Akademia Budowlana

Okna, drzwi i bramy garażowe

Spis treści:

Nowoczesna stolarka otworowa, na którą składają się okna, drzwi oraz bramy garażowe zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa nieruchomości, odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom i pozwala w znaczący sposób zaoszczędzić środki, jakie pochłania ogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym i chłodzenie wnętrz w sezonie letnim. Dlatego też wybór stolarki w trakcie budowy domu jednorodzinnego nie powinien być przypadkowy. Na szczęście oferta rynkowa w tym zakresie jest niezwykle bogata, co w praktyce oznacza, że każdy inwestor znajdzie w niej produkty, które zaspokoją jego potrzeby niezależnie od wysokości budżetu, jakim dysponuje.

 

 

Jakie okna do domów jednorodzinnych?

 

To jakie okna zostaną zastosowane konkretnej nieruchomości, zależy od indywidualnych potrzeb inwestora w zakresie estetyki, funkcjonalności oraz kwoty, jaką może przeznaczyć na ten wydatek. Nowoczesna, wysokiej jakości stolarka okienna nie jest tania – to fakt. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to zakup na długie lata, to zdecydowanie nie warto oszczędzać i postawić na produkty sprawdzonych marek. Odpowiednio dobrane okna podniosą estetykę budynku i pomieszczeń. Dodatkowo mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości w kolejnych latach. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu tego, że ogrzewanie pochłania średnio 40% domowego budżetu polskich gospodarstw a galopujące ceny surowców oraz inflacja mogą tę wartość jeszcze podnieść.

 

okna New-House

 

Rodzaje okien montowanych w budynkach mieszkalnych 

 

Podział okien ze względu na materiał, z którego są wykonane:

Okna PCV wyprodukowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu, a wnętrza ich profili podzielone są na komory z wykorzystaniem cienkich ścianek. Okna plastikowe najczęściej mają od pięciu do ośmiu komór. Co do zasady im większa ilość komór tym okno skuteczniej zabezpiecza pomieszczenie przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Stabilność konstrukcji oknom PCV zapewniają wzmocnienia profili wykonane ze stali ocynkowanej lub włókna szklanego. Okna plastikowe są niezwykle popularne i cenione przez inwestorów z racji bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, która sprawia, że doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Nie bez znaczenia jest również ich konkurencyjna cena i brak konieczności regularnych konserwacji – de facto wystarczy zwykłe mycie. Należy jednak mieć świadomość, że okien PCV nie zastosujemy wszędzie – nie da się na przykład wykonać z nich dużych przeszkleń. A w przypadku poważnych uszkodzeń okien z plastiku nie da się naprawić, pozostaje jedynie ich wymiana.

 

Okna drewniane to absolutny klasyk – co do tego chyba nikt nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Stylowe, eleganckie i piękne z wiekiem nabierają szlachetności a dzięki temu, że zamiast litego drewna tworzy się je metodą klejenia warstwowego, zachowują elastyczność i nie odkształcają się w przypadku zmiany temperatur lub wzrostu wilgotności. Dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi okna drewniane zyskują dzięki odpowiednim farbom i lakierobejcom. Niestety oprócz oczywistych zalet okna z drewna mają również wady. Najpoważniejszą z nich jest konieczność regularnej pielęgnacji, konserwacji i renowacji co jest nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Trud ten jednak się opłaca, ponieważ przekłada się on na długą żywotność tego rodzaju stolarki.

 

Okna aluminiowe są sztywne, wytrzymałe, odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (w tym korozję), nie odkształcają się, dzięki czemu pozwalają na tworzenie naprawdę dużych przeszkleń i realizowanie najbardziej śmiałych projektów w tym zakresie. Okna z aluminium są anodowane lub lakierowane proszkowo na dowolny kolor o matowym, lub błyszczącym wykończeniu, dzięki czemu można je doskonale dopasować do elewacji domu lub innych elementów otoczenia. Dodatkowo nie wymagają konserwacji. Wadą tego rodzaju stolarki są gorsze właściwości izolacyjne, które sprawiają, że okna aluminiowe nie chronią tak dobrze przed uciekaniem ciepła, jak np. okna PCV.

 

Podział okien ze względu na miejsce montażu:

montowane na ścianach, doświetlają i dogrzewają wnętrza, pozwalają na obserwację otoczenia,

to właściwie przeszklone drzwi, które pozwalają wyjść na balkon lub taras,

przeznaczone do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu.

 

Jakie drzwi zewnętrzne do domów mieszkalnych?

 

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego oprócz preferowanej estetyki, należy zwrócić uwagę na inne zmienne, dzięki którym możemy dopasować je do indywidualnych wymagań. Warto przyjrzeć się między innymi szerokości drzwi zewnętrznych, która dla wygody użytkowników nie powinna być niższa niż 90 cm. Ważna jest również wysokość, która najczęściej wynosi 2 metry. Warto sprawdzić także współczynnik przenikania ciepła, który informuje nas, ile ogrzanego we wnętrzach powietrza będzie uciekało nam przez drzwi. Nie bez znaczenia jest również izolacja akustyczna, szczególnie jeśli dom znajduje się np. przy ruchliwej ulicy. Przyjmuje się, że jeśli drzwi zewnętrzne mają dobrze chronić pomieszczenia przed wnikaniem hałasu ich akustyka powinna wynosić poniżej 30dB.