Akademia Budowlana

Zalety i wady dachu jednospadowego

Spis treści:

Dawniej dachy jednospadowe były powszechnie stosowane do pokrycia budynków gospodarczych. Dziś coraz częściej spotykamy je w nowoczesnych i energooszczędnych domach. Czym odznacza się ta konstrukcja, że zyskuje zainteresowanie ze strony współczesnych inwestorów? W tym artykule dowiesz się więcej na temat budowy dachu jednospadowego. Wymienimy również najważniejsze zalety oraz wady tej konstrukcji dachowej.

 

Jak zbudowany jest dach jednospadowy?

 

Dach jednospadowy jest również określany dachem pulpitowym lub dachem jednopołaciowym. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on tylko jedną, spadzistą połać. W zależności od rozpiętości i kąta nachylenia dachu, jego „rusztowaniem” może być konstrukcja krokwiowa, krokwiowo-zastrzałowa lub płatwiowo-kleszczowa. Są to zatem te same techniki, które wykorzystuje się w przypadku dachu dwuspadowego. W praktyce, obie konstrukcje są do siebie bardzo zbliżone od strony technicznej. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat poszczególnych konstrukcji dachowych. Dach jednospadowy może być pokryty dachówką, blachodachówką, blachą, jak również masą bitumiczną.

 

W jakich domach stosuje się dach pulpitowy?

 

Dach jednospadowy znajduje zastosowanie na małych działkach, gdy budynek jest położony przy granicy działki. Obowiązujące przepisy sprawiają, że wody opadowe muszą być odprowadzane w taki sposób, aby nie zagrażać nieruchomości sąsiada. Dach jednopołaciowy pozwala ukierunkować spływ wody w konkretne miejsce na naszej działce. Dachy jednospadowe znajdują zastosowanie w nowoczesnych domach parterowych wyposażonych w funkcjonalne poddasze. Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie okien dachowych oraz dużych okien balkonowych na wyższej fasadzie budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dach pulpitowy zastosować w domach parterowych bez poddasza (rozwiązanie to okazuje się dużo lepsze niż dach płaski), a także w domach piętrowych. W modernistycznych domach możemy spotkać się z konstrukcjami, w których tylko niektóre fragmenty domy są pokrywane przez dach jednospadowy.

 

Zalety dachu jednospadowego

 

Jedną z najważniejszych zalety dachu pulpitowego jest oczywiście jego nieskomplikowana i prosta konstrukcja, co oczywiście wpływa na niższe koszty budowy domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega budowa domu w technologii murowanej realizowana przez firmę New House. Prosta konstrukcja dachu jednopołaciowego oznacza, że doskonale sprawdza się on również w budynkach energooszczędnych nieposiadających słabych punktów narażonych na utratę ciepła.

 

Jest to również bardzo uniwersalna konstrukcja, którą można zastosować w domach parterowych, z poddaszem użytkowym, a także piętrowych. Jednospadowy dach świetnie komponuje się z nowoczesnymi budynkami o urozmaiconej bryle. Często spotkamy z budynkami, w których jednospadowy dach stanowi jedynie część pokrycia. W innych miejscach domu zastosowany może być dach dwuspadowy. Reasumując, dach jednospadowy to konstrukcja funkcjonalna, uniwersalna, energooszczędna, a także stosunkowo niedroga w budowie.

 

Jakie wady posiada dach jednopołaciowy?

 

Czy dach jednopołaciowy posiada wady, które stawiają znak zapytania przy takich projektach? Jedynym minusem jest tak naprawdę podatność na warunki atmosferyczne. O ile deszcz nie stanowi tu większego problemu, o tyle obfite opady śniegu jak najbardziej. W przypadku dachów o lekkim kącie nachylenia, śnieg może zalegać i obciążać konstrukcję. W skrajnych sytuacjach zachodzi konieczność odśnieżania takiego dachu. Decydując się na dach jednopołaciowy należy również zadbać o dokładne zabezpieczenie okapu, który również jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Zagrożeniem jest również silny wiatr, który może uszkodzić pokrycie takiego dachu.

 

Czy warto zdecydować się na dom z jednospadowym dachem?

 

Kluczowym czynnikiem są oczywiście nasze indywidualne oczekiwania. Domy pokryte jednospadowym dachem bez wątpienia odznaczają się nieszablonowym wyglądem, a ponadto posiadają charakterystyczne poddasze, które ze względu na specyfikę dachu często wymaga umiejętnej aranżacji i staranniejszego doboru mebli. Z drugiej jednak strony, wyższa ściana po jednej ze stron daje dużo więcej przestrzeni, pozwala na wprowadzenie przestronnego tarasu lub balkonu, a w przypadku domów energooszczędnych okien balkonowych oddzielonych balustradą.

 

Dach jednospadowy w dużej mierze łączy konstrukcję dachu płaskiego i dachu dwuspadowego. Może być wykorzystany do zwieńczenia nowoczesnych domów o nietypowych kształtach. Coraz częściej możemy spotkać się z modernistycznymi budynkami korzystającymi z tego właśnie rozwiązania. Dach pulpitowy posiada wiele zalet i może okazać się wyborem praktycznym i energooszczędnym. Wystarczy jedynie wybrać sprawdzoną firmę budowlaną, która wie, czym charakteryzuje się ta konstrukcja. Firma budowlana New House miała okazję realizować projekty domów z dachem jednospadowym.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.