Akademia Budowlana

Jakie będą energooszczędne domy przyszłości?

Spis treści:

We współczesnym budownictwie ceni się kilka wartości: funkcjonalność, energooszczędność, ekologię oraz oczywiście maksymalny komfort przyszłych domowników. Wszelkie zmiany wprowadzane w ostatnich latach mają sprawić, że powyższe parametry będą stały na jeszcze wyższym poziomie. U progu katastrofy klimatycznej na pierwszy plan wysuwa się energooszczędność i ekologia. I to właśnie te czynniki będą nierozerwalnie związane z domami przyszłości.

 

Czym charakteryzują się energooszczędne domy?

 

Jak sama nazwa wskazuje, dom energooszczędny ma przede wszystkim ograniczyć zużycie energii powstającej z nieodnawialnych źródeł. Ten cel uzyskuje się na dwa sposoby: po pierwsze stosuje się rozwiązania, które pozwalają zagwarantować efektywne wyniki przy mniejszym zużyciu prądu. Dotyczy go energooszczędnych urządzeń oraz instalacji, a także materiałów izolacyjnych, które mają zatrzymać ciepło wyprodukowane przez system grzewczy. Drugim sposobem jest natomiast zastosowanie systemów, które zapewniają energię z odnawialnych źródeł. Chodzi tu przede wszystkim o fotowoltaikę, panele solarne czy turbiny wiatrowe.

 

O energooszczędności domu decyduje również jego konstrukcja. Nieprzypadkowo coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy minimalistyczne. Wpływa na to nie tylko ich minimalistyczny styl, ale również zwarta i prosta bryła, którą łatwo zabezpieczyć przed utratą ciepła. Na naszej stronie z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne stodoły, które stanowią doskonałą podstawę pod domy energooszczędne, pasywne oraz plus energetyczne. Standardem współczesnych domów są otwarte i przeszklone przestrzenie strefy dziennej. Nowoczesne okna wykorzystują energię słoneczną do dogrzania tych wnętrz.

 

 

 

Jakie warunki musi spełniać dom pasywny?

 

Domy pasywne to stosunkowo młoda idea, która zdążyła jednak zaznaczyć swoją obecność we współczesnym budownictwie. Domy pasywne idą o krok dalej od domów energooszczędnych, które w gruncie rzeczy nie muszą spełniać określonych norm. Tymczasem, zużycie energii w celach grzewczych nie może przekraczać w domu pasywnym 15 kWh na metr kwadratowy w przeciągu roku. W przełożeniu na paliwo jest to ok. 2,5 kg węgla czy 1,5 litra oleju opałowego. Jest to wartość ok. ośmiokrotnie niższa od domów konwencjonalnych. Aby spełnić te warunki, należy zastosować przegrody o bardzo niskim współczynniku ciepła, zastosować efektywny system grzewczy, a ponadto, wybrać jakościowe okna, które nie przepuszczają dużych ilości ciepła.

 

Czym jest dom plus energetyczny?

 

Kolejny krok naprzód stawiają domy zero energetyczne oraz domy plus energetyczne. Te pierwsze mają charakteryzować się minimalnym, niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię z nieodnawialnych źródeł. Z kolei domy plus energetyczne mają generować zapasy, które będą mogły zostać wykorzystane np. w domach sąsiadów. W przypadku takich domów nie wystarczą oczywiście nowoczesne przegrody oraz doskonałe materiały termoizolacyjne. Niezbędna jest technologia, która pozwoli niemal całkowicie uniezależnić dom od energii ze źródeł nieodnawialnych. Przyczynia się do tego fotowoltaika, panele solarne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła oraz inne rozwiązania zwiększające energooszczędność budynku.

 

Oczywiście bardzo ciężko jest całkowicie uniezależnić dom od energii zewnętrznego dostawcy. W przypadku fotowoltaiki musimy uwzględnić dłuższe okresy pochmurnych dni bez dostępu do energii słonecznej. Założenie domów zero energetycznych i plus energetycznych jest jednak takie, że w ciągu roku energia wytworzona przez nasz dom ma całkowicie wyrównać zużycie prądu dostawcy. W naszym artykule o budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych ze specyfiką wznoszenia tak nowoczesnych i efektywnych konstrukcji.

 

Jakie technologie będą wiodły prym w przyszłości?

 

Stopniowo wprowadzane zmiany mają na celu minimalizację gospodarstw bazujących na kotłach spalających paliwo stałe lub ciekłe. Częściowo korzystnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe, które co prawda bazuje na energii nieodnawialnej, ale przynajmniej jest ekologiczne i nie wpływa wyraźnie na zanieczyszczenie powietrza. Obecnie, jednym z najlepszych rozwiązań jest pompa ciepła, która wykorzystuje ciepło z otoczenia: wodę, grunt lub powietrze. W tym procesie zużywane są niewielkie ilości energii, które mogą być w pełni zrekompensowane przez instalację fotowoltaiczną. Popularne są także solary do ogrzewania wody, gruntowe wymienniki ciepła współpracujące z rekuperatorem, a także przydomowe turbiny wiatrowe.

 

Rola Smart Home w kontekście domów przyszłości

 

Omawiając domy przyszłości nie sposób przejść obojętnie obok idei Smart Home, która automatyzuje liczne procesy w naszym domu, wpływa na bezpieczeństwo, a jednocześnie zapewnia domownikom znacznie większy komfort. Technologia ta ma również duży związek z energooszczędnością. Za sprawą automatycznych procesów możemy zaoszczędzić energię wykorzystywaną chociażby przez systemy oświetlenia. Najbardziej zaawansowane technologicznie domy mogą być w stu procentach zautomatyzowane i sterowane z poziomu aplikacji mobilnej lub komendami głosowymi.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.