas, w którym sytuacja finansowa będzie lepsza. Z pomocą tego rozwiązania łatwiej jest także optymalnie wykorzystać powierzchnię działki, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy powierzchnia ta jest mocno ograniczona.

 

Czym kierować się przy wyborze garażu wolnostojącego?

 

Wybierając projekt garażu wolnostojącego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście powierzchnia garażu, która decyduje o tym, czy jest go garaż jednostanowiskowy, dwustanowiskowy lub czy posiada więcej stanowisk. Dodatkowa powierzchnia posłuży także jako miejsce na warsztat lub składzik. Warto także przeanalizować dokładne wymiary garażu, aby z wyprzedzeniem pomyśleć o odpowiedniej bramie, a konkretnie sposobie jej otwierania. Garaż wolnostojący powinien być również spójny ze stylistyką budynku. Jeśli zatem na działce króluje willa modernistyczna, także garaż powinien mieć charakter nowoczesny. Na pewno warto także zwrócić uwagę na minimalne wymiary miejsca na działce, jakie potrzeba do wybudowania konkretnego garażu.

 

Przykładowe projekty garażu wolnostojącego

 

W katalogu gotowych projektów dostępnym na stronie firmy budowlanej New House można znaleźć nie tylko projekty domów, ale również projekty garażu wolnostojącego. Poniżej postanowiliśmy po krótce omówić kilka ciekawych propozycji:

 

Garaż BG01

Jest to garaż zachowany w tradycyjnym stylu, zwieńczony dwuspadowym dachem i wykończony elementami drewna lub imitacjami tego materiału. Garaż BG01 ma wymiary: 6,68 x 6,20 m, a jego powierzchnia wynosi 29 m2. Jest to garaż jednostanowiskowy z osobnym pomieszczeniem gospodarczym. Poza bramą garażową garaż posiada także dwie pary drzwi – jedne do garażu i drugie do pomieszczenia gospodarczego. Wnętrza są doświetlane dwoma oknami, a przed wejściem zastosowano podcień.

 

 

Garaż BG07

Garaż BG07 jest zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 24 st. Przed bramą wjazdową zastosowano duży podcień stanowiący wiatę z dodatkowym miejscem postojowym. To świetna propozycja na wąską działkę, jako iż wymiary tego garażu wynoszą: 15,40 (wraz z wiatą) x 3,78 m. Garaż BG07 posiada powierzchnię 26 m2, z czego 7 m2 to osobne pomieszczenie gospodarcze. Wnętrze doświetlają trzy okna, a w garażu zastosowano także drzwi zewnętrzne.

 

Garaż BG05

Jest to garaż zwieńczony czterospadowym dachem o kącie nachylenia 24 st. Jest to w zasadzie identyczny garaż, co opisany w projekcie powyżej, tyle tylko, że zrezygnowano tu z wiaty i zmieniono konstrukcję dachu. Garaż BG05 posiada wymiary 9,18 x 3,78 metra, a jego powierzchnia wynosi 26 m2, z czego 7 m2 stanowi pomieszczenie gospodarcze. Podobnie jak w poprzednim projekcie, wnętrza doświetlają trzy okna, a garaż posiada również drzwi zewnętrzne.