Akademia Budowlana

Okna, drzwi i bramy garażowe

Spis treści:

Nowoczesna stolarka otworowa, na którą składają się okna, drzwi oraz bramy garażowe zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa nieruchomości, odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom i pozwala w znaczący sposób zaoszczędzić środki, jakie pochłania ogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym i chłodzenie wnętrz w sezonie letnim. Dlatego też wybór stolarki w trakcie budowy domu jednorodzinnego nie powinien być przypadkowy. Na szczęście oferta rynkowa w tym zakresie jest niezwykle bogata, co w praktyce oznacza, że każdy inwestor znajdzie w niej produkty, które zaspokoją jego potrzeby niezależnie od wysokości budżetu, jakim dysponuje.

 

 

Jakie okna do domów jednorodzinnych?

 

To jakie okna zostaną zastosowane konkretnej nieruchomości, zależy od indywidualnych potrzeb inwestora w zakresie estetyki, funkcjonalności oraz kwoty, jaką może przeznaczyć na ten wydatek. Nowoczesna, wysokiej jakości stolarka okienna nie jest tania – to fakt. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to zakup na długie lata, to zdecydowanie nie warto oszczędzać i postawić na produkty sprawdzonych marek. Odpowiednio dobrane okna podniosą estetykę budynku i pomieszczeń. Dodatkowo mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości w kolejnych latach. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu tego, że ogrzewanie pochłania średnio 40% domowego budżetu polskich gospodarstw a galopujące ceny surowców oraz inflacja mogą tę wartość jeszcze podnieść.

 

okna New-House

 

Rodzaje okien montowanych w budynkach mieszkalnych 

 

Podział okien ze względu na materiał, z którego są wykonane:

Okna PCV wyprodukowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu, a wnętrza ich profili podzielone są na komory z wykorzystaniem cienkich ścianek. Okna plastikowe najczęściej mają od pięciu do ośmiu komór. Co do zasady im większa ilość komór tym okno skuteczniej zabezpiecza pomieszczenie przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Stabilność konstrukcji oknom PCV zapewniają wzmocnienia profili wykonane ze stali ocynkowanej lub włókna szklanego. Okna plastikowe są niezwykle popularne i cenione przez inwestorów z racji bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, która sprawia, że doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Nie bez znaczenia jest również ich konkurencyjna cena i brak konieczności regularnych konserwacji – de facto wystarczy zwykłe mycie. Należy jednak mieć świadomość, że okien PCV nie zastosujemy wszędzie – nie da się na przykład wykonać z nich dużych przeszkleń. A w przypadku poważnych uszkodzeń okien z plastiku nie da się naprawić, pozostaje jedynie ich wymiana.

 

Okna drewniane to absolutny klasyk – co do tego chyba nikt nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Stylowe, eleganckie i piękne z wiekiem nabierają szlachetności a dzięki temu, że zamiast litego drewna tworzy się je metodą klejenia warstwowego, zachowują elastyczność i nie odkształcają się w przypadku zmiany temperatur lub wzrostu wilgotności. Dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi okna drewniane zyskują dzięki odpowiednim farbom i lakierobejcom. Niestety oprócz oczywistych zalet okna z drewna mają również wady. Najpoważniejszą z nich jest konieczność regularnej pielęgnacji, konserwacji i renowacji co jest nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Trud ten jednak się opłaca, ponieważ przekłada się on na długą żywotność tego rodzaju stolarki.

 

Okna aluminiowe są sztywne, wytrzymałe, odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (w tym korozję), nie odkształcają się, dzięki czemu pozwalają na tworzenie naprawdę dużych przeszkleń i realizowanie najbardziej śmiałych projektów w tym zakresie. Okna z aluminium są anodowane lub lakierowane proszkowo na dowolny kolor o matowym, lub błyszczącym wykończeniu, dzięki czemu można je doskonale dopasować do elewacji domu lub innych elementów otoczenia. Dodatkowo nie wymagają konserwacji. Wadą tego rodzaju stolarki są gorsze właściwości izolacyjne, które sprawiają, że okna aluminiowe nie chronią tak dobrze przed uciekaniem ciepła, jak np. okna PCV.

 

Podział okien ze względu na miejsce montażu:

montowane na ścianach, doświetlają i dogrzewają wnętrza, pozwalają na obserwację otoczenia,

to właściwie przeszklone drzwi, które pozwalają wyjść na balkon lub taras,

przeznaczone do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu.

 

Jakie drzwi zewnętrzne do domów mieszkalnych?

 

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego oprócz preferowanej estetyki, należy zwrócić uwagę na inne zmienne, dzięki którym możemy dopasować je do indywidualnych wymagań. Warto przyjrzeć się między innymi szerokości drzwi zewnętrznych, która dla wygody użytkowników nie powinna być niższa niż 90 cm. Ważna jest również wysokość, która najczęściej wynosi 2 metry. Warto sprawdzić także współczynnik przenikania ciepła, który informuje nas, ile ogrzanego we wnętrzach powietrza będzie uciekało nam przez drzwi. Nie bez znaczenia jest również izolacja akustyczna, szczególnie jeśli dom znajduje się np. przy ruchliwej ulicy. Przyjmuje się, że jeśli drzwi zewnętrzne mają dobrze chronić pomieszczenia przed wnikaniem hałasu ich akustyka powinna wynosić poniżej 30dB.

 

drzwi New-House

 

Rodzaje drzwi zewnętrznych wykorzystywanych w domach

 

Drzwi zewnętrze z drewna to popularne rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Tego rodzaju stolarka produkowana jest zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Ościeżnica w tych drzwiach wykonywana jest najczęściej z litego drewna, drewna klejonego warstwowo lub ze stali. Dla optymalnego docieplenia przestrzeń pomiędzy płytami wypełniana jest pianką poliuretanową, płytą drewnopochodną lub styropianem. Wypolerowane drzwi drewniane są impregnowane i lakierowane, można je także okleić fornirem lub winylem. Inwestorzy cenią ich wysoką izolacyjność oraz dobre właściwości termiczne i akustyczne. Niestety wadą drzwi zewnętrznych z drewna jest ich wrażliwość na zmienne warunki pogodowe i związana z tym możliwość odkształceń. Aby im zapobiec, należy przeprowadzać regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz impregnacyjne.

 

Zewnętrze drzwi stalowe produkowane są ze stali ocynkowanej, którą najczęściej wykańcza się folią PVC lub okleiną z płyt HFD i MDF doskonale imitującą naturalne drewno. Wypełnienie tego rodzaju stolarki drzwiowej stanowi pianka, styropian lub wełna mineralna. Drzwi zewnętrzne wykonane ze stali są dość ciężkie i stanowią doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe.

 

Drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium składają się z wielokomorowych profili ocieplanych pianką poliuretanową, styropianem, wełną mineralną lub poliamidem. Stolarka drzwiowa z aluminium jest sztywna i charakteryzuje się dobrą izolacyjność akustyczną oraz ponadprzeciętną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. A dzięki malowaniu proszkowemu i wykończeniu okleiną łatwo ją również dopasować do elewacji. Należy jednak mieć świadomość, że drzwi z aluminium nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Plastikowe drzwi zewnętrzne produkowane są z profili PCV, wzmocnionych rdzeniem z aluminium lub ocynkowanej blachy stalowej i wypełnionych płytami połączonymi warstwą pianki poliuretanowej, która jednocześnie stanowi ocieplenie. Zewnętrzną warstwę tego rodzaju stolarki stanowi specjalna okleina. Drzwi zewnętrzne z PCV charakteryzują się niską wagą, wysoką wytrzymałością oraz łatwością utrzymania w czystości. Ich wadą jest niemożność naprawy w przypadku uszkodzenia.

 

Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego stanowią sprawne połączenie elementów składających się na drzwi drewniane oraz drzwi z PCV. I choć wyglądają jak drewno, nie wymagają konserwacji. Wypełnione są pianką poliuretanową, dzięki której zyskują doskonałe właściwości termiczne i akustyczne. Tego rodzaju stolarka drzwiowa jest lekka, odporna działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia stricte mechaniczne. Ich wadą jest niestety wysoka cena.

 

Jakie bramy garażowe do nieruchomości jednorodzinnych?

 

Podczas wyboru bramy garażowej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zmiennych, z których najważniejszą jest sposób otwierania oraz możliwość dostosowania bramy pod wymiar. Niemniej ważny jest komfort użytkowania, odpowiednia termoizolacyjność, oczekiwane zabezpieczenia antywłamaniowe oraz ogólna estetyka pozwalająca dopasować produkt do wyglądu reszty budynku. Najtańszą bramę garażową można kupić już za około tysiąc złotych, jeśli jednak zdecydujemy się na bramę wyposażoną w automatykę, musimy liczyć się ze znacznie wyższym wydatkiem. Docenimy go jednak w sezonie jesienno-zimowym, gdy nie będziemy musieli opuszczać ciepłego pojazdu, aby wstawić samochód do garażu.

 

brama New-House

 

Rodzaje bram garażowych stosowane w domach

 

Bramy segmentowe to najczęściej wybierany typ bram w naszym kraju. Ich skrzydła zbudowane są z segmentów, które połączono ze sobą zawiasami i dodatkowo wyposażono w uszczelki, które chronią wnętrze garażu przed chłodem i niekorzystnym wpływem zmieniającej się pogody. Poszczególne segmenty poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem lub na ścianie garażowej. Bramy segmentowe zajmują niewiele miejsca i można je dopasować do oczekiwanej wielkości. Jednak koszt ich zakupu jest dość wysoki.

 

Bramy rolowane stworzone są z wąskich lameli, które tworzą swojego rodzaju pancerz. W trakcie otwierania pancerz ten nawija się na wał znajdujący się w kasecie umieszczonej nad otworem garażowym (wewnątrz lub na zewnątrz). Tego rodzaju brama zajmuje mało miejsca i zapewnia dobrą termoizolację, wymaga jednak wyższego nadproża, które należy przewidzieć na etapie projektu.

 

Bramy uchylne składają się ze sztywnego skrzydła na prowadnicach, które po otwarciu chowa się pod sufitem na specjalnej konstrukcji. Ten typ bramy garażowej był kiedyś niezwykle popularny, jednak w obliczu innych nowoczesnych rozwiązań traci na popularności. Zaletą garażowych bram uchylnych jest łatwy montaż i fakt, że można je zamontować również w garażach z niskim nadprożem. Wadą tego rodzaju konstrukcji jest jej gorsza szczelność (w porównaniu z innymi typami bram) oraz fakt, że wymaga odpowiedniej przestrzeni pod sufitem.

 

Brama rozwierna to najbardziej klasyczny typ bramy garażowej wyposażony w dwa skrzydła, które rozwierają się na zewnątrz. Skrzydła te wykonuje się zarówno z drewna, jak i z blachy. Zaletami tego rodzaju bram jest niska cena i prosta obsługa. Niestety wymagają one odpowiedniej przestrzeni na podjeździe, a w przypadku opadów śniegu podjazd należy wcześniej odśnieżyć, co w naszym klimacie może nastręczać dodatkowych problemów. Dodatkowo rozwierne bramy garażowe mają gorsze parametry termoizolacyjne od innych rodzajów bram montowanych w domach jednorodzinnych.

 

Wyposażenie bramy garażowej w specjalny system umożliwiający automatyczne otwieranie i zamykanie garażu to rozwiązanie wygodne, które dodatkowo oszczędza czas i poprawia bezpieczeństwo. Większość bram garażowych można z powodzeniem wyposażyć w automatykę i dzięki temu znacząco podnieść ich funkcjonalność.

 

Zdajemy sobie sprawę, że wybór idealnej stolarki otworowej w postaci okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych może nastręczać niemałych problemów, szczególnie jeśli nie zajmujesz się tym na co dzień. Inwestorzy, którzy budowę domu pod klucz powierzają New-House mogą liczyć na wsparcie nie tylko w tym zakresie. Nasi specjaliści będą do Twojej dyspozycji na każdym etapie budowy domu jednorodzinnego. Będziemy Cię wspierać zarówno w kompletowaniu dokumentów niezbędnych do prawidłowego przebiegu budowy, jak i również w czasie załatwiania formalności. Weźmiemy na siebie zakup i logistykę materiałów budowlanych oraz wszystkie roboty potrzebne do tego, aby doprowadzić dom do wybranego przez Ciebie stanu. Wszystko po to, abyś w trakcie budowy domu miał czas na to, co dla Ciebie najważniejsze – rodzinę, życie osobiste, pasje i pracę zawodową.

 

Jeśli taka budowa Cię interesuje, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz to zrobić 7 dni w tygodniu. Zapraszamy serdecznie.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.