Akademia Budowlana

Działki nad morzem. Co warto wiedzieć?

Spis treści:

Działka nad morzem jawi się wielu inwestorom jako spełnienie marzeń. Wizja podziwiania morza z własnego tarasu lub okien sypialni niewątpliwie jest bardzo kusząca. Łakomym kąskiem są także działki nieco oddalone od morza, ale pozostające w bliskim sąsiedztwie. Jeśli szukasz działki nad morzem pod budowę domu, musisz jednak dysponować dużym budżetem. Działki budowlane w tak atrakcyjnych lokalizacjach mogą bowiem kosztować dużo więcej, aniżeli sam dom.

 

Działka nad morzem – na jakiej działce możliwa będzie budowa domu?

 

Jeśli interesuje Cię budowa domu nad morzem, musisz pozyskać działkę, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje jako działka budowlana. Tylko na takich działkach możliwa jest budowa domu. Z kolei na działkach rekreacyjnych możliwe będzie wybudowanie domku letniskowego nieprzeznaczonego do całorocznego zamieszkiwania (nic jednak nie zakazuje przebywania w takich domkach przez cały rok, ze względu na brak definicji zamieszkiwania).

 

Często zdarza się jednak, że interesująca inwestora działka nad morzem nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. To właśnie WZ-ka będzie decydować o tym, czy i jaki dom będzie można wybudować na takiej działce. Aby możliwe było uzyskanie warunków zabudowy, działka musi jednak spełniać pewne wymogi: posiadać dostęp do drogi publicznej, znajdować się w sąsiedztwie przynajmniej jednej zabudowanej działki położonej przy tej samej drodze, a także mieć możliwość uzyskania przyłączy budowlanych.

 

Czy można wybudować dom na działce innej, niż budowlana?

 

Działki budowlane nad morzem należą do najdroższych parceli. Droższe są jedynie działki położone w dużych miastach oraz działki w górach. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów zastanawia się nad zakupem działki innej, niż budowlana. Popularnością cieszą się chociażby działki leśne czy rolne. Jednak czy na ich terenie możliwa będzie budowa domu? Dopóki inwestor nie zmieni ich przeznaczenia na działki budowlane, niestety nie. A zmiana przeznaczenia działki rolnej lub leśnej jest bardzo czasochłonnym i kosztownym procesem, a poza tym inwestor nigdy nie ma gwarancji, że cała ta procedura zakończy się sukcesem. Jest to zatem inwestycja bardzo ryzykowna.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając działkę nad morzem?

 

Szukając atrakcyjnej działki nad morzem trzeba zwrócić uwagę na te same kwestie, co przy wyborze działki w innej okolicy. Należy sprawdzić dokładne wymiary działki oraz jej ukształtowanie, a także zapoznać się z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub treścią decyzji o warunkach zabudowy. Przed podjęciem decyzji o zakupie działki koniecznie należy także zweryfikować status prawny działki w księgach wieczystych.

 

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy oraz ukształtowaniem samej działki, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak dostęp do drogi, uzbrojenie działki lub możliwość uzyskania przyłączy technicznych, czy też zadrzewienie. To wszystko ma spory wpływ na wybór technologii oraz łączne koszty budowy domu. Dopiero na koniec pozostawiamy rundkę zapoznawczą po okolicy, celem sprawdzenia, jakie udogodnienia może zaoferować dana lokalizacja.

 

Ile kosztują działki budowlane nad morzem?

 

Patrząc na średnie ceny działek budowlanych położonych na terenie województwa pomorskiego lub zachodnio-pomorskiego, ceny te plasują się w czołówce najdroższych województw. Im bliżej do morza, tym wyższe ceny. Średnia za metr kwadratowy działki budowlanej w tych województwach oscyluje w granicy 120 – 130 zł. Niestety, działki nad morzem położone przy samym wybrzeżu są dużo, dużo droższe, a ich cena spokojnie przekracza 350 zł za metr kwadratowy. To daje nam kwoty rzędu 175,000 – 200,000 zł za najmniejsze działki budowlane rzędu 500m2. Z kolei za te najbardziej atrakcyjne parcele nad samym morzem i w okolicy większych miast trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł za metr, co oznacza ponad pół miliona złotych za niewielką parcelę.

 

Czy warto zainwestować w działkę nad morzem?

 

Działki nad morzem bez wątpienia mają ogromną wartość, która z czasem może tylko rosnąć, jako iż ich dostępność jest oczywiście mocno ograniczona. Jednak trzeba się liczyć z tym, że poszukiwanie działki nad morzem może zająć naprawdę wiele czasu, a sam zakup takiej działki może być droższy od kosztów budowy domu pod klucz. Dlatego też jest to inwestycja dedykowana tym inwestorom, którzy dysponują znacznie większym budżetem. W grę wchodzi ewentualnie zakup tańszej działki rolnej lub leśnej celem zmiany jej przeznaczenia na budowlaną, ale jak już mówiliśmy, jest to bardzo kosztowne i nie zawsze kończy się sukcesem.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.