Czym różni się ściana działowa od ściany nośnej?

Ściana nośna to kluczowy element konstrukcyjny budynku. Ma grubość przynajmniej 24 – 25 cm, a jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń oddziałujących na budynek. Obciążenia te wynikają zarówno z samego ciężaru konstrukcji, warunków atmosferycznych, jak również codziennej eksploatacji. Zadaniem ściany nośnej jest przenoszenie obciążeń na fundament domu, który z kolei pozwoli rozproszyć te obciążenia w gruncie. Ściany nośne muszą spełniać określone wymagania techniczne. Do kluczowych parametrów ścian nośnych zaliczyć możemy: wysoką wytrzymałość, nośność, akumulację ciepła, izolacyjność akustyczną, izolacyjność termiczną, odporność pożarowa.
Ścianami nośnymi są wszystkie ściany zewnętrzne budynku, a także niektóre ściany wewnętrzne, które stabilizują i usztywniają konstrukcję i ułatwiają wykonanie konstrukcji poziomych, takich jak strop. Ściany zewnętrzne w domach jednorodzinnych mogą mieć konstrukcję jednowarstwową, dwuwarstwową i trójwarstwową. Ściany jednowarstwowe to wyłącznie materiał nośny, np. pustaki lub bloczki. Ściany dwuwarstwowe posiadają warstwę termoizolacyjną (np. styropian lub wełnę). Natomiast ściany trójwarstwowe posiadają dodatkowo warstwę elewacyjną (np. klinkier).
Ściany działowe pełnią rolę przegrody wewnętrznej, która umożliwia podzielenie przestrzeni na poszczególne pomieszczenia. Ściany działowe mogą przenosić wyłącznie ciężar własny oraz zamocowanych na niej elementów. Nie jest to konstrukcja nośna i nie przekazuje obciążeń. W związku z tym, ściany działowe są dużo cieńsze od ścian nośnych – ich grubość zazwyczaj mieści się w przedziale od 8 do 12 cm. W odróżnieniu od ściany nośnej, ścianę działową można bez obaw wyburzyć i przenieść w inne miejsce. A w jaki sposób można sprawdzić czy ściana jest działowa? O ile nie dysponujemy projektem, na którym zaznaczone są ściany nośne, wystarczy skuć niewielki fragment tynku na złączeniu ściany i stropu. Jeśli zastosowano tu szczelinę dylatacyjną, jest to ściana działowa.
Ściany nośne powstają zaraz po posadowieniu domu, czyli osadzeniu fundamentów. Jest to konstrukcja nośna, na której następnie osadzony zostanie strop oraz dach. Z kolei ściany działowe powstają dużo później, ponieważ już po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego, czasem dopiero na etapie prac ukierunkowanych na uzyskanie stanu pod klucz. Jako iż ściany działowe nie są elementem konstrukcyjnym, można je wybudować w każdej chwili, a ponadto, zawsze istnieje możliwość ich wyburzenia i przeniesienia w inne miejsce, jeśli chce się uzyskać inny rozkład wnętrz.
W technologii murowanej, do budowy ścian nośnych wykorzystuje się najczęściej: ceramikę i ceramikę poryzowaną (w postaci bloczków lub cegieł), beton komórkowy (w postaci bloczków lub pustaków), silikaty wapienno-piaskowe (cegły lub bloczki), keramzytobeton (bloczki). Minimalna grubość ścian nośnych wynosi 24 – 25 cm w zależności od specyfiki materiałów. Nowe domy są zazwyczaj ocieplane z pomocą warstwy termoizolacyjnej, której grubość dobiera się pod kątem charakterystyki energetycznej.
Do budowy ścian działowych można zastosować znacznie szerszy asortyment produktów, a mianowicie: ceramikę, silikaty, beton komórkowy, keramzytobeton, ale również płyty gipsowo-kartonowe, płyty gipsowo-włóknowe czy też płyty włókno-cementowe. Płyty osadza się na metalowych profilach, a puste przestrzenie wypełnia się zwykle wełną dla lepszej akustyki. Grubość ścian działowych zwykle oscyluje w przedziale od 8 do 12 cm.
Tak, istnieje możliwość wyburzenia ściany nośnej, ale jest to proces czasochłonny, trudny i dość kosztowny. Ścianę skuwa się od góry, zaczynając od środka jej rozpiętości. Wcześniej należy jednak zastosować specjalne podpory (np. w postaci stempli budowlanych), które będą podtrzymywały konstrukcję opartą na ścianie nośnej. Niekiedy ze względu na kwestie wytrzymałościowe budynku nie ma możliwości usunięcia całej ściany, a jedynie jej fragmentu. W ścianach nośnych można także wybić otwory na okna lub drzwi, po uprzednim wykonaniu wytrzymałych nadproży. Wyburzenie ściany nośnej wymaga zgłoszenia prac budowlanych, a także sporządzenia projektu budowlanego. Wcześniej można skonsultować się z wykwalifikowanym inżynierem, czy i w jakim stopniu można wyburzyć lub zmodyfikować wskazaną ścianę nośną.