Akademia Budowlana

Kiedy zamówić projekt domu? Analiza działki

Spis treści:

 

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, kiedy jest optymalny moment na zakup projektu domu. Wiele zależy od tego, czy dysponujemy już działką budowlaną, czy też dopiero przymierzamy się do jej zakupu. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze działki, a także kiedy zdecydować się na zamówienie projektu dostosowanego do specyfiki działki.

 

 

 

Projekt pod kątem działki czy działka pod kątem projektu?

 

Niektórzy inwestorzy mają ten przywilej, że dysponują już działką budowlaną kupioną wiele lat temu lub po prostu otrzymaną w spadku. W takiej sytuacji projekt domu kupujemy pod kątem działki budowlanej. Musimy uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warunki gruntowe, uzbrojenie, orientację względem drogi, a także wymiary i ukształtowanie naszej parceli. Całkiem spora liczba czynników, która mocno ogranicza wybór projektu, prawda? Nie dziwi zatem fakt, że osoby niemające jeszcze działki budowlanej raczej szukają działki pod kątem projektu.

 

Wybór projektu w dużej mierze zależy oczywiście od tego, jakim budżetem dysponujemy. Zależy nam również na projekcie dostosowanym do preferencji. Tymczasem, wyżej wymienione ograniczenia często uniemożliwiają wybór interesującego nas projektu do konkretnej działki. W dalszej części artykułu skupimy się właśnie na tym drugim scenariuszu, w którym inwestor dopiero przymierza się do zakupu działki budowlanej i nie wie, kiedy należy