Akademia Budowlana

Czym charakteryzuje się dom w stylu wiejskim?

Spis treści:

 

dom w stylu wiejskim

 

Domy w stylu wiejskim często są określane jako rustykalne. Styl ten kojarzy się właśnie z wiejskim klimatem, sielankowością oraz życiem zgodnym z naturą. Nowoczesne projekty domów w stylu wiejskim świetnie oddają charakter XIX-wiecznych i XX-wiecznych domów, które królowały na polskich wsiach, a jednocześnie wprowadzają zmiany, które są niezbędne do uczynienia domu bardziej nowoczesnym i zgodnym ze współczesnymi standardami.

 

Dom w stylu wiejskim – charakterystyka budynku

 

 

Dom w stylu wiejskim to zazwyczaj dom parterowy zwieńczony dwuspadowym dachem. Dawne domy w stylu wiejskim posiadały strych, ale współcześnie jest to zwykle poddasze użytkowe, które pozwala uzyskać większą powierzchnię użytkową na mniejszej przestrzeni. Dom w stylu rustykalnym posiada zwartą bryłę na planie prostokąta, a w dachu zazwyczaj nie stosuje się lukarn lub innych elementów architektonicznych, choć unowocześnione projekty domów w stylu wiejskim posiadają lukarny.

 

Dwuspadowy dach posiada dość długi okap wychodzący poza bryłę budynku. Dom w stylu wiejskim najczęściej posiada także cofnięty okap. Styl rustykalny znacznie rzadziej oferuje nam domy piętrowe lub domy parterowe z czterospadowym dachem, aczkolwiek i takie propozycje można znaleźć w bogatej ofercie pracowni architektonicznych. W koncepcji domu wiejskiego można stworzyć także nowoczesne stodoły, które łączą rustykalny klimat ze współczesną funkcjonalnością.