Akademia Budowlana

Najbardziej kosztowe zmiany w projekcie gotowym

Spis treści:

Gotowe projekty domów można modyfikować na etapie adaptacji, wprowadzając zmiany niezbędne ku temu, aby zwiększyć komfort i funkcjonalność dla przyszłych domowników. Jednakże wiele z tych zmian oznacza dodatkowe koszty przy sporządzaniu projektu budowlanego. W skrajnych przypadkach, adaptacja może kosztować dużo więcej niż sam gotowy projekt. W tym miejscu wymienimy najdroższe zmiany w gotowych projektach.

 

W jakim celu wykonywana jest adaptacja projektu?

 

Gotowy projekt domu musi zostać dostosowany do specyfiki działki. Należy uwzględnić założenia miejscowego planu przestrzennego, warunki wodno-gruntowe, uzbrojenie działki, ukształtowanie terenu, a także jej orientację względem drogi. W artykule o adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie kryteria są brane pod uwagę. Ponadto, na etapie adaptacji istnieje możliwość wprowadzenie zmian zadysponowanych przez inwestora. Celem może być obniżenie kosztów budowy domu, uzyskanie bardziej funkcjonalnej przestrzeni, czy też dostosowanie domu do indywidualnych potrzeb każdego domownika. Które z tych zmian okażą się najdroższe?

 

Zmiana technologii budowy domu

 

To bez wątpienia najdroższa zmiana w gotowym projekcie domu. Bardzo często konieczne jest rozrysowanie projektu od podstaw, ponieważ zmiana materiału automatycznie zmienia kluczowe parametry, takie jak chociażby nośność budynku. O ile zmieniamy materiał, ale pozostajemy przy tej samej technologii (np. zmiana pustaków ceramicznych na bloczki betonowe), wydatek na adaptację projektu nie będzie aż tak wygórowany. Za taką zmianę zapłacimy ok. 1000-1500 złotych. Co więcej, czasami zmiana materiałów może wpłynąć na niższe koszty budowy. Jeśli jednak całkowicie zmieniamy technologię budowy domu, np. z murowanej na szkieletową, taka zmiana może kosztować grubo ponad 3,000 złotych. Znacznie W związku z tym, znacznie lepszym rozwiązaniem jest znalezienie projektu stworzonego pod kątem interesującej nas technologii.

 

Wybór innej instalacji grzewczej

 

Także wybór instalacji grzewczej może mieć duży wpływ na koszty adaptacji projektu. W takiej sytuacji należy bowiem uwzględnić zmiany w przyłączach, inaczej poprowadzić szyby wentylacyjne, a także samo rozmieszczenie kotłowni. Najbardziej kosztowne okażą się zmiany, w których zmieniamy bezemisyjny system (np. pompę ciepła) na ogrzewanie paliwem stałym lub ciekłym, co oczywiście będzie wymagało wprowadzenia komina. W rezultacie, koszty mogą przekroczyć 1500 złotych. Plusem jest jednak to, że zmiana instalacji grzewczej może istotnie zmniejszyć koszty budowy domu.

 

Zmiana konstrukcji dachu

 

Bardzo kosztowne są również wszelkie zmiany wprowadzane w konstrukcji dachu. Dach musi spełniać szereg wymogów technicznych, a zmiana jednego parametru automatycznie oddziałuje na inne. W naszym artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego etapu budowy. Najkosztowniejsza będzie zmiana rodzaju dachu (np. czterospadowy na dwuspadowy lub dwuspadowy na płaski). Jest to wydatek rzędu 2000 – 3000 złotych. Zmiana kąta nachylenia dachu to wydatek rzędu ok. 1000 złotych. Kolejne kilkaset złotych potrzeba na zmianę pokrycia dachowego.

 

Adaptacja poddasza lub strychu

 

Jeśli gotowy projekt domu został stworzony z myślą o poddaszu do adaptacji, zmiany nie będą kosztowne. W praktyce wystarczy wytyczyć usytuowanie ścian działowych oraz sposób wykończenia poddasza. Jeśli jednak gotowy projekt zakładał strych nieużytkowy, wówczas adaptacja okaże się procesem bardzo kosztownym, rzędu 1500 złotych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem wybór gotowego projektu domu z poddaszem użytkowym. Zwłaszcza, że wiele pracowni udostępnia ten sam projekt w kilku wariantach: z poddaszem użytkowym, z poddaszem do adaptacji oraz ze strychem.

 

Dodanie podpiwniczenia

 

Ostatnią zmianą, o której warto powiedzieć w kontekście dużych wydatków na adaptację projektu jest oczywiście dodanie podpiwniczenia. Wymaga to diametralnych zmian w konstrukcji fundamentów. Do tego dochodzi konieczność wygospodarowania miejsca na schody. Co więcej, wpływ mają panujące na działce warunki wodno-gruntowe. Jeśli jednak decydujemy się na wprowadzenie podpiwniczenia w projekcie, który nie zakładał tej kondygnacji, musimy być gotowy na wydatek od 1500 złotych w górę. To i tak niewiele, biorąc pod uwagę, jak wyraźnie zmienią się koszty budowy domu.

 

Jak uniknąć kosztownych zmian w projekcie?

 

Należy pamiętać o tym, że na współczesnym rynku budowlanym funkcjonuje wiele pracowni oraz architektów, dzięki czemu, baza gotowych projektów jest ogromna. Co więcej, jeden projekt często jest dostępny w wielu odsłonach, tak, aby uwzględnić popularne zmiany nanoszone przez inwestorów. Tylko na stronie firmy budowlanej New House z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz ponad siedem tysięcy propozycji, a liczba ta ciągle rośnie. A zatem, najprostszym sposobem na uniknięcie zmian jest wybór gotowego projektu, który w jak największym stopniu pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Wielu inwestorów podejmuje decyzję pod wpływem chwili, a w kontekście wyboru projektu taki pośpiech bywa bardzo kosztowny.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.