Budowa domu systemem zleconym - jakie są zalety budowy domu takim systemem?

Inwestorzy przymierzający się do budowy domu stają przed bardzo istotnym wyborem – jakim systemem realizować projekt budowlany? Do wyboru inwestora są dwa systemy: zlecony oraz gospodarczy. Każdy z nich posiada swoje zalety, ale również wady. Na wybór w dużej mierze wpływają umiejętności i znajomość branży budowlanej, a także dostępny kapitał. W dużej mierze bardziej opłacalna i wygodniejsza okazuje się jednak budowa domu systemem zleconym.
Aby zrozumieć, na czym dokładnie polega budowa domu w systemie zleconym, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się budowie w systemie gospodarczym. Skoro nie zlecamy budowy, to czy ten system opiera się na samodzielnej budowie? No nie do końca. Inwestor rzeczywiście może stać się jednoosobową ekipą budowlaną i samodzielnie wykonywać sporą część prac, jednak wymaga to ogromnych umiejętności, doświadczenia, a także czasu. Z wiadomych przyczyn, niewielu inwestorów decyduje się na taki system budowy domu.
Dlatego też, w praktyce budowa domu systemem gospodarczym jest definiowana jako zlecanie różnych prac różnych ekipom budowlanym. Inwestor jest odpowiedzialny za zakup materiałów budowlanych, zapewnia sprzęt, zatrudnia odpowiednich fachowców oraz oczywiście kierownika budowy. W pewnym sensie staje się zatem menadżerem całej inwestycji. Nawet jeśli inwestor nie wykonuje tu prac stricte budowlanych, to wciąż musi poświęcić naprawdę dużo czasu na nadzorowanie budowy. Plusem jest jednak to, że system gospodarczy pozwala regulować tempo prac, a to z kolej daje większą swobodę w aspekcie kontrolowania budżetu.
System zlecony polega na wyborze firmy budowlanej, która będzie odpowiedzialna za kompleksową budowę domu. To firma budowlana zapewnia kierownika budowy (choć ta funkcja może być wyznaczona przez inwestora), fachowców, sprzęt, narzędzia oraz niezbędne materiały budowlane. Współpraca z firmą budowlaną często zaczyna się dużo wcześniej. Firmy takie jak chociażby New House wspierają inwestora także na etapie zakupu działki budowlanej, przeprowadzania niezbędnych badań, adaptacji projektu czy załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na budowę. Realizacja projektu systemem zleconym oznacza dużą oszczędność czasu i komfort po stronie inwestora.
Budowę domu systemem zleconym i gospodarczym można połączyć. Jest to zresztą całkiem popularne działanie. Firmie budowlanej można zlecić realizację projektu do określonego etapu. Zwykle jest to stan surowy zamknięty lub stan deweloperski. Po osiągnięciu ustalonego etapu inwestor może przejść na system gospodarczy, dobierając kolejnych fachowców odpowiedzialnych za wykonanie przyłączy, postawienie ścian działowych czy wykończenie domu. Wiele prac wykończeniowych można wykonać na własną rękę, co oczywiście oznacza niemałe oszczędności. Dlatego też, hybryda systemu zleconego i gospodarczego to ciekawa alternatywa dla inwestorów szukających dodatkowych oszczędności.
Budowa domu systemem zleconym to bez wątpienia lepsza opcja dla osób, które dysponują większym budżetem, a jednocześnie zależy im na szybszym zakończeniu prac. W tym systemie nie musimy bowiem zmieniać ekip i szukać nowych fachowców: jedna firma budowlana bierze na siebie ciężar budowy domu zgodnie z ustalonymi zasadami współpracy. Inwestor nie musi przyjeżdżać na plac budowy i jest praktycznie wolny od jakichkolwiek obowiązków. W tym systemie nie musisz posiadać fachowej wiedzy, umiejętności czy też pokaźnego zapasu wolnego czasu.
Kolejnym plusem jest możliwość porozumienia się z firmą budowlaną w kwestii zakresu prac. Możemy zlecić zarówno budowę domu pod klucz wraz z zagospodarowaniem terenu działki, jak również zapłacić za realizację projektu do stanu surowego zamkniętego lub deweloperskiego, a następnie kontynuować prace na własną rękę. Choć początkowe koszty są wyższe, ponieważ wymagają dużego nakładu już początku budowy, o tyle w perspektywie długoterminowej, budowa systemem zleconym często okazuje się niewiele droższa od systemu gospodarczego – w ten sposób oszczędzasz czas, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Zwłaszcza w branży budowlanej.
Decydując się na budowę domu w systemie zleconym często musimy być przygotowani na duży wydatek już na początku współpracy z firmą budowlaną. Firma potrzebuje bowiem kapitału na zakup materiałów oraz opłacenie fachowców niezbędnych na placu budowy. W związku z tym, ten system realizacji projektu daje znacznie mniej swobody w kontekście regulowania tempa prac i nadzorowania budżetu. Jeśli jednak mamy możliwość zlecenia budowy firmie budowlanej, w dużej mierze jest to rozwiązanie, które pod kątem korzyści wypada znacznie lepiej niż budowa systemem gospodarczym. Zwłaszcza, że różnica kosztów wcale nie musi być tak duża, jak pierwotnie zakładamy.