Akademia Budowlana

Bloczek fundamentowy – zbiór najważniejszych informacji

Spis treści:

 

Bloczek fundamentowy – zbiór informacji

 

Bloczki fundamentowe z betonu to uniwersalny materiał budowlany, który najczęściej wykorzystuje się do wymurowania ścian fundamentowych. W praktyce jednak, materiał ten posiada nieco szersze zastosowanie. Bloczki fundamentowe to materiał bardzo wytrzymały na ściskanie, a po zastosowaniu odpowiedniego cokołu odporny także na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. W tym artykule powiemy kilka słów o szerokim zastosowaniu tego materiału.

 

Czym charakteryzują się bloczki fundamentowe?

 

Bloczki fundamentowe są produkowane z betonu klasy C12/15, ewentualnie C16/20. Wybór w dużej mierze zależy od warunków wodno-gruntowych, które można rozpoznać za sprawą kompleksowych badań geologicznych gruntu. W wielu przypadkach, budowa domu murowanego jest po prostu niemożliwa bez bloczków betonowych, które służą głównie do wymurowania ścian fundamentowych. Niewiele materiałów w technologii murowanej może tu zastąpić bloczki z betonu. Produkcja polega na uzyskaniu jednolitej mieszanki, która następnie jest umieszczana w specjalnych formach i poddawana wibroprasowaniu. Tak powstaje sześcian przeznaczony do murowania ścian fundamentowych. Może być pełny lub wydrążony w środku celem zmniejszania wagi i nakładu materiału.

 

Głównym atutem betonowych bloczków jest wysoka wytrzymałość mechaniczna na poziomie od 15 MPa wzwyż, w zależności od zastosowanej mieszanki. Ściany fundamentowe wybudowane z bloczków murowanych pokrywa się okładziną kamienną lub klinkierem. W ten sposób uzyskiwany jest cokół stanowiący ważny element wpływający na stylistykę budynku. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o przebiegu poszczególnych etapów prac budowlanych w trakcie realizacji projektu w technologii murowanej.