Akademia Budowlana

Budowa domu od A do Z

Spis treści:

Kompleksowa budowa domu pod klucz składa się z jasno określonych etapów. Możemy ją przeprowadzić systemem gospodarczym, w którym część prac wykonamy samodzielnie, a część zlecimy wykwalifikowanym specjalistom z uprawnieniami. Możemy także zdecydować się na współpracę z jedną firmą budującą domy jednorodzinne taką jak New-House, która przeprowadzi budowę domu od A do Z. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy. A to który z nich wybierzemy, zależy od wielu zmiennych tj. zasób środków finansowych, możliwości czasowe inwestora, poziom skomplikowania projektu budowlanego i wielu innych.


W dzisiejszym artykule postaramy się maksymalnie przybliżyć każdy z etapów składających się na budowę nieruchomości. Zapraszamy do lektury!

 

Zakup działki budowlanej


Wybór działki to często jedna z najbardziej czasochłonnych czynności koniecznych do wykonania w procesie budowy domu. Dokonując wyboru konkretnego terenu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zmiennych, które nie tylko ułatwią nam decyzję, ale pomogą również uniknąć kosztownych rozczarowań w bliższej lub nieco dalszej przyszłości.


Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując działkę budowlaną?


• lokalizacja działki – zależna od preferencji inwestora, jednak warto mieszkać w pobliżu niezbędnej infrastruktury komunikacyjnej, handlowej czy edukacyjnej,
• stan prawny działki – warto sprawdzić przeznaczenie terenu, rzeczywistego właściciela oraz to czy działka nie jest obciążona hipoteką, służebnością itp.,
• czy działka wchodzi w skład Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – jeśli tak to od razu dowiemy się, jakie są dopuszczalne parametry zabudowy tego terenu, jeśli nie to aby uzyskać taką wiedzę, będziemy musieli wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy dla konkretnej działki,
• czy działka faktycznie jest budowlana – nie brakuje sytuacji, gdy działka sprzedawana jako budowlana okazuje się działką rolną, którą aby zabudować trzeba uprzednio poddać czasochłonnemu i kosztownemu odrolnieniu bez gwarancji powodzenia tego procesu – warto mieć to na względzie,
• cena działki – należy zadawać sobie sprawę, że działki poza miastem zawsze będą tańsze niż te położone na terenach miejskich,
• powierzchnia działki – minimum 700 – 1000 metrów kwadratowych,
• kształt działki – teren w kształcie kwadratu i prostokąta o szerokości minimum 16 metrów najprościej zagospodarować, nawet wykorzystując gotowy projekt domu,
• ukształtowanie działki – duże nierówności terenu oraz spadki mogą skutkować koniecznością zamówienia bardziej kosztownego indywidualnego projektu domu,
• dojazd do działki – teren powinien posiadać drogę dojazdową, najlepiej, gdy jest to droga publiczna,
• uzbrojenie, czyli dostęp do mediów – jeśli działka jest nieuzbrojona, to należy sprawdzić, czy istnieje możliwość doprowadzenia przyłączy mediów, pamiętając jednocześnie, że jest to proces czasochłonny i kosztowny,
• rodzaj gruntu – działanie obligatoryjne, jednak pozwala określić rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych.


Klienci New-House mogą liczyć na kompleksową pomoc zarówno w wyborze odpowiedniej działki, sprawdzeniu jej dokumentacji, jak i ewentualnym odrolnieniu. Zajmujemy się także przygotowaniem terenu pod budowę w zakresie, jaki w konkretnym przypadku jest konieczny.

 

 

Wybór projektu budowlanego


Na tym etapie mamy do wyboru gotowe projekty domów dostępne w Internecie oraz projekty wykonane na indywidualne zamówienie. Kupując projekt nieruchomości w sieci, otrzymujemy pełną dokumentację architektoniczną w kilka dni roboczych, a zakup ten wiąże się ze znacznie mniejszym kosztem. Co więcej, jeśli inwestor, który zdecyduje się na zakup poprzez stronę internetową New-House otrzyma gotowy projekt domu z kosztorysem, dzięki czemu od początku będzie świadomy realnych kosztów, jakie pochłonie budowa.


Projekt domu na zamówienie oznacza w praktyce znacznie dłuższy okres oczekiwania na dokumentację oraz wyższe koszty zakupu. Należy także pamiętać, że jego wykonanie będzie wymagać od inwestora ścisłej współpracy z architektem, na którą bezwzględnie trzeba znaleźć czas. Na indywidualny projekt domu najczęściej decydują się osoby, które mają specyficzne wymagania co do powstającej nieruchomości, dysponują działką o nietypowym ukształtowaniu lub planują budowę domu o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych.


New-House buduje dla swoich klientów zarówno domy według gotowych projektów, jak i projektów na zamówienie. Jesteśmy w stanie zrealizować praktycznie każdą wymarzoną nieruchomość.

 

Uzyskanie pozwolenia na budowę


Zanim wbijemy pierwszą łopatę na budowie, musimy uzyskać pozwolenie na jej prowadzenie. To decyzja administracyjna wydawana przez starostwo powiatowe lub urząd miasta, która pozwala na rozpoczęcie właściwych prac budowlanych. Aby ją otrzymać, należy w odpowiednim urzędzie złożyć kompletny wniosek. Na jego rozpatrzenie urzędnicy mają ustawowo czas 65 dni. Jednak nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że podjęcie stosownej decyzji zajmuje w praktyce czasem nawet 180 dni.

 

Wykonanie przyłączy budowlanych, czyli uzbrojenie działki


To zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna formalnie procedura podczas budowy domu. Na szczęście nasi klienci mogą liczyć na wsparcie specjalistów z New-House zarówno podczas stosownych działań administracyjnych, jak i fizycznego wykonania niezbędnych przyłączy prądu, gazu, wody, kanalizacji, również światłowodu czy monitoringu wizyjnego. Jeśli inwestor zdecydował się na zakup działki w pełni uzbrojonej (a co za tym idzie droższej) to ten etap w znacznej mierze nie będzie go dotyczył.

 

Pozyskanie finansowania


Uzyskanie wsparcia finansowego w postaci kredytu na zakup działki i budowę domu wymaga zgromadzenia różnorodnych dokumentów i dopełnienia wielu formalności. Trzeba również pamiętać, że inwestor musi posiadać minimum 20% (a czasem więcej) wkładu własnego. Ze swojej strony wspieramy naszych klientów także na tym etapie spełniania marzeń o własnym domu. A jeśli już dziś chcesz dowiedzieć się, na jaki dom w przybliżeniu będzie Cię stać, skorzystaj z możliwości, jakie daje nasz autorski kalkulator hipoteczny. Dodatkowo udostępniamy także kalkulator budowy domu, który odpowie Ci na pytanie, ile będzie kosztowała wymarzona nieruchomość?

 

Nieruchomość w stanie surowym


W praktyce ten etap budowy domu obejmuje wymurowanie ścian, komina, wykonanie stropu, więźby dachowej i pokrycia dachu, zamontowanie schodów wewnętrznych, okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej i rolet zewnętrznych, jeśli projekt takowe przewiduje. Dom w stanie surowym zamkniętym jest zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych i jeśli zaistnieje taka potrzeba, może bezpiecznie przeczekać w tym stanie zimę. New-House doprowadzenie nieruchomości do tego etapu zajmuje przeciętnie 3 do 4 miesięcy, zależnie od wielkości budynku.

 

Dom w stanie deweloperskim


Kolejnym krokiem podczas budowy domu jest wykonanie niezbędnych prac deweloperskich. Nie istnieje jedna definicja prawna, określająca co zawiera się w tym terminie. Tak więc w praktyce wszystko zależy od tego, na co się umówiliśmy z generalnym wykonawcą, podpisując umowę. Najczęściej pod pojęciem „prace deweloperskie” kryje się doprowadzenie nieruchomości do stanu, w którym wykonane są wszystkie instalacje wewnętrzne, ściany i podłogi są przygotowane do wykończenia, dom jest ocieplony i posiada elewację. Prace te zajmują nam najczęściej około 3 miesięcy. Warto w tym miejscu dodać, że decydując się na współpracę z New-House można wybrać budowę domu do stanu deweloperskiego lub pod klucz. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań inwestora.

 

 

Dom pod klucz


Budowa domu pod klucz oznacza, że budynek jest wykonany, a wszystkie prace w nim prowadzone są skończone. Tak więc po odbiorze domu można w nim zamieszkać. W New-House prace te zajmują nam z zasady około 3 miesięcy.


Na ten etap prac składa się najczęściej:
• montaż glazury i terakoty,
• stworzenie kotłowni dopasowanej do wybranego rodzaju ogrzewania,
• montaż parapetów wewnętrznych,
• wykonanie gładzi ściennych,
• malowanie ścian,
• montaż białego osprzętu elektrycznego we wszystkich pomieszczeniach,
• wykończenie podłóg,
• montaż drzwi wewnętrznych,
• wykonanie innych prac wykończeniowych wymienionych w podpisanej umowie.

 

Zagospodarowanie terenu


Aranżacja terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie nowo wybudowanej nieruchomości znacząco ułatwia życie, a dodatkowo pozwala podkreślić jej unikalną estetykę. Dlatego w zakres usług związanych z kompleksową budową domów oferowanych przez naszą firmę wchodzą także działania związane z zagospodarowaniem działki tj. stworzenie podjazdów, tarasów, ścieżek, schodów zewnętrznych, montaż oświetlenia zewnętrznego, ułożenie kostki, prace ogrodowe, stworzenie trawników czy montaż ogrodzenia. Zajmują one około miesiąc.

 

Odbiór budynku


Aby wprowadzić się do nowego domu należy wcześniej przeprowadzić procedurę jego odbioru. Inwestorzy współpracujący z New-House mogą liczyć na pomoc w zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu koniecznych działań formalnych. A że jest ich w tej sytuacji niemało, oszczędzają tym samym sporo czasu.


Co jest konieczne do odbioru technicznego domu jednorodzinnego:


• odbiór kominiarski – przeprowadza go Mistrz Kominiarski, 
• odbiór instalacji elektrycznej – przeprowadzają go doświadczeni specjaliści, 
• odbiór instalacji gazowej – przeprowadza go osoba z uprawnieniami w zakresie eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń gazowych,
• oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag od Inspekcji Ochrony Środowiska,
• oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag od Państwowej Straży Pożarnej,
• oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag od Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
• oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag od Państwowej Inspekcji Pracy,
• uzyskanie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, zwanego również paszportem energetycznym domu,
• inne dokumenty.


Po zgromadzeniu kompletu dokumentacji inwestor składa wniosek o pozwolenie na użytkowanie w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, którego rozpatrzenie zajmuje kilka tygodni. Po uzyskaniu pozwolenia powyższy Inspektorat nadaje nowemu budynkowi jego numer porządkowy, który należy umieścić na elewacji lub ogrodzeniu.

 

Podsumowanie


Budowa domu jednorodzinnego to zaawansowane przedsięwzięcie, które najlepiej zrealizować z pomocą doświadczonego partnera. Wtedy inwestor zyskuje znacznie większe prawdopodobieństwo, że całość działań formalnych i prac budowlanych przebiegnie bez zakłóceń i zakończy się w terminie. Firma budowlana New-House od 25 lat spełnia marzenia o własnym domu. Z naszą pomocą już ponad 1200 rodzin w Polsce zyskało swoje miejsce do życia. Także ty możesz dołączyć do tego grona, zlecając nam kompleksową budowę domu. Zapraszamy!

 


 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie oraz New-House Robert Skulimowski telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
 

Tak   Nie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie oraz New-House Robert Skulimowski skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawie przy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl oraz New-House Robert Skulimowski NIP 824-000-68-45, REGON 710346743 Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.