Akademia Budowlana

Gdzie sprawdzi się kamienny dywan?

Spis treści:

Kamienny dywan to bardzo oryginalny rodzaj posadzki charakteryzujący się dużą wytrzymałością oraz niebanalną stylistyką. Nazwa jest w stu procentach trafiona, ponieważ drobne kruszywo ułożone blisko siebie rzeczywiście przypomina materiałowy dywan. Kamienne dywany najczęściej stosujemy na zewnątrz budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także do wykończenia niektórych wnętrz w naszym domu. Czym właściwie jest to rozwiązanie?

 

Czym właściwie jest kamienny dywan?

 

Bazą takiego dywanu jest żywica, najczęściej epoksydowa, choć może być również poliuretanowa. Jest to spoiwo, które pozwoli połączyć ze sobą drobne kruszywo kamieni. Posadzki żywiczne są bardzo wytrzymałe, ale raczej źle znoszą silne obciążenia, przez co nie nadają się np. na podjazd. Co innego kamienne dywany, w których wytrzymałość podnosi właśnie odpowiednio dobrana mieszanka kamieni, a także drobny piasek kwarcowy. Osoby, które miały okazję oglądać kamienny dywan doskonale wiedzą, że nazwa ta jest w pełni adekwatna.

 

Ze względu na swoje właściwości, kamienne dywany są coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Materiał ten zwykle stosujemy na zewnątrz budynku, np. jako posadzka podjazdu lub alejek ogrodowych. Już na etapie projektowania domu można uwzględnić kamienne dywany jako ważny element zagospodarowania powierzchni działki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artkule o zagospodarowaniu terenu. Kamienny dywan można układać na równej i idealnie czystej powierzchni, którą uprzednio gruntujemy.

 

Jakie zastosowanie posiadają kamienne dywany?

 

Kamienny dywan znajduje zastosowanie przede wszystkim na zewnątrz budynku. Może to być bardzo praktyczne wykończenie podjazdu, alejek ogrodowych, tarasu oraz balkonu. Materiały użyte do wykonania kamiennego dywanu dobrze znoszą czynniki atmosferyczne, a ponadto są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Efektowny wygląd kamiennych dywanów sprawia, że coraz częściej spotkamy je również we wnętrzach domu. Mogą być wykorzystane w wiatrołapie, garażu, holu, korytarzach, a nawet w łazienkach. Biorąc pod uwagę szeroki wybór kruszywa, które można wykorzystać do wykonania kamiennego dywanu, inwestorzy mają dużą swobodę w doborze materiału idealnie pasującego do wybranej stylistyki domu i ogrodu.