Akademia Budowlana

Analiza kosztów budowy domu – od czego zacząć?

Spis treści:

Wybór projektu domu w dużej mierze jest uzależniony od dostępnego budżetu. Warto zatem przeanalizować kluczowe parametry, które mają największy wpływ na koszty realizacji projektu. W ten sposób łatwiej jest zaplanować budżet oraz zastanowić się nad optymalnym kredytem pod budowę domu. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas analizy kosztów budowy domu?

 

Wybór odpowiedniej działki budowlanej

 

Jeśli nie dysponujesz jeszcze działką budowlaną, Twoja analiza musi wziąć pod uwagę zakup działki budowlanej. Niestety, ostatnie lata nie są łaskawe dla inwestorów poszukujących optymalnej działki pod zabudowę, a wszystko za sprawą stale rosnących cen nieruchomości. Zakup działki w dogodnej lokalizacji może być droższy od wybudowania niewielkiego domu murowanego! Warto zatem sprawdzić kilka lokalizacji, aby zapoznać się z orientacyjnymi kosztami działek budowlanych. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić uzbrojenie działki, udogodnienia dostępne w sąsiedztwie, status prawny w księdze wieczystej, a także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

Analiza kluczowych parametrów domu

 

Główny udział w łącznych kosztach budowy domu mają oczywiście materiały budowlane oraz technologia budowa. Wbrew pozorom, budowa domu w technologii murowanej wcale nie jest tak droga, jak wydaje się niektórym inwestorom. Jest ona powszechnie znana i praktykowana przez liczne firmy budowalne, a większa dostępność do usług pełni tu niebagatelną rolę. Duże znaczenie ma jednak wybór głównego budulca (np. pustaków lub bloczków), materiałów termoizolacyjnych, technologii stropu i dachu oraz materiałów wykończeniowych.

 

Znając już preferowane materiały i technologie zwracamy uwagę na parametry domu dostosowanego do naszych potrzeb. Najtańsze w budowie okazują się domy z poddaszem usytuowane na planie prostokąta i pokryte dwuspadowym dachem. Dom parterowy o podobnej powierzchni okazuje się droższym rozwiązaniem, podobnie jak dom piętrowy. Kolejną kwestią jest oczywiście powierzchnia domu, kształt bryły czy też dodatkowe elementy architektoniczne. Kluczem do budowy taniego domu jest wybór prostej i nieskomplikowanej bryły. Na stronie New House dostępne są projekty domów z wyceną. To ogromne udogodnienie dla inwestorów szukających projektu pod kątem dostępnego budżetu. W tym miejscu jeszcze przed zakupem projektu możesz sprawdzić koszty budowy!

 

Nowoczesne technologie w nowym domu

 

Na koszty budowy domu wpływają również zastosowane technologie: rodzaj instalacji elektrycznej, system wentylacji, system grzewczy oraz dodatkowe systemy typowe dla energooszczędnych domów, np. fotowoltaika. Tutaj w dużej mierze wybieramy pomiędzy kosztami budowy, a kosztami eksploatacyjnymi. I tak, dom z rekuperacją i pompą ciepła może być nawet o 35-50 tysięcy złotych droższy w budowie, ale jednocześnie zagwarantuje on obniżkę kosztów eksploatacyjnych nawet o kilkadziesiąt procent, co sprawia, że perspektywie długoterminowej droższa inwestycja się zwraca.

 

Ewentualne zmiany w gotowym projekcie

 

Gotowy projekt domu musi zostać zaadaptowany do specyficznych warunków działki budowlanej. Na etapie adaptacji projektu można wprowadzić również zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań. Należy jednak pamiętać, że każda taka zmiana wymaga pewnych kosztów. A zatem, zmiana materiałów budowlanych czy technologii budowy może obniżyć całkowite koszty inwestycji, ale na wstępie oznacza wyższy koszt adaptacji. W naszym artykule poświęconemu budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektu w technologii murowanej.

 

Analiza budżetu i zdolności kredytowej

 

Gdy znany już orientacyjne koszty zakupu działki budowlanej oraz koszty budowy domu o interesujących nas parametrach, możemy przystąpić do analizy dostępnego budżetu. Wielu inwestorów potrzebuje zdobyć dodatkowe środki w drodze kredytu hipotecznego. Tutaj jednak decydujący okazuje się precyzyjny kosztorys budowlany, który powstaje po adaptacji projektu przy sporządzaniu kompletnego projektu budowlanego. Projekt budowlany wraz z kosztorysem to dokumenty, które często okazują się niezbędne w momencie wnioskowania o kredyt na budowę domu. Przyszły kredytobiorca powinien sprawdzić, co wpływa na wysokość raty, a także, jak negocjować warunki z bankiem, aby uzyskać najkorzystniejsze warunki spłaty.

 

Jak sprawdzić dokładne koszty budowy domu?

 

Na stronie firmy budowlanej New House dostępne są gotowe projekty domów z wyceną. Wybierając konkretny projekt możesz jeszcze przed zakupem sprawdzić precyzyjne koszty w oparciu o informacje udostępnione przez autora. Jeśli zależy Ci na indywidualnie dobranych materiałach oraz technologiach, koszty takiego domu możesz sprawdzić przy pomocy specjalistycznego kalkulatora kosztów budowy domu dostępnego na naszej stronie internetowej. Możesz tu wybrać interesujące Cię parametry budynku, materiały czy zastosowane technologie, aby sprawdzić, jakim budżetem musisz dysponować, aby przygotować się na realizację takiego właśnie domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.