Akademia Budowlana

Gdzie szukać działki budowlanej na sprzedaż?

Spis treści:

 

 

Czasami poszukiwania optymalnej działki budowlanej trwają wiele miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza inwestorów o skrystalizowanych oczekiwaniach, którzy wybrali już gotowy projekt domu, a teraz szukają miejsca, gdzie dany projekt będzie można zrealizować. Poszukiwania działki wcale nie należą do zadań prostych. Warto sprawdzić aspekty, na które należy bacznie zwracać uwagę. No dobrze, a gdzie konkretnie możemy poszukać wymarzonej działki na sprzedaż?

 

Bezpośrednio w interesującej Cię okolicy

 

Być może masz wymarzoną okolicę, w której chcesz zamieszkać. Jeśli tak, poszukiwania warto rozpocząć od przejażdżki w to miejsce. Bardzo często sprzedawcy nie ogłaszają swojej parceli w sieci lub w gazetach, a jedyną informacją jest tabliczka informacyjna umieszczona na działce. Oczywiście nie musimy ograniczać się wyłącznie do działek reklamowanych. Jeśli znajdziesz niezabudowaną działkę, która wzbudzi Twoje zainteresowania, warto ją sprawdzić w Geoportalu, a następnie ustalić dane właściciela. Być może atrakcyjna oferta skłoni go do sprzedaży tej parceli.

Nawet w dobie XXI wieku, gdy w naszej kieszeni znajduje się smartfon z tysiącem różnych funkcji, warto kierować się zasadą: „Koniec języka za przewodnika”. Spróbuj porozmawiać z napotkanymi osobami, które zamieszkują te tereny. Być może właśnie w ten sposób natrafisz na kogoś, kto planuje sprzedaż działki bądź zna taką osobę. Zwłaszcza w typowo podmiejskich gminach warto wybrać ten sposób poszukiwania działki budowlanej. Poszukiwania „w terenie” mają dodatkową zaletę – pozwalają nam wstępnie rozeznać się w okolicy i sprawdzić dostępne udogodnienia.

 

 

 

Portale i serwisy z ogłoszeniami

 

Wiele aktualnych ogłoszeń możemy oczywiście odnaleźć przez Internet. Wybór jest ogromny, ponieważ mamy dostęp zarówno do ogólnopolskich serwisów aukcyjnych, takich jak chociażby Allegro, ale również serwisów lokalnych, w których bez trudu odnajdziemy działki sprzedawane w okolicy. Inwestorzy szczególnie doceniają ogłoszenia, w których podano maksymalnie dużo detali, które ułatwiają zweryfikowanie działki. Warto na bieżąco przeglądać popularne portale, zwłaszcza, że każdego dnia dodawane są nowe ogłoszenia. Będąc na bieżąco możemy uniknąć sytuacji, w której po prostu przegapimy działkę, która dobrze odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

 

Anonse dostępne w gazetach

 

O ile Internet jest niezbędny do życia osobom młodym, o tyle wciąż nie brakuje starszych osób, które nie zdobyły biegłości w posługiwaniu się komputerem czy smartfonem, a Internet wciąż jest dla nich terra incognita. Dlatego, warto zakupić popularne gazety z ogłoszeniami. Sporo takich ogłoszeń skrywają w sobie gazety regionalne. Choć ta forma poszukiwania działki budowlanej jest coraz rzadsza, wciąż istnieje szansa znalezienia naprawdę dobrej działki właśnie w ogłoszeniu w gazecie. Dlatego też, warto przynajmniej jeden dzień poświęcić na wertowanie takich ogłoszeń.

 

Biuro nieruchomości lub pośrednik

 

Niektórzy inwestorzy nie mają dostatecznie dużo czasu na samodzielne poszukiwanie działki budowlanej. W takich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy biura nieruchomości lub pośrednika. Wystarczy szczegółowo opisać swoje oczekiwania względem działki budowlanej, a fachowiec ruszy na poszukiwania parceli dostosowanej do naszych potrzeb. Biorąc pod uwagę, że biura nieruchomości posiadają swobodniejszy dostęp do niektórych informacji, zweryfikowanie działki przebiega dużo szybciej, dzięki czemu, nawet w ciągu kilku dni możemy otrzymać kilka propozycji.

Zaletą są również uproszczone formalności. Agent nieruchomości posiadający pełnomocnictwo uzyska wypis i wyrys z MPZP, zadba o badania geologiczne gruntu, a także zajmie się przygotowaniem umowy przedwstępnej. Taki luksus ma jednak swoją cenę. Dobry agent nieruchomości za swoje usługi inkasuje nawet kilka procent łącznej wartości inwestycji. Jeśli jednak zależy nam na czasie, a budżet nie stanowi większego ograniczenia, warto wybrać wsparcie agenta nieruchomości.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

 

Po dłuższych poszukiwaniach w końcu odnalazłeś działkę, na której chcesz wznieść swój wymarzony dom. Firma budowlana New House wspiera inwestorów już na etapie wyboru i zakupu działki, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki. W pierwszej kolejności należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, jaki dom będzie można wznieść na konkretnej działce. Jeśli teren nie jest objęty miejscowym planem, wówczas należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Inwestor powinien również sprawdzić uzbrojenie działki budowlanej, dostęp do drogi publicznej, a także udogodnienia dostępne w okolicy. Zawsze możemy zamienić kilka słów z sąsiadami, aby dowiedzieć się więcej na temat tej okolicy. Przed sfinalizowaniem umowy kupna sprzedaży działki należy również zerknąć do księgi wieczystej, a także przeprowadzić badania geologiczne gruntu, aby sprawdzić specyfikę warunków wodno-gruntowych na tym terenie.

 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.