Akademia Budowlana

Rynna ukryta w elewacji - zestawienie wad i zalet

Spis treści:

Rynny ukryte w elewacji są dość nowatorskim rozwiązaniem, które z czasem staje się coraz popularniejsze. Wielu inwestorów zastanawia się, czy postawić na klasyczne rynny, czy też wybrać estetyczniejszy system rynnowy. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy znać kluczowe wady i zalety rynien schowanych w elewacji.

 

Jak zbudowany jest system bezokapowy?

 

System bezokapowy najczęściej nazywany jest rynnami schowanymi w elewacji. Rynny montowane zaraz przy brzegu dachu osłaniane są maskownicą, która współgra kolorystycznie z pokryciem dachowym. Rury spustowe zaś znajdują się w warstwie termoizolacji.

 

Jakie zalety mają rynny schowane w elewacji?

 

Wygląd i estetyka

 

Nie da się zaprzeczyć, że systemy bezokapowe charakteryzują się ogromną estetyką właśnie dzięki temu, że ukryte są w elewacji. Jedynym dostrzegalnym elementem tej instalacji jest maskownica przy dachu, którą kolorystycznie łatwo można dopasować do tynku. Świetnie sprawdzą się do nowoczesnych domów, które są zbudowane w duchu minimalizmu. Idealnymi przykładami będą nowoczesne, surowe domy skandynawskie, gdzie zauważyć można proste i zwarte bryły. Także ich zastosowanie w domach typu nowoczesna stodoła sprawdzi się znakomicie.

 

Pasują do budynku niezależnie od jego stylu

 

Umiejscowienie rynien w elewacji domu jest możliwe niezależnie od tego, z jakich materiałów będzie wykonane jego wykończenie. Ponadto systemy bezokapowe można śmiało montować w budynkach, którym znacznie bliżej do klasyki, jeśli chodzi o ich styl, aniżeli do nowoczesnych brył.

 

Stuprocentowa szczelność

 

O ile system bezokapowy zostanie prawidłowo zamontowany, to nie ma mowy o żadnych nieszczelnościach. Producenci dają nam do zrozumienia, że rury spustowe, które wytwarzane są z PVC i łączone przy pomocy specjalnych agresywnych klejów gwarantują trwałe i szczelne zespojenie.

 

Wady systemu bezokapowego

 

Na rynny pod elewacją możemy zdecydować się jedynie na etapie projektu

 

Jednym z minusów, jakie posiadają rynny schowane w elewacji, jest fakt, że trzeba się na nie zdecydować na etapie projektu. Spowodowane jest to tym, że rynna ta ulokowana będzie w warstwie ocieplenia budynku.

 

Problematyczny montaż

 

Niestety instalacja systemu bezokapowego może okazać się bardzo problematyczna. Chociażby niewłaściwie zamontowane rury spustowe doprowadzić mogą do zawilgocenia ścian i w konsekwencji uszkodzenia elewacji i ścian. Dlatego też do montażu powinno zatrudnić się specjalistów, którzy zgodnie z zaleceniami producenta wykonają konieczne kroki.

 

Wysoki koszt

 

Przez to, że montaż rynien ukrytych w elewacji jest skomplikowany oraz dzięki temu, że poprawiają one estetykę budynku, koszt ich zakupu będzie wyższy od tradycyjnych rynien. Ostateczna cena uzależniona jest jednak od tego, ile materiału do wykonania tego systemu będzie konieczne oraz od tego, ile będzie kosztował montaż.

 

Rynny schowane w elewacji są coraz to bardziej popularnym rozwiązaniem. Możliwe, że z powodu ich rosnącej sławy koszt ich zakupu będzie niższy. Nie da się ukryć, że przewyższają tradycyjne rynny tym, że dbają o estetykę naszego domu, zwłaszcza takiego, który charakteryzuje się minimalizmem. Jednak ich montaż przysporzyć może nie lada problemów.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.