Kiedy zamówić projekt domu? Analiza działki

Niektórzy inwestorzy mają ten przywilej, że dysponują już działką budowlaną kupioną wiele lat temu lub po prostu otrzymaną w spadku. W takiej sytuacji projekt domu kupujemy pod kątem działki budowlanej. Musimy uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warunki gruntowe, uzbrojenie, orientację względem drogi, a także wymiary i ukształtowanie naszej parceli. Całkiem spora liczba czynników, która mocno ogranicza wybór projektu, prawda? Nie dziwi zatem fakt, że osoby niemające jeszcze działki budowlanej raczej szukają działki pod kątem projektu.
Wybór projektu w dużej mierze zależy oczywiście od tego, jakim budżetem dysponujemy. Zależy nam również na projekcie dostosowanym do preferencji. Tymczasem, wyżej wymienione ograniczenia często uniemożliwiają wybór interesującego nas projektu do konkretnej działki. W dalszej części artykułu skupimy się właśnie na tym drugim scenariuszu, w którym inwestor dopiero przymierza się do zakupu działki budowlanej i nie wie, kiedy należy wybrać gotowy projekt domu.
Jeszcze przed zakupem działki warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki dom chcemy wybudować. Analiza potrzeb powinna uwzględnić: powierzchnię domu, liczbę pokoi i łazienek, garaż, a także ogólną stylistykę i rodzaj domu (piętrowy, parterowy, z poddaszem). Gdy mamy skonkretyzowane potrzeby, możemy rozpocząć poszukiwania działki budowlanej. W naszym artykule na temat działek możesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych aspektów, które należy uwzględnić.
Jeśli chodzi o nasze oczekiwania względem wymarzonego domu, działka musi posiadać oczywiście odpowiednie wymiary, które pozwolą na usytuowanie domu w odpowiednich odległościach od granic działki i sąsiednich budynków. Niezwykle ważna jest także analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To w nim zapisane są wszelkie wymogi, jakie musi spełniać projekt, który otrzyma zielone światło na budowę. MPZP ma wpływ na dopuszczalną powierzchnię, wymiary, stylistykę, a nawet rodzaj domu! Jeśli działka nie znajduje się w MPZP, wówczas jeszcze przed jej zakupem należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Do tego koniecznie należy sprawdzić uzbrojenie działki oraz ewentualne możliwości przyłączenia mediów.
Hipoteka nieobciążona, MPZP dopuszcza budowę domu, na którym nam zależy, okolica wraz z udogodnieniami odpowiada naszym potrzebom, działka posiada niezbędne uzbrojenie. Zapadła zatem decyzja o jej zakupie. Czas na przeprowadzanie badań geotechnicznych, które pozwolą ocenić specyfikę gruntów oraz poziom wód gruntowych. Ma to ogromne znaczenie w kontekście budowy fundamentów, izolacji czy też niektórych instalacji podziemnych. Gdy mamy już wyniki, możemy przejść do wyboru konkretnego projektu domu. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz ponad siedem tysięcy różnorodnych projektów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz projekt dostosowany do specyfiki swojej działki budowlanej.
Gotowy projekt musi zostać zaadaptowany pod kątem działki budowlanej. Budynek należy oczywiście usadowić na mapie, dostosować projekt techniczny z instalacjami i przyłączami, wprowadzić ewentualne zmiany związane z fundamentami lub konstrukcją dachu. W naszym artykule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda ten proces oraz jakie zmiany są najczęściej wprowadzane. Jedno jest pewne, gotowy projekt domu powinien być jak najbardziej zbliżony do specyfiki działki, ponieważ wszelkie zmiany (np. zmiana kąta nachylenia dachu) oznaczają wyższe opłaty za kompleksową adaptację projektu.
Być może dysponujesz już działką budowlaną i szukasz odpowiedniego projektu domu, ale masz problem, aby znaleźć projekt dobrze dostosowany do specyfiki działki oraz MPZP. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest projekt indywidualny, o którym możesz przeczytać więcej na naszej stronie. Polega to na podjęciu współpracy z architektem lub pracownią projektową, która wykona dla nas projekt dostosowany do specyfiki działki, MZPZ oraz naszych indywidualnych potrzeb. Często są to bardzo nowatorskie projekty, które zachwycają funkcjonalnymi rozwiązaniami, które idealnie sprawdziły się w tej konkretnej lokalizacji. Dlatego też, projekt indywidualny to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli problematycznych działek budowlanych.